چگونه با انگیزه درس بخوانیم ؟

چطور انگیزه ایجاد کنیم و با انگیزه درس بخوانیم ؟

انگیزه

انگیزه
ایجاد انگیزه

 

?How to study with motivation

انگیزه عالی عامل اصلی موفقیت 

تصور کنید فردا امتحان پایانی درس زبان شماست و اگر دراین امتحان قبول شوید، قرار است علاوه بر دریافت مدرک تخصصی، یک ماشین صفر کیلومتر نیز به عنوان جایزه دریافت نمایید. همزمان با شما فرد دیگری نیز در آزمون شرکت کرده است. او نه نیاز به مدرک تخصصی دارد و نه کسی قرار است به او جایزه بدهد.
به نظر شما احتمال موفقیت کدام یک بیشتر است؟ کدام یک حاضر است خود را اذیت کرده و از شب تا صبح مطالعه کند؟ کدام یک در جلسه آزمون با تمام توان به سوالات پاسخ داده و از تک تک لحظات خود استفاده خواهد کرد؟
بسیار واضح است که داشتن انگیزه بالا می‌تواند کیفیت کاری شما را افزایش چشمگیری دهد. به همین دلیل قبل از اینکه بخواهید اقدام به یادگیری مهارت‌های ظاهری موفقیت در تحصیل کنید، باید به شما کمک کنم تا پیش‌نیاز‌های اساسی موفقیت را در خود ایجاد نمایید.

 

انگیزه چیست؟

انگیزش مجموعه شرایطی است که به رفتار، نیرو بخشیده و به آن جهت می‌دهد. پس قبل از هر اقدامی‌باید انگیزه کافی را در خود شعله ور کنید و گرنه ممکن است در طول مسیر حرکت، با کمبود انرژی مواجه شوید و موتور ذهنی شما از حرکت بایستد. مطالعه بدون انگیزه مانند این است که بخواهید با ماشین بدون بنزین به سفر دور دنیا بروید!!!

شکل‌های مختلف انگیزه 

علل ایجاد انگیزه شامل گستره‌ایی است که شروع آن از رویدادهای فیزیولوژی ایی درون مغز و بدن است و تا خواسته‌های اجتماعی و تاثیرات فرهنگی که موجب نیازهای سطحی نظیر میل به سرآمد بودن و پیشی گرفتن از دیگران و نیازهای معنوی نظیر انجام وظایف و کسب توفیق بیشتر برای خدمت به دیگران ادامه پیدا می‌کند.
به‌طور کلی می‌توان گفت انگیزه می‌تواند عوامل درونی یا بیرونی داشته باشد. انگیزه‌های بیرونی مانند هدیه‌ها و جوایز یا پول نقد، با وجود اینکه میتوانند انگیزه‌های مقطعی بسیار قوی ایجاد کنند، اما معمولا برای کسب موفقیت‌های بزرگ کافی نیستند.

 

مهم‌ترین ایراد در انگیزه‌های بیرونی وابسته بودن شما به دیگران است. فرض کنید پدرتان به شما قول داده است اگر در کنکور قبول شوید، برای شما یک ماشین صفر کیلومتر خواهد خرید. حال کافی است به هر علتی نظر خود را تغییر داده و حرفش را پس بگیرد. یا اینکه به طریقی متوجه شوید پدر شما قصد دارد چه در کنکور قبول شوید و چه قبول نشوید، برای شما ماشین را بخرد! در این صورت قطعا انگیزه شما برای درس خواندن و قبولی در کنکور کاهش خواهد یافت.

علاوه بر این انگیزه‌های بیرونی فقط تا یک مقطع زمانی میتوانند شما را به حرکت درآورند. یعنی بعد از قبولی در کنکور و دریافت خودرو، دیگر شما انگیزه درس خواندن در دانشگاه را نخواهید داشت و ترجیح می‌دهید به خوش گذراندن با خودروی خود بپردازید! پس اگر خواهان موفقیت پایدار هستید، سعی کنید انگیزه‌های درونی را در خود شعله‌ور کنید. در ادامه، راهکارهای افزایش انگیزه درونی را برای شما مطرح خواهم کرد.

انگیزه

 

حتما مطلب (( راه‌های ایجاد تمرکز حواس )) را مطالعه کنید.

 

راه‌های ایجاد ایجاد انگیزه درونی چیست؟

 

۱ _ تعیین انتظارات در ابتدای سال تحصیلی

یکی از موارد ضروری برای افزایش انگیزه این است که دقیقا بدانید به دنبال چه چیزهایی هستید. اگر ابتدای سال تحصیلی برای خود مشخص کنید قرار است به چه سطحی برسید، انگیزه کافی برای حرکت در شما ایجاد خواهد شد. به عنوان مثال اگر سعید می‌خواهد پس از گرفتن مدرک دیپلم، به دنبال شغل آزاد برود، انگیزه کافی برای پاس کردن تمام دروس را خواهد داشت و صد البته نیازی به انگیزه بیشتر هم نخواهد بود. اما اگر تصمیم گرفت پس از دوران دبیرستان، در بهترین دانشگاه کشور ادامه تحصیل داده و کرسی تدریس در آن دانشگاه را نیز کسب کند، انگیزه بسیار بیشتری برای مطالعه خواهد داشت. پس انتظارات و مقصد نهایی خود را از درس خواندن مشخص کنید. همچنین از والدین خود نیز بخواهید انتظارات خود را به شما بگویند و شما نیز تمام تلاش خود را برای تحقق این انتظارات به کار گیرید.

بدون شک تلاش برای شادمان کردن و جلب رضایت والدین، علاوه بر تامین رضایت الهی و حمایت کائنات به افزایش انگیزه شما نیز کمک خواهد کرد.
پس از تعیین این انتظارات، باید گام‌های مشخص و دقیقی برای رسیدن به آن‌ها را تعیین کنید که ان شاءالله، در فصل اصول و مبانی هدف‌یابی در مورد آن‌ها صحبت خواهیم کرد‌.

 

۲ _ یادگیری مهارت‌های مطالعه

کاری که شما الان مشغول آن هستید، ناخودآگاه منجر به افزایش سطح انگیزه شما خواهد شد. طبیعی است که وقتی من مهارت کافی برای انجام کاری را نداشته باشم، با بی رغبتی سعی خواهم کرد از انجام آن کار نجات پیدا کنم! پس حتما سعی کنید قبل از انجام هر کاری ((درست انجام دادن)) آن را یاد بگیرید.

یک دانش آموز دبیرستانی و یا کنکوری قبل از شروع به مطالعه هر درس باید استراتژی و نحوه مطالعه آن درس را بداند تا در کمترین زمان بیشترین بازده را داشته باشد. خوشبختانه ما در این سایت روش مطالعه همه درس‌ها را بصورت منحصر به فرد در اختیار شما قرار دادیم تا بخوانید و به کار بگیرید.

 

۳ _ با دنده‌سنگین شروع به حرکت کنید!

برای حرکت دادن یک خودرو، باید از دنده یک و با سرعت کم آغاز کنید و به تدریج سرعت خود را افزایش دهید. درغیر اینصورت، خودروی شما خاموش شده و امکان حرکت از شما سلب خواهد شد.
برای مطالعه صحیح هم لازم است ابتدا از حجم کم آغاز کرده، با سرعت کم مطالعه کنید و اهداف کوچکی نیز داشته باشید. طبیعی است که پس از کسب مهارت‌های لازم، می‌توانید سرعت و دقت خود را افزایش داده و حجم مطالعه روزانه خود را افزایش دهید.

 

۴ _ احساس “قهرمان بودن” داشته باشید.

یکی از احساسات درونی ما که به شدت بر میزان رضایت و لذت بردن ما از زندگی اثر می‌گذارد احساس کفایت است. همه ما دوست داریم احساس توانمندی انجام کارها را داشته باشیم و دیگران نیز توانمندی‌های ما را قبول داشته و به کفایت ما ایمان بیاورند‌.
اگر شما نیز دوست دارید دیگران به اصطلاح “روی شما حساب باز کنند” ، سعی کنید در هر مقطعی از زندگی، وظایف خود را به‌درستی انجام دهید.
اگر واقعا امروز شما برایتان بی‌ارزش است، آن را رها کنید؛ اما اگر به هر دلیلی تصمیم گرفتید درس خواندن را ادامه دهید، حتما خود را موظف کنید که به بهترین شکل، این کار را به سرانجام برسانید.
اگر قرار است فقط دیپلم بگیرید، این کار را درست انجام دهید. اگر قرار است امسال در یک رشته دانشگاهی فارغ‌التحصیل شوید، پس این کار را به بهترین شکل انجام دهید تا احساس “قهرمان بودن” در شما ایجاد شود.
اگر امروز عادت کنید در کار خود برنده باشید و احساس قهرمانی را درخود پرورش دهید، قطعا فردا نیز به راحتی می‌توانید در نقش‌های جدید، برنده باشید.

تو میتوانی

 

۵ _ تمام توجه خود را به تلاش متمرکز کنید؛ نه نتیجه!

یکی از عواملی که انگیزه ما را کاهش می‌دهد، توجه بیش از حد به نتیجه است.
قرار شد احساس قهرمان‌ها را در خود شکل دهیم. پس قرار نیست با یک شکست از میدان خارج شویم. به یاد داشته باشید:
حتی قهرمان‌ها هم بارها و بارها در طول تمرینات شکست خورده اند تا برای روز مسابقه آماده باشند.
مهم‌ترین نکته در رسیدن به اهداف و خواسته‌ها، این است که برای تحقق نتیجه مطلوب، برنامه ریزی لازم را انجام داده و با نهایت تلاش و کوشش اقدام کنید و نتیجه را به خدای بزرگ واگذار نمایید.
در این صورت است که می‌توانید اولویت خود را “تلاش کردن” قرار داده و بدون دغدغه، به راه خود ادامه دهید.

 

۶ _ قسمت‌های ابتدایی سریال را نگاه کنید!

یکی از دلایلی که باعث می‌شود از برخی دروس، فراری باشید این است که قسمت‌های قبلی را به خوبی یاد نگرفته‌اید. تصور کنید امشب قرار است قسمت ۵۴ام یک سریال محبوب پخش شود. طبیعی است دیدن این سریال برای کسی که ۵۳ قسمت قبل را ندیده است، جذابیتی نخواهد داشت.
پس هنگامی‌که احساس می‌کنید که به یک درس خاص علاقه ای نداشته و یا اصلا آن را متوجه نمی‌شوید، شاید قسمت‌های قبلی سریال را ندیده‌اید.
باید برگردید و دوباره قسمت‌های اول آن درس را به خوبی یاد گرفته و پس از تقویت زیرساخت‌های آموزشی خود، با نهایت قدرت و انگیزه ادامه دهید.

 

۷ _ اهرم لذت و رنج!

واقعیت این است که برای کسب هر هدف ارزشمندی، لازم است سختی‌های زیادی را تحمل کرده و رنج بکشید.
به‌طور معمول با افزایش اهمیت و ارزشمندی هر هدف، سختی‌های مسیر آن نیز بیشتر می‌شود. اما به یاد داشته باشید:
((دستیابی به اهداف بزرگ‌تر، لذت و پاداش بسیار بیشتری را نیز به دنبال خواهد داشت.))
نکته بسیار کلیدی در اینجا این است که توجه و تمرکز بر روی رنج‌های مسیر، انگیزه شما را به شدت کاهش خواهد داد. از طرفی توجه به لذت‌های ناشی از دستیابی به هدف، انگیزه شما را لبریز کرده و شور و اشتیاق شما را دو چندان خواهد کرد.

یک دونده که خود را برای شرکت در المپیک آماده می‌کند اگر به سختی‌های دوره تمرین فکر کند، یا به احتمال شکست خوردن و استرس مسابقه توجه کند، به هیچ عنوان حاضر نیست لحظه ای هم به انجام تمرینات دشوار بپردازد. اما هنگامی‌که توجه خود را به مدال طلای المپیک جلب می‌کند و صدای تشویق تماشاگران و استقبال هم‌وطنان خود در بازگشت از مسابقات را تصور می‌کند، دیگر تلاش کردن برای او کار سختی نخواهد بود.

پس لطفا به جای فکر کردن در مورد سختی‌های درس خواندن، ذهن خود را همزمان بر دو چیز متمرکز نمایید:

۱_ محرومیت‌های ناشی از درس نخواندن و قبول نشدن در کنکور ( سایر آزمون‌ها)

۲_ لذت و شیرینی ناشی از موفقیت در کنکور

در این صورت شما هم می‌توانید با حداکثر توان به سمت اهداف خود حرکت کنید.

 

تمرین :
همین الان برای لحظاتی چشم‌های خود را ببندید و تصور کنید به موفقیت موردنظر خود در تحصیل دست یافته اید. (رتبه موردنظر کنکور، معدل ترم عالی، یا فارغ‌التحصیلی در دانشگاه خود را تصور کنید) سپس در ذهن خود لحظه تشویق دوستانتان در مدرسه یا دانشگاه را تصور کنید. مادرتان را ببینید که شما را در آغوش گرفته و غرق در شادی شده است. به پیشنهادهای کاری که به شما داده می‌شود فکر کنید. تصور کنید از چند شرکت معتبر به شما پیشنهاد کار داده اند و شما در حال بررسی پیشنهاد‌ها و بررسی فرصت‌های طلایی‌تر جهت خدمت به خلق خدا هستید و به این می‌اندیشید با قبول کدام پیشنهاد، می‌توانید بسیاری از انتقاداتی که به پیرامونتان داشته‌اید برطرف کرده و راه آسایش مردم را هموارتر سازید.
این تصورات به شما قدرت بی‌نظیری برای تلاش و کوشش خواهد داد.
به نظرم پس از انجام این تمرین، آماده هستید با حداکثر توان و انرژی برای رسیدن به اهداف تحصیلی خود تلاش کنید. پس پیش به‌سوی تعیین اهداف!

انگیزه
                                                  تصور کن…

 

۸_ تحلیل آزمون و موفقیت تحصیلی

معمولا عمده کسانیکه خود را برای شرکت در کنکور، در هر مقطعی آماده می‌سازند، در یک آزمون آزمایشی نیز شرکت می‌کنند. در حال حاضر شرکت در آزمون‌های آزمایشی برای کنکورهای کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد در کشور ما بسیار رایج است. اما سوال بسیار مهم این است:

 آیا شرکت در این آزمون‌ها در موفقیت شما تاثیرگذار هستند یا خیر؟

واقعیت این است که شرکت در این آزمون‌ها به‌تنهایی تاثیر چندانی در میزان یادگیری و موفقیت شما ندارد. شرط اثر بخشی آزمون‌های آزمایشی، تحلیل کامل آزمون و اصلاح ایرادات است.

من همیشه میگم : (( تحلیل آزمون از خوده آزمون مهم تره! ))

شما باید بعد از هر آزمون آن را تحلیل کرده و نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید‌.
آزمون آزمایشی فرصتی است برای سنجش آموخته‌ها و تحلیل آزمون فرصتی است برای شناسایی خطاها و نقاط ضعف و برنامه‌ریزی برای ادامه مسیر خود.

 

در نتیجه هر آزمون دو بخش مهم داریم:

  1. درصد‌های درست
  2. درصد‌های غلط یا نزده

رسالت آزمون در بخش دوم آن نهفته است. بخش اول که شامل پاسخ‌های صحیح ما به سوالات آزمون است و مهر تاییدی بر دانسته‌های ماست. اما قسمت مهم و استراتژیک بخش دوم است که در واقع خلأ‌های آموزشی ما است که باید با رفع اشکال وترمیم این چاله چوله‌ها ، این نقاط ضعف را به نقطه قوت خود تبدیل کرده و اگر بدانیم که این مطالب را چگونه مرور کنیم دیگر هیچگاه آنها را تا روز کنکور فراموش نخواهیم کرد.

 

آیا هنوز مطلب (( روش مطالعه درس ریاضی )) را نخوانده اید؟؟؟

 

اینستاگرام ما : GamaPlus@

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *