تنظیم خواب یک دانش آموز کنکوری چگونه باشد؟

 

تنظیم خواب

?How to set a student’s sleep

برای موفقیت در کنکور باید خوب بخوابید!

بدن هر کدام از ما انسان‌ها روزانه به ۶ تا ۸ ساعت خواب نیاز دارد تا بتواند دوباره نیرویش را بازسازی کند و برای فعالیت‌های روز بعد آماده باشد. خواب کافی باعث تقویت حافظه و یادگیری بیشتر می‌شود، سیستم ایمنی بدن را افزایش میدهد و نقش بسیار مهمی‌در کنترل استرس دانش آموزان دارد. تنظیم خواب برای شما دانش آموزان کنکوری که هدف مشخصی دارید و سعی میکنید این مسیر را به بهترین شکل طی کنید اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

آیا هنوز مطلب (( شرایط استاندارد محیط مطالعه برای یک کنکوری)) را مطالعه نکرده اید؟؟؟ >>

 

خواب منظم تاثیر بسیار زیادی در حفظ شادابی و افزایش یادگیری دارد، بدن ما خودش را با برنامه ی خوابمان تنظیم میکند و کارایی ذهن و قدرت یادگیری را بالا و پایین میبرد، حالا تصور کنید هر روز در یک ساعت غیر مشخص بخوابید و فردای آن روز در یک ساعت متغیر از خواب بیدار شوید، در این صورت، بدن شما هرگز نمیتواند خودش را با ساعت خوابتان تنظیم کند و در نتیجه همیشه احساس کسالت و خواب آلودگی دارید و خیلی زود از درس خواندن خسته می‌شوید. بنابراین شما باه یک برنامه ی خواب مشخص نیاز دارید تا بدن و ذهنتان به آن برنامه عادت کنند و کارایی خود را بالا ببرند.

 

چگونه خواب خود را تنظیم کنیم؟

ممکن است شما داوطلبان کنکوری عزیز چندین سال در ساعت‌های مختلف خوابیده باشید و به اهمیت نظم ساعت خواب هیچ توجه ای نکرده باشید پس نباید انتظار داشته باشید که یک روزه به به یک برنامه ی منظم خواب برسید.

بهترین زمان خواب خود را حساب کنید، مقدار خواب کافی برای هر کس متفاوت است اما اکثر مردم به ۸ ساعت خواب شبانه احتیاج دارند. بهتر است اولویت شما به زود از خواب بیدار شدن باشد زیرا قدرت یادگیری و بازدهی شما در صبح بیشتر از شب‌ها می‌باشد، پس تا جایی که میتوانید شب‌ها زودتر بخوابید تا صبح‌ها راحت تر بیدار شوید. اگر به طور معمول صبح‌ها تا ساعت ۹ می‌خوابید اما می‌خواهید از این به بعد ۶ صبح از خواب بیدار شوید، نمیتوانید یک روزه برنامه ی خواب خود را تغییر دهید و چرخه ی خواب خود را تنظیم کنید، برای این کار بهتر است با تنظیم بازه‌های ۱۵ دقیقه ای شروع کنید.

مثلا اگر همیشه ساعت ۹ صبح از خواب بیدار می‌شدید و می‌خواهید از این به بعد ۶ صبح بیدار باشید، میتوانید ساعت خود را روی ۸:۴۵ تنظیم کنید، چند روزی این کار را انجام دهید تا به بیدار شدن در این ساعت عادت کنید و در مرحله‌های بعد هر چند روز ۱۵ دقیقه ی دیگر از خوابتان کم کنید، تا به ساعت مورد نظر برسید. شما می‌توانید با بازه‌های ۳۰ دقیقه ای نیز شروع کنید تا زودتر ساعت خواب خود را تنظیم کنید.

 

کدام غذاها و نوشیدنی‌ها در تنظیم خواب موثرند؟

گرچه عوامل متعددی در تنظیم خواب موثرند اما از تغذیه خوب نباید غافل شویم، سروتونین هورمونی است که به خواب رفتن کمک میکند بنابراین خوردن مواد غذایی که ترشح این هورمون در بدن را افزایش میدهند بسیار توصیه می‌شود. البته برای خواب مطلوب بهتر است از خوراکی‌های کافئین دار پرهیز کنید.

 

پیشنهاد می‌کنم مطلب (( چگونه برای کنکور برنامه ریزی کنیم  )) را مطالعه کنید. >>

 

سه وعده ی غذایی خود را در ساعت‌های منظمی‌میل کنید، سعی کنید اول شب یک شام مختصر بخورید و بعد از آن چیزی نخورید، زمان غذا خوردن می‌تواند ساعت درونی بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد و در تنظیم برنامه ی خوابتان موثر باشد.
شب‌ها از هیچ نوشیدنی محرکی استفاده نکنید، اثر نوشیدنی‌های کافئین دار می‌تواند برای ۵ تا ۱۰ ساعت در بدنتان باقی بماند، پس شب‌ها نوشیدنی کافئین دار مانند قهوه و چای استفاده نکنید، اما اگر خواستید می‌توانید آب و یا شیر مصرف کنید.

تنظیم خواب

 

استفاده از وسایل الکترونیکی قبل از خواب ممنوع

خیره شدن به صفحه نمایش موبایل و یا کامپیوتر میتواند برنامه ی خواب شما را تحت تاثیر قرار دهد. یک ساعت قبل از خواب همه ی وسایل الکترونیکی مانند موبایل و لپ تاب را خاموش کنید، نور صفحه نمایش موبایل و لپ تاب علاوه بر این که چشم شما را اذیت میکند، ذهن شما را هم گول میزند، زیرا مغز فکر میکند هنوز روز است و باید فعال بماند. قبل از خواب به جای استفاده از وسایل الکترونیکی یک موسیقی آرامش بخش گوش کنید، نقاشی بکشید و یا هر کار دیگری که برایتان آرامش بخش است انجام دهید تا راحت تر بخوابید.

 

وَهُوَ الَّذِی جَعَلَ لَکُمُ اللَّیْلَ لِبَاسًا وَالنَّوْمَ سُبَاتًا وَجَعَلَ النَّهَارَ نُشُورًا ﴿فرقان۴٧﴾ 

او کسی است که شب را برای شما لباس و پوشش قرار داده و خواب را مایه استراحت و روز را وسیله حرکت و حیات.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *