معرفی رشته ی مهندسی برق و بازار کار آن در ایران

مهندسی برق

Introduction to Electrical Engineering

رشته ی مهندسی برق زیر مجموعه ای از رشته‌های مهندسی می‌باشد که به مطالعه و بررسی کاربردهای الکترومغناطیس، الکتریسیته و الکترونیک می‌پردازد، این رشته در مقطع کارشناسی دارای ۴ گرایش است که در این مقاله به صورت مختصر به بررسی هرکدام از این گرایش‌ها می‌پردازیم.

 

۱_ مهندسی برق گرایش قدرت

گرایش قدرت به عنوان قدیمی‌ترین گرایش در رشته ی مهندسی برق شناخته می‌شود که هدف اصلی مهندسین این گرایش تولید نیروی الکتریکی به روش‌های مختلف و انتقال و توزیع این نیروها با قابلیت اطمینان می‌باشد. بنابراین یک مهندس برق گرایش قدرت به روش‌های مختلف تولید برق و خطوط انتقال آشنا می‌شود.
دروس پایه و اصلی این گرایش شامل: دروس مدار، الکترومغناطیس، الکترونیک، ماشین و بررسی و بعضی از دروس تخصصی این گرایش عبارتند از: ماشینهای الکتریکی ۳، الکترونیک قدرت، تولید و نیروگاه، رله و حفاظت، عایق و فشار قوی، اصول میکروکامپیوتر، ترمودینامیک و ماشینهای مخصوص(ویژه).

 

پیشنهاد می‌کنم مطلب (( چگونه برای کنکور برنامه ریزی کنیم  )) را مطالعه کنید. >>

 

۲_ مهندسی برق گرایش الکترونیک

الکترونیک در زمینه ساخت قطعات الکترونیک و کاربرد آن در مدارها فعالیت میکند در واقع رشته ی الکترونیک به معرفی و تشریح مدارهای الکتریکی متفاوتی مانند کامپیوترو موبایل می‌پردازد و دانشجویان پس از تحصیل در رشته ی الکترونیک با اصول طراحی مدارهای الکترونیکی و کار کرد آن‌ها آشنا خواهند شد. به طور کلی گرایش الکترونیک شامل دو شاخه ی اصلی «طراحی و ساخت قطعات» و «طراحی مدارهای الکتریکی» می‌شود.
دروس پایه و اصلی این گرایش عبارتند از : مدارهای الکتریکی، الکترونیک ۲ و ۱، مدارهای منطقی و مخابرات  و بعضی از دروس تخصصی این گرایش عبارتند از: الکترونیک ۳، تکنیک پالس، میکروپروسسور، معماری کامپیوتر، مدارهای مخابراتی، فیزیک مدرن و فیزیک الکترونیک.

 

مهندسی برق

 

۳_ مهندسی برق گرایش مخابرات

مخابرات، گرایشی از مهندسی برق می‌باشد که در زمینه ی انتقال اطلاعات فعالیت میکند، مهندسی مخابرات با ایجاد ارتباط پر سرعت، ایمن و آسان بین کاربران در مکان‌های گونگون، زندگی بشر را متحول ساخته است. مهندسی مخابرات شامل دو گرایش میدان و سیستم می‌باشد که در گرایش میدان به بررسی میدان‌های مغناطیسی و انواع امواج از طریق یک کانال مخابراتی پرداخته می‌شود و در گرایش سیستم، دانشجویان با طراحی فیلترهای مختلف جهت جلوگیری از امواج مزاحم مانند پارازیت و تشخیص آن‌ها از امواج اصلی آشنا می‌شوند.
دروس پایه و اصلی این رشته شامل : ریاضی مهندسی تجزیه و تحلیل سیستمها، مدارهای الکتریکی، الکترونیک و الکترومغناطیس و درسهای تخصصی این رشته عبارتند از: مخابرات ۲، میدان و امواج، الکترونیک ۳، مدارهای مخابراتی، انتن‌ها و انتشار امواج، ماکروویو و اصول میکروکامپیوتر.

 

آیا هنوز مطلب (( چگونه با انگیزه درس بخوانیم ؟ )) را مطالعه نکرده اید؟؟؟ >>

 

۴_ مهندسی برق گرایش کنترل

علم کنترل، در بسیاری از صنایع کاربردهای فراوانی را دارد از کنترل فضاپیما‌ها و موشک گرفته تا کنترل دستگاه‌های صنعتی کوچک و بزرگ را شامل می‌شود ، هدف از این علم، کنترل متغیر‌های اساسی سیستم بر مبنای برخی ملاک‌های مطلوب می‌باشد. این ملاک‌ها میتواند سرعت یک موشک، زاویه ی چرخش بازوی یک ربات و… می‌باشد.
دروس پایه و اصلی این رشته شامل درسهای مدار الکترونیک، ریاضیات مهندسی، تجزیه و تحلیل سیستم و کنترل خطی می‌باشد و بعضی از دروس تخصصی این گرایش عبارتند از: کنترل دیجیتال و کنترل غیرخطی، کنترل مدرن، کنترل صنعتی ، ابزار دقیق، اصول میکروکامپیوتر، ترمودینامیک و تحقیق در عملیات و سیستم‌های کنترل پیشرفته.

 

بازار کار رشته ی مهندسی برق در ایران

با گسترش صنایع کوچک و بزرگ، روند استخدام مهندسین برق در کشور روبه افزایش است و پیش بینی می‌شود به نسبت سایر مشاغل بازار کار خوبی داشته باشد ، دانشجویان رشته ی برق علاوه بر گرایشی که در آن فارغ التحصیل می‌شوند می‌توانند با مطالعه ی بیشتر در سایر گرایش‌ها وارد بازار کار شوند. فارغ التحصیلان در مقطع کارشناسی برق که مدرک خود را در یکی از چهار گرایش الکترونیک، مخابرات، قدرت و کنترل می‌گیرند قادر هستند در انواع کارخانه‌ها، نیروگاه‌ها، صنایع نظامی‌و دفاعی و دیگر بخش‌های دولتی استخدام شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *