۶راز موفقیت در امتحانات نهایی چیست؟

موفقیت در امتحانات نهایی

 

با نزدیک شدن به امتحانات نهایی، موج استرس در میان دانش آموزان مشاهده می‌شود.  همانطور که میدانید نمرات امتحانات نهایی تاثیر مستقیم بر روی نتیجه ی کنکور دارد بنابراین داشتن یک برنامه ریزی منظم برای درس خواندن بسیار ضروری و مهم است. در این مقاله چند راهکار کاربردی برای موفقیت در امتحانات نهایی را برای شما بیان کرده ایم که با رعایت آن‌ها در ایام امتحانات نتیجه ی بهتری را کسب کنید.

 

۱_ هدف خود را مشخص و زمان را مدیریت کنید

برای اینکه در امتحانات نهایی موفق شوید باید اهداف واقع بینانه ای برای خود مشخص کنید. شما از مهرماه که سال تحصیلی شروع میشود تا خرداد ماه فرصت مطالعه دارید. با یک برنامه ی دقیق و درست و حسابی شروع کنید و جلو بروید، به طور دقیق مشخص کنید که با چه هدفی درس میخوانید و برای رسیدن به این هدف در طول هفته به چند ساعت مطالعه نیاز دارید.

از شروع سال تحصیلی به خودتان قول دهید که درس هر روز را همان روز که از مدرسه آمدید بخوانید، برای درس‌هایی مانند ریاضی، فیزیک، زیست و شیمی‌همان روز نمونه سوالات امتحانات نهایی سال‌های قبل را حل کنید. اگر وقت زیادی برای مطالعه ندارید و ایام امتحانات فرا رسیده است باید محدودیت‌ها را در نظر بگیرید و با کم کردن تفریحات اضافه، زمان باقی مانده را مدیریت کنید. فراموش نکنید که شب امتحان فقط برای مرور مطالب گذشته است نه آموزش مطالب جدید.

 

۲_ در فواصل زمانی کوتاه مطالعه کنید

مطالعه بهتر است در بازه‌های زمانی کوتاه انجام شود. برای طول مدت مطالعه و استراحت خود محدودیت زمانی مشخص کنید. سعی کنید بازه‌های زمانی یک ساعته را برای مطالعات خود انتخاب کنید و بعد از هر یک ساعت ۱۰ دقیقه استراحت کنید. این ده دقیقه استراحت را برای ورزش یا تغذیه استفاده کنید و یا چشمان خود را ببندید و به چیزی که در این یک ساعت خواندید فکر کنید.

توصیه می‌شود در خلال این زمان‌های استراحت از تماشای تلوزیون و یا هرگونه بازی‌های کامپیوتری خودداری کنید. یادگیری با شتاب و تندخوانی یکی از کم اثرترین روش‌های مطالعه دروس امتحانات نهایی می‌باشد با این روش تنها قسمت‌های آغازین و پایانی یک فصل را یاد میگیرید و بسیاری از مباحث و نکات مهم در این میان از دست می‌روند.

 

هنوز مطلب (( انواع روش مطالعه و یادگیری )) را نخوانده اید؟؟؟

 

۳_ مکان مناسبی را برای مطالعه انتخاب کنید

مکانی را برای مطالعه انتخاب کنید که در افزایش تمرکز بیشتر به شما کمک میکند. محیط‌هایی که در آنجا انواع وسایل تفریحی و یا سر و صدا وجود دارد اصلا مکان مناسبی برای مطالعه نیستند. برای مطالعه بهتر است از کتابخانه و سالن‌های مخصوص مطالعه استفاده کنید.

موفقیت در امتحانات نهایی

۴_ فقط کتاب درسی را مطالعه کنید

سوالاتی امتحانات نهایی فقط از مطالب کتاب درسی طرح می‌شوند و درجه ی سختی آن‌ها هم سطح بار علمی‌تمام دانش آموزان کشور است بنابراین از خواندن مطالب اضافی و نکاتی که خارج از کتاب درسی هستند پرهیز کنید و تمرکز خود را برای مطالعه ی دقیق کتاب درسی بگذارید. پس از خواندن دقیق کتاب درسی نمونه سوالات چند سال اخیر امتحانات نهایی را به طور دقیق بررسی کنید. با حل نمونه سوال‌های سال‌های گذشته هم با دیدگاه‌های طراحان سوالات امتحانی بهتر آشنا می‌شوید و هم مطالب خوانده شده بهتر در ذهنتان تثبیت می‌شود.

 

۵_ به اندازه کافی بخوابید

کم خوابی و بی خوابی باعث کاهش تمرکز شما می‌شود. بنابراین لازم است حداقل ۸ ساعت بخوابید تا بتوانید عملکرد بهتری داشته باشید. مغز شما پس از یادگیری مطالب جدید درسی نیاز به بازسازی دارد و خوابیدن تنها راه حل مناسب برای این موضوع است. برای داشتن خواب خوب و همراه با آرامش بهتر است قبل از خواب یک لیوان شیر مصرف کنید.

 

۶_ تغذیه مناسب داشته باشید

بعضی از دانش آموزان روزهای قبل از امتحان را تا حد ممکن به مطالعه و یادگیری مطالب درسی می‌پردازند و تصور میکنند غذا و استراحت وقت آن‌ها را میگیرد، در صورتی که با تغذیه مناسب میتوان بازده فکری را افزایش داد. اما توجه داشته باشید که در زمان مطالعه در اطراف خود خوراکی قرار ندهید، خوردن خوراکی در حین مطالعه از عوامل مهم حواس پرتی در حین مطالعه محسوب می‌شود. برای این کار میتوانید از بازه‌های چند دقیقه ای که برای استراحت خود در نظر گرفته اید استفاده کنید تا با آرامش بیشتری غذا بخورید.

 

حتما این مطلب را بخوانید : چگونه با انگیزه بیشتر درس بخوانیم؟ >>

چند نکته مهم برای موفقیت در امتحانات نهایی:

 

  • با یادگیری نکات مهم هر درس و مرور منظم آن‌ها میتوانید همیشه برای امتحانات آماده باشید.
  • هنگام مطالعه خلاصه برداری را فراموش نکنید، نکات مهم و فرمول‌های که فکر میکنید اهمیت دارند را یادداشت کنید و آن‌ها را مرور کنید.
  • اگر در هنگام مطالعه در مبحثی مشکل داشتید و بخشی از درس را به درستی متوجه نشدید آن را با علامت سوال مشخص کنید و از معلم یا همکلاسی‌های خود بپرسید تا ابهاماتی که در ذهن دارید برطرف شود.
  • نمونه سوالات سال‌های اخیر را بررسی کنید و ببنید معمولا از هر فصل چه سوال‌هایی طرح می‌شود. فصل‌هایی را اولویت اول مطالعه قرار دهید که ارزش نمره ای بیشتری دارند و بیشتر مورد توجه طراحان قرار میگیرد و پس از تسلط بر روی این فصلها به سراغ فصل‌های بعدی بروید.
  • در روز امتحان حتما صبحانه مناسب و مغذی میل کنید تا مغز شما آماده ی پاسخگویی به سوالات امتحانی باشد.
  • سوالات امتحانی را با دقت بخوانید و زیر قسمت‌های مهم سوال خط بکشید تا راحت تر به سوالات پاسخ دهید.اگر فکر میکنید سوالی را بلد نیستید خود را درگیر آن نکنید و اول به سوال‌هایی آسانتر پاسخ دهید.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *