خانه / آموزشی / عاشق شدن در سال کنکور و روش‌های فراموش کردن آن

عاشق شدن در سال کنکور و روش‌های فراموش کردن آن

عاشق شدن در سال کنکور

.Lover in the exam year

پیشامدهای احساسی از مشکلاتی است که بعضی از داوطلبان کنکوری با آن مواجه می‌شوند و تاثیر بسیار منفی در مطالعه و نتیجه ی کنکور آن‌ها خواهد داشت. برخی از دانش آموزان به دلیل مسائل احساسی و عاشق پیشگی‌های دوران نوجوانی دچار مشکلات روحی و روانی و عدم تمرکز می‌شوند. با توجه به اهمیت این موضوع در این قسمت از مقاله، در رابطه با پیشامدهای احساسی نوجوانان و روش‌های برخورد با آن صحبت میکنیم.

 

عشق‌های دوران نوجوانی

دوران نوجوانی دوره ی پیچ و تاب‌های جسمی‌و روحی و تغییرات زیاد جسمانی، شناختی، اجتماعی و روانی است. در اواخر این دوره تغییرات بیولوژیکی و جنسی یک نوجوان او را به شدت به سمت جنس مخالفش سوق میدهد و تمایل دارد با برقراری یک رابطه ی احساسی به آرامش برسد. روابطی که بیشتر از آنکه جنبه ی عقلانی داشته باشند احساسی هستند. عاشق شدن یک رویداد هیجان آور و در عین حال پر مشکل است و تعدادی از مشکلاتی که نوجوانان در این سن با آن مواجه می‌شوند تبعات خاص خود را دارد.

 

پشیمانی از قول و قرار ازدواج

رد و بدل شدن قول و قرار ازدواج یکی از عوارض عشق‌های دوران نوجوانی می‌باشد. بعضی از نوجوانان تحت تاثیر هیجانات روحی قرار میگیرند و با اولین ابراز محبت، احساس عاشق شدن در آن‌ها شکل میگیرد و حس میکنند کسی پیدا شده است که او را در هر شرایطی درک میکند. بنابراین نسبت به هم متعهد می‌شوند و قول و قرار ازدواج در میان آن‌ها شکل میگیرد. اکثر آن‌ها بعد از چند سال متوجه می‌شوند که تصمیمی‌که گرفته اند فقط از روی احساس بوده است و به درد یکدیگر نمیخورند اما به دلیل قولی که به یکدیگر داده اند قادر به جدایی نیستند و یا ممکن است دچار حس عذاب وجدان شوند.

 

پیشنهاد می‌کنم مطلب ((در سال کنکور با دوستان چه کنیم؟)) را مطالعه کنید. >>

 

عاشق شدن و عدم تمرکز کافی برای درس خواندن

یکی از مهمترین عواملی که باعث موفقیت شما می‌شود داشتن تمرکز است. با توجه به زمان باقی مانده تا کنکور و شرایطی که در آن قرار دارید برخورد احساسی با موضوعاتی مانند علاقه به فردی خاص، قطعا در مطالعه و نتیجه ی کنکور شما تاثیر گذار خواهد بود. نکته مهمی‌که وجود دارد این است که شما در حال حاضر در مرحله ای قرار دارید که با پشت سر گذاشتن کنکور آینده و سرنوشت خود را مشخص میکنید و از طرفی در سن و سالی نیستید که تجربه کافی برای تصمیم گیری درباره ی مسئله ی مهمی‌مانند ازدواج را داشته باشید.

 

روش‌های کنترل احساسات و تقویت تمرکز

 

عاشق شدن در سال کنکور

به خانواده و دوستان خود تکیه کنید

خانواده و دوستان در هر شرایطی در دسترس شما هستند به آن‌ها تکیه کنید و درباره ی ناراحتی خود با آن‌ها صحبت کنید، در کنار خانواده وقت بیشتری را بگذرانید، با دوستان خود قرار بگذارید و با آن‌ها بیرون بروید، مطمئن باشید دوستان و خانواده ی شما به اندازه ی یک شریک عاشقانه شما را درست دارند فقط نوع دوست داشتن آن‌ها متفاوت است، آمادگی شنیدن نصیحت از دوستان خود را داشته باشید.

 

یادگاری‌های او را از خود دور نگه دارید

برای فراموش کردن کسی که عاشق او شده اید باید در آینده زندگی کنید نه در گذشته. بنابراین همه ی یادگاری‌هایی که از او دارید را از خود دور کنید، فیلم، عکس، هدیه و یا هر چیز دیگری که شما را به یاد او می‌اندازد را دور از دسترس خود قرار دهید، ممکن است این کار در ابتدا بسیار ناراحت کننده به نظر برسد اما قطعا روحیه شما را بهتر خواهد کرد و کم کم تمرکز بیشتری خواهید داشت.

 

افکار خود را بر روی کاغذ بنویسید

هر زمان که به یاد او افتادید و غصه خوردید خودتان را خالی کنید. یک تکه کاغذ بردارید و افکارتان را روی آن یادداشت کنید. با این روش زمانی که توانستید به خوبی این دوران را پشت سر بگذارید با خواندن آن یادداشت‌ها خواهید فهمید که چقدر قوی بوده اید. چند سال بعد عشق و رابطه معنا و مفهوم دیگری برای شما خواهد داشت و قطعا منطقی تر با این مسائل برخورد خواهید کرد.

 

مراقبه کنید

برای افزایش تمرکز خود مراقبه کنید. مراقبه کردن مانند تمرین دادن عضلات ذهن برای حفظ تمرکز و دور شدن از افکار منفی بسیار مفید می‌باشد. برای مراقبه کردن لازم نیست ساعت‌ها در جایی بنشینید و سکوت کنید. کافی است برای ۱۰ دقیقه چشمان خود را ببندید و مثلا خود را در حال خوردن یک عدد سیب تجسم کنید و بر حس‌هایی تمرکز کنید که هنگام خوردن سیب به شما دست میدهد. با این کار توانسته اید ۱۰ دقیقه ذهن خود را روی یک موضوع تمرکز کنید. مراقبه کردن به شما کمک میکند که اراده قوی داشته باشید و راحت تر بتوانید با مسائل و ناراحتی‌ها مقابله کنید.

 

با یک مشاور صحبت کنید

یادتان باشد که بالاخره میتوانید او را فراموش کنید اما باید از کارهایی که شما را به یاد او می‌اندازد دست بکشید.اگر بیش از اندازه تحت تاثیر مسائل احساسی قرار گرفته اید و نمیتوانید عشق خود را فراموش کنید حتما با یک مشاور صحبت کنید.

 

حتما مطلب (( راه‌های ایجاد تمرکز حواس )) را مطالعه کنید.

جمع بندی و حرف آخر:

 

 1. تا جایی که ممکن است با این فرد روبرو نشوید، قرار ملاقات با او نگذارید، اگر هم محلی هستید مسیر رفت و آمد خودتان را تغییر دهید، اگر فامیل هستند روابط خود را کمتر کنید.
 2. با برنامه ریزی منظم و افزایش ساعت‌های مطالعه سرتان را شلوغ کنید تا فرصتی برای فکر کردن به آن فرد نداشته باشید. با این کار هم بیشتر وقتتان را صرف درس خواندن کرده اید و هم آن شخص را در ذهنتان کم رنگ میکنید.
 3. برای مدتی از موبایل، شبکه‌های اجتماعی و هر وسیله ی الکترونیکی دیگری که میتواند خبری از آن شخص به شما برساند دوری کنید و سعی کنید سرگرمی‌جدیدی برای پر کردن جای خالی او در فکر و ذهنتان پیدا کنید.
 4. برای افزایش تمرکز و بهبود حال روحی خود حتما ورزش کنید، ورزش‌های هوازی مانند پیاده روی تند و دویدن که سوخت و ساز بدن شما را بالا میبرد تاثیر بسیار زیادی در افزایش تمرکز شما خواهد داشت.
 5. موسیقی شاد گوش کنید، همانقدر که گوش دادن به موسیقی‌های غمگین و عاشقانه حال شما خراب میکند و ذهن شما را درگیر مسائل احساسی میکند،شنیدن آهنگ‌های شاد میتواند شما را خوشحال کند.

۲ نظر

 1. Avatar

  من از تابستون درگیر این مسئله هستم و به تازگی تونستم خودمو کنترل کنم تمام این مدت عذاب میکشیدم از اینکه باید درسمو بخونمو معلوم نیست ته این دوست داشتن چیزی باشه..
  ممنون بازم ممکنه کمکم کنه. مرسی

  • عشق مقدس است و عاشقی برای انسان لازم است.
   اما اگر بی موقع و بی پایه و اساس باشد می‌تواند تیشه به ریشه سرنوشت آدمی‌بزند
   امیدوارم همه ما آدما عالمِ عاملِ عاشق باشیم…

   موفق باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *