عاشق شدن در سال کنکور و روش‌های فراموش کردن آن

عاشق شدن در سال کنکور

.Lover in the exam year

پیشامدهای احساسی از مشکلاتی است که بعضی از داوطلبان کنکوری با آن مواجه می‌شوند و تاثیر بسیار منفی در مطالعه و نتیجه ی کنکور آن‌ها خواهد داشت. برخی از دانش آموزان به دلیل مسائل احساسی و عاشق پیشگی‌های دوران نوجوانی دچار مشکلات روحی و روانی و عدم تمرکز می‌شوند. با توجه به اهمیت این موضوع در این قسمت از مقاله، در رابطه با پیشامدهای احساسی نوجوانان و روش‌های برخورد با آن صحبت میکنیم.

 

عشق‌های دوران نوجوانی

دوران نوجوانی دوره ی پیچ و تاب‌های جسمی‌و روحی و تغییرات زیاد جسمانی، شناختی، اجتماعی و روانی است. در اواخر این دوره تغییرات بیولوژیکی و جنسی یک نوجوان او را به شدت به سمت جنس مخالفش سوق میدهد و تمایل دارد با برقراری یک رابطه ی احساسی به آرامش برسد. روابطی که بیشتر از آنکه جنبه ی عقلانی داشته باشند احساسی هستند. عاشق شدن یک رویداد هیجان آور و در عین حال پر مشکل است و تعدادی از مشکلاتی که نوجوانان در این سن با آن مواجه می‌شوند تبعات خاص خود را دارد.

 

پشیمانی از قول و قرار ازدواج

رد و بدل شدن قول و قرار ازدواج یکی از عوارض عشق‌های دوران نوجوانی می‌باشد. بعضی از نوجوانان تحت تاثیر هیجانات روحی قرار میگیرند و با اولین ابراز محبت، احساس عاشق شدن در آن‌ها شکل میگیرد و حس میکنند کسی پیدا شده است که او را در هر شرایطی درک میکند. بنابراین نسبت به هم متعهد می‌شوند و قول و قرار ازدواج در میان آن‌ها شکل میگیرد. اکثر آن‌ها بعد از چند سال متوجه می‌شوند که تصمیمی‌که گرفته اند فقط از روی احساس بوده است و به درد یکدیگر نمیخورند اما به دلیل قولی که به یکدیگر داده اند قادر به جدایی نیستند و یا ممکن است دچار حس عذاب وجدان شوند.

 

پیشنهاد می‌کنم مطلب ((در سال کنکور با دوستان چه کنیم؟)) را مطالعه کنید. >>

 

عاشق شدن و عدم تمرکز کافی برای درس خواندن

یکی از مهمترین عواملی که باعث موفقیت شما می‌شود داشتن تمرکز است. با توجه به زمان باقی مانده تا کنکور و شرایطی که در آن قرار دارید برخورد احساسی با موضوعاتی مانند علاقه به فردی خاص، قطعا در مطالعه و نتیجه ی کنکور شما تاثیر گذار خواهد بود. نکته مهمی‌که وجود دارد این است که شما در حال حاضر در مرحله ای قرار دارید که با پشت سر گذاشتن کنکور آینده و سرنوشت خود را مشخص میکنید و از طرفی در سن و سالی نیستید که تجربه کافی برای تصمیم گیری درباره ی مسئله ی مهمی‌مانند ازدواج را داشته باشید.

 

روش‌های کنترل احساسات و تقویت تمرکز

 

عاشق شدن در سال کنکور

به خانواده و دوستان خود تکیه کنید

خانواده و دوستان در هر شرایطی در دسترس شما هستند به آن‌ها تکیه کنید و درباره ی ناراحتی خود با آن‌ها صحبت کنید، در کنار خانواده وقت بیشتری را بگذرانید، با دوستان خود قرار بگذارید و با آن‌ها بیرون بروید، مطمئن باشید دوستان و خانواده ی شما به اندازه ی یک شریک عاشقانه شما را درست دارند فقط نوع دوست داشتن آن‌ها متفاوت است، آمادگی شنیدن نصیحت از دوستان خود را داشته باشید.

 

یادگاری‌های او را از خود دور نگه دارید

برای فراموش کردن کسی که عاشق او شده اید باید در آینده زندگی کنید نه در گذشته. بنابراین همه ی یادگاری‌هایی که از او دارید را از خود دور کنید، فیلم، عکس، هدیه و یا هر چیز دیگری که شما را به یاد او می‌اندازد را دور از دسترس خود قرار دهید، ممکن است این کار در ابتدا بسیار ناراحت کننده به نظر برسد اما قطعا روحیه شما را بهتر خواهد کرد و کم کم تمرکز بیشتری خواهید داشت.

 

افکار خود را بر روی کاغذ بنویسید

هر زمان که به یاد او افتادید و غصه خوردید خودتان را خالی کنید. یک تکه کاغذ بردارید و افکارتان را روی آن یادداشت کنید. با این روش زمانی که توانستید به خوبی این دوران را پشت سر بگذارید با خواندن آن یادداشت‌ها خواهید فهمید که چقدر قوی بوده اید. چند سال بعد عشق و رابطه معنا و مفهوم دیگری برای شما خواهد داشت و قطعا منطقی تر با این مسائل برخورد خواهید کرد.

 

مراقبه کنید

برای افزایش تمرکز خود مراقبه کنید. مراقبه کردن مانند تمرین دادن عضلات ذهن برای حفظ تمرکز و دور شدن از افکار منفی بسیار مفید می‌باشد. برای مراقبه کردن لازم نیست ساعت‌ها در جایی بنشینید و سکوت کنید. کافی است برای ۱۰ دقیقه چشمان خود را ببندید و مثلا خود را در حال خوردن یک عدد سیب تجسم کنید و بر حس‌هایی تمرکز کنید که هنگام خوردن سیب به شما دست میدهد. با این کار توانسته اید ۱۰ دقیقه ذهن خود را روی یک موضوع تمرکز کنید. مراقبه کردن به شما کمک میکند که اراده قوی داشته باشید و راحت تر بتوانید با مسائل و ناراحتی‌ها مقابله کنید.

 

با یک مشاور صحبت کنید

یادتان باشد که بالاخره میتوانید او را فراموش کنید اما باید از کارهایی که شما را به یاد او می‌اندازد دست بکشید.اگر بیش از اندازه تحت تاثیر مسائل احساسی قرار گرفته اید و نمیتوانید عشق خود را فراموش کنید حتما با یک مشاور صحبت کنید.

 

حتما مطلب (( راه‌های ایجاد تمرکز حواس )) را مطالعه کنید.

جمع بندی و حرف آخر:

 

 1. تا جایی که ممکن است با این فرد روبرو نشوید، قرار ملاقات با او نگذارید، اگر هم محلی هستید مسیر رفت و آمد خودتان را تغییر دهید، اگر فامیل هستند روابط خود را کمتر کنید.
 2. با برنامه ریزی منظم و افزایش ساعت‌های مطالعه سرتان را شلوغ کنید تا فرصتی برای فکر کردن به آن فرد نداشته باشید. با این کار هم بیشتر وقتتان را صرف درس خواندن کرده اید و هم آن شخص را در ذهنتان کم رنگ میکنید.
 3. برای مدتی از موبایل، شبکه‌های اجتماعی و هر وسیله ی الکترونیکی دیگری که میتواند خبری از آن شخص به شما برساند دوری کنید و سعی کنید سرگرمی‌جدیدی برای پر کردن جای خالی او در فکر و ذهنتان پیدا کنید.
 4. برای افزایش تمرکز و بهبود حال روحی خود حتما ورزش کنید، ورزش‌های هوازی مانند پیاده روی تند و دویدن که سوخت و ساز بدن شما را بالا میبرد تاثیر بسیار زیادی در افزایش تمرکز شما خواهد داشت.
 5. موسیقی شاد گوش کنید، همانقدر که گوش دادن به موسیقی‌های غمگین و عاشقانه حال شما خراب میکند و ذهن شما را درگیر مسائل احساسی میکند،شنیدن آهنگ‌های شاد میتواند شما را خوشحال کند.

۱۶ نظر

 1. Avatar

  من از تابستون درگیر این مسئله هستم و به تازگی تونستم خودمو کنترل کنم تمام این مدت عذاب میکشیدم از اینکه باید درسمو بخونمو معلوم نیست ته این دوست داشتن چیزی باشه..
  ممنون بازم ممکنه کمکم کنه. مرسی

  • blank

   عشق مقدس است و عاشقی برای انسان لازم است.
   اما اگر بی موقع و بی پایه و اساس باشد می‌تواند تیشه به ریشه سرنوشت آدمی‌بزند
   امیدوارم همه ما آدما عالمِ عاملِ عاشق باشیم…

   موفق باشید

 2. blank

  دو ساله که عاشق شدم و دقیقا دو ساله که پشت کنکورم خاطر اون اقایی که فقط جایه درس خوندن به اون فکر میکنم دیگه واقعا عزمم رو جزم میکنم به فراموش کردنش خاطر هدفمم که شده…
  ممنون از مطالب خوبتون.

  • blank

   آفرین به شما که تصمیم خوبی برای رسیدن به هدفتون گرفتید
   قطعا به هدفتون می‌رسید
   و مطمئن باشید که هیچ وقت برای عاشق شدن دیر نیست اما برای رسیدن به هدف خیلی زود دیر میشه
   منتظر خبر موفقیتتون هستیم.

   موفق باشید

 3. blank

  خیلی سخته.مشکل من اینه که دقیقا درس خوندن منو به یاد اون میندازه.میخوام زیست بخونم شیمی‌بخونم فارسی بخونم و… . الان فقط ۳ ماه تا کنکور مونده و اگه تو این ۳ ماه نتونم خودمو جمع کنم ، یعنی باید یه سال پشت کنکور بمونم.اون راحت نشسته داره درسشو میخونه به هیچی فکر نمیکنه.من دارم با فکرش عذاب میکشم.تو رو خدا واسم دعا کنین…

  • blank

   بهترین کار اینکه فراموشش نکنی!
   فقط با خودت توافق کن که برای مدتی فکر کردن بهش رو بذاری کنار و فقط به هدفت فکر کنی
   شما باید کاری کنی که هم به هدفت برسی و هم به کسی که دوسش داری
   پس قطعا رسیدن به هدفت راه رو برای رسیدن به اون هم آسون میکنه
   پس فعلا فکر کردن رو بذار کردن و بگو که برای رسیدن به کسی که دوسش دارم می‌خوام تلاش کنم.

   موفق باشید

   • blank

    خیلی ممنونم که بهم روحیه میدید.توصیه تون رو حتما به کار میبندم.و قطعا برای موفق شدن تلاش میکنم.
    با آرزوی موفقیت برای همه ی کنکوریهای عزیز🌸

 4. blank

  سلام من یه یازدهمی‌تجربی هستم و فردی هست که حدود ۳ سال دوستم داره و من زیاد بهش فکر نمیکنم ینی کلا سعی میکنم بهش فکر نکنم میخواستم بدونم حتی اگه تمرکز کافیم داشتم روی درس باز هم باعث صدمم میشه
  چون این موضوع اذیتم میکنه
  البتع من بعضی اوقات مثلا توی این ۳ سال شاید فقط نزدیک ۵ الی ۶ بار با اون چت کردم همین

  • blank

   سلام
   خیر_وقتی ارتباط زیادی نباشه و فکر شمارو درگیر نکنه صدمه زننده نیست.
   عشق که بخودی خود بد نیست
   ما میگیم فعلا بیخیالش بشید تا بعد کنکور
   چون اهداف مهم تری در این سال‌ها دارید.

   موفق باشید

 5. blank

  سلام وقتتون بخیر
  یازدهمی‌هستم دو سال با فردی هستم و تو این دوسال با اینکه قبلا شاگرد اول بودم جز بهترینای شهر بودم کلی افت کردم.مقصرشم خودم بودم ک بیشتر از هرکسی ب رابطه و حواشی بها دادم ایشون هر شرایطی ک من میراشتمو قبول میکرد و اذیتم نمیکنه هیچوقت .ولی خودم مل تمرکز و انرژیمو رو رابطه گذاشتم
  اگ روزی یه ساعت و نیم حرف بزنیم و سعی کنم بهش فکر نکنم بازم ضرر داره؟ یا اگ بخوام کلا بذارمش کنار تا بعد کنکور چجوری این کار و بکنم وقتی حتی یه روزم بی هم نگذروندیم این دوسال.. واقعا میخوام اینکارو کنم نمیخوام فقط پشیمونی برام بمونه و حسرت..ولی نمیدونم چجوری خودمو کنترل کنم اگ برازمشون کنار😔

  • blank

   سلام
   قرار نیست ما آدما کسایی که باهاشون در ارتباط هستیم و حس خوب بهمون میدن رو کنار بگذاریم.
   فقط کافیه که روابطمون رو کنترل کنیم.اگر انسان بتونه همه رفتارهاشو کنترل بکنه اونوقته که به موفقیت‌های نامحدود میرسه.

   شما وقدم اول باید تکلیف رابطه تون رو مشخص کنید که دقیقا می‌خواید باهم به کجا برسید.
   ببینید آیا واقعا داشتن این رابطه لازمه؟به رسیدن به اهداف تون کمک می‌کنه؟دوسش دارید؟
   بعد باهم توافق کنید که به شما کمک کنه در رسیدن به اهدافتون(نه اینکه یک طرفه رابطتون را قطع کنید)
   بعد رابطه تون رو در ابعاد مختلف کم رنگ کنید.مثلا اگر روزی ۱ساعت و نیم حرف می‌زنید اون رو به ده دقیقه در روز کاهش بدید.
   وقتی مقدار زمانی رابطه کم میشه خود به خود دل مشغولی و فکرای بعدشم کم میشه.
   از حرف‌های اضافه پرهیز کنید و تا می‌تونید وارد صحبت‌های عاطفی نشید که حرف به درازا بکشه.
   شما نباید به خودتون فشار بیارید که بخواید به کسی یا چیزی فکر نکنید.بلکه باید اون رو تبدیل به یک جزء کمرنگ کنید و هدف رو پررنگ تر کنید.

   اگر لازم دونستید با یک مشاور هم صحبت کنید تا بهتر راهنمایی تون کنند.
   موفق باشید

 6. blank

  سلام.
  من امسال کنکور میدم و به مشاورم یه حسی پیدا کردم که واقعا نمیدونم اسمشو چی بزارم. عشق؟ دوست داشتن زود گذر؟
  ولی هر چی هست نمیزاره تمرکز کنم و بطور جدی درس بخونم.
  خداروشکر با کمکش خیلی رشد کردم و وضعیتم عالیه و اگه بطور جدی و بی دغدغه این چند وقت درس بخونم حتما خانم دکتر میشم.
  ولی از فکرش نمیتونم بیام بیرون.مشاورم رو هم نمیتونم باهاش قطع کنم چون هیچ بهونه ای ندارم و با کمکش خوب جلو رفتم و به برنامه و روشش عادت کردم و اگه ارتباط رو قطع کنم وضعیتم از اینی که هست بدتر میشه.
  تروخدا بگید چکار کنم؟
  نمیخوام آیندمو واسه یه حس خراب کنم

 7. blank

  سلام من امسال کنکوری هستم نمیخوام رابطم قطع شه با طرفم البته از راه تلفن چون خیلی از هم دوریم میخوام کنترلش کنم فقط و با این وضع روزانه دارم ۱۰ ساعت میخونم و تا کنکور ۶ ماه وقت دارم البته مطالب را نسبتا خوب جمع کردم لطفا کمکم کنید

  • blank

   سلام
   خب رابطه تون رو قطع نکنید!
   فقط حواستون باشه که کنترل شده و در تایم‌های مشخص و مقرر باشه.
   هر موقع احساس کردید زمان زیادی رو دارید صرف می‌کنید فورا سر درس تون برگردید.

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *