چگونه خلاصه نویسی کنیم؟ | روش کنکوری

آموزش خلاصه نویسی صحیح برای کنکور

?How to write a summary

بسیاری از داوطلبان کنکور حجم زیادی از جزوه‌ها و کتاب‌های درسی را مطالعه میکنند اما هنگام جمع بندی و مرور مطالب دچار مشکل می‌شوند زیرا مطالعه ی مجدد همه ی این کتاب‌ها در یک زمان کوتاه غیر ممکن است. یکی از مهمترین اصول مطالعه ی دروس یادداشت برداری و خلاصه نویسی است.

شاید خلاصه نویسی برای شما کاری بسیار وقت گیر و غیر منطقی به نظر بیاید اما بهتر است بدانید که راز موفقیت بسیاری از افرادی که رتبه‌های برتر کنکور را کسب کرده اند در خلاصه نویسی اصولی است و شما نیز هرچقدر به کنکور نزدیک تر می‌شوید بیشتر به اهمیت خلاصه نویسی پی خواهید برد ، اگر یک بار مبحثی را دقیق بخوانید و از آن خلاصه برداری کنید، دفعه ی بعد لازم نیست کل مطلب را مطالعه کنید، بلکه با نگاه کردن به خلاصه، کل آن مبحث را به یاد می‌آورید.

 

چگونه خلاصه نویسی کنیم؟

از خلاصه نویسی در برگه‌های پراکنده خوداری کنید زیرا با گذر زمان تعداد یادداشت‌ها زیاد می‌شوند و مرتب کردن این برگه‌ها کار بسیار خسته کننده ای خواهد شد. میتوانید برای خلاصه نویسی از دفترچه یادداشت یا یک سررسید استفاده کنید.

 

یادداشت برداری

مهمترین و اصلی ترین نوع خلاصه نویسی یادداشت برداری می‌باشد. اما خلاصه‌ها نباید به قدری زیاد باشند که تفاوت چندانی با جزوه و کتاب نداشته باشند بلکه فقط واژگان و کلمات کلیدی را که برایتان مهم هستند در دفترچه ای جداگانه یادداشت کنید، کلمات و عبارت‌هایی که با دیدن آن‌ها کل مطلب برای شما مرور و یاددآوری می‌شود.

 

هنوز مطلب (( انواع روش مطالعه و یادگیری )) را نخوانده اید؟؟؟ >>

 

استفاده از نقشه ذهنی

بهترین روش برای یادداشت برداری «نقشه ذهنی» می‌باشد که از یک ساختار شبیه شبکه‌های مغزی برخوردار است و به شما کمک میکند به راحتی مطالب را به خاطر بسپارید. روش کار به این صورت است که موضوع اصلی یا همان نکات کلیدی را در مرکز یک صفحه مینویسیم و در مرحله ی بعد نکات مهم و زیر مجموعه‌ها را با شاخه‌های مختلف به موضوع اصلی متصل میکنیم. البته استفاده از روش نقشه ی ذهنی برای یادداشت برداری همه ی دروس امکان پذیر نیست و برای مطالبی که قابل سازمان دهی باشند مانند انواع آرایه‌های ادبی یا صیغه‌های افعال کاربرد دارند.

 

علامت گذاری و خط کشی

بهترین و سریع ترین روش برای مطالعه ی فعال علامت گذاری و خط کشیدن زیر مطالب مهم است، شما میتوانید با استفاده از علامت‌های مختلف مطالب را دسته بندی کنید مثلا جایی که مطلب را کامل متوجه نشدید از علامت سوال (؟) استفاده کنید، پاراگراف‌های مهم را با علامت (*) معین کنید و جایی که به کلمات یا عبارت‌های مهم برخوردید زیر آن عبارت خط بکشید تا در مرور و جمع بندی مطالب بیشتر از آن‌ها استفاده کنید. اما حواستان باشد که در این کار زیاده روی نکنید زیرا خط کشیدن زیر تمام سطرها یا استفاده ی بیش از اندازه از علامت‌ها کتاب شما را شلوغ میکند و در مطالعات بعدی حوصله تان سر می‌رود.

 

حاشیه نویسی

در این روش مهمترین جمله ی هر پارگراف را استخراج میکنید و با زبان خودتان در حاشیه کتاب کنار هر پارگراف یادداشت میکنید، البته نوشتن عین متن یا جمله ی پاراگراف در حاشیه کتاب نه تنها خلاصه نویسی محسوب نمی‌شود بلکه باعث تلف کردن وقت و خستگی شما می‌شود.

 

پیشنهاد می‌کنم مطلب (( چگونه برای کنکور برنامه ریزی کنیم  )) را مطالعه کنید. >>

 

نکات مهمی‌که در خلاصه نویسی باید به آن‌ها توجه کنید:

  • خلاصه نویسی را باید از زبان خودتان بنویسید به طوری که هر دفعه آن را دیدید کل مطالب برای شما مرور شود.
  • بعد از مرتبه ی دوم مطالعه، شروع به خلاصه نویسی کنید زیرا از مرتبه ی دوم راحت تر نکته‌های مهم را تشخیص میدهید.
  • خلاصه نویسی لازم نیست خیلی کامل باشد اما باید به گونه ای باشد که با دیدن آن اکثر مطالب را به یاد آورید.
  • هر شب قبل از خواب چند دقیقه را صرف خواندن و تکرار خلاصه‌هایی را که نوشته اید بکنید و از روی نکات و کلمات کلیدی کل مطلب را به خاطر آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *