خانه / آموزشی / چگونه برای کنکور برنامه ریزی کنیم ؟

چگونه برای کنکور برنامه ریزی کنیم ؟

چگونه برای کنکور برنامه ریزی کنیم ؟

برنامه ریزی برای کنکور

برنامه ریزی کنکور
برنامه ریزی

 

برنامه ریزی

۱_ تصمیم جدی برای برنامه ریزی

اگر عزمتان را برای درس خواندن جزم کرده اید، باید بدانید مقدار زیادی از راه را پیموده اید اما آنچه بیش از این در کنکور مورد احتیاج است داشتن برنامه ای برای چگونگی پیمودن این راه است. برنامه ای که طی آن، تدبیر به کمکتان می‌آید و می‌توانید نیرو و انرژی خود را به طور منطقی مصرف کنید و نگذارید هدر رود.

در این شکل، حال شما مانند راننده ای است که با داشتن یک نقشه خوب و جامع می‌تواند بهترین و نزدیک ترین راه را برگزیند. کم ترین خستگی، بیش ترین یادگیری،بالاترین بازده و حداکثر استفاده مطلوب از زمان؛عناصر برنامه ای خوب برای موفقیت خواهند شد.

۲_ بهترین برنامه ریزی را چه کسی می‌تواند انجام دهد؟

اما برنامه ریزی درسی، بسیار ظریف تر و پیچیده تر از اینهاست، طوری که به هیچ وجه نمی‌توان آن را همانند قرار گرفتن در مقابل یک پزشک و تبعیت از تجویزی دانست که او در برخورد با یک بیماری به کار می‌برد و با چند دستور مختصر و مشخص نحوه استفاده از داروها را تعیین می‌کند و همه چیز با خوبی و خوشی به پایان می‌رسد.

در برنامه ریزی بحث ما این است که هیچ کس نسبت به شما،‌ آشناتر از خود شما نیست. برداشتی تقریبی از میزان هوش و استعدادهای متفاوت، دانستن هدف نهایی، آشنایی با جو خانواده و اطرافیان ، آشنایی با روحیات و ظرایف روانی، همه آنچه برایشان اهمیت دارد یا فاقد اهمیت است، همه و همه، نکات ریز و درعین حال قابل تاملی است که از شما بهترین برنامه ریز برای آمادگی کنکور می‌سازد. راهنمایی در امور متفاوتی می‌تواند به کار بیاید اما با توجه به شناختی که از خود دارید، پس از دریافت همه راهنمایی‌ها، خود به تصمیم گیری نهایی و ترسیم جدول برنامه درسی بپردازید؛ دراین حال، طراح جدول خود نیز از آن استفاده می‌کند و به طراحی بهترین جدول برنامه درسی می‌پردازد؛ بهترینی که ممکن است با برنامه شخص دیگر تفاوت کند.

برنامه ریزی چیست؟

همه کسانی که در حال آماده شدن برای کنکور هستند برنامه ای برای خود ترتیب داده اند و کم و بیش از آن تبعیت می‌کنند، اما بیشتر این برنامه‌ها به طور ذهنی ترتیب یافته اند و کمتر از اصول مدون و مرتب پیروی می‌کنند. اکثرا بدون آنکه بدانند برنامه ای برای خود ترتیب داده اند، چیزهایی را منظور نموده اند و برای فراگیری مواد مختلف درسی به طور تقریبی می‌دانند چه زمانی را صرف هر درس کنند، یعنی نحوه ای از تقسیم وقت که در آن کمتر چیزی سر جای خودش است.

برنامه ریزی یعنی داشتن یک نقشه راه کامل برای تک تک قدم‌هایی که میخواهیم برداریم.

اگر برنامه شما صرفا در ذهن شما باشد و وجود خارجی نداشته باشد، نمیتوان به آن نقشه ای کامل و راهگشا گفت ، چون محتویات مغز انسان همیشه در معرض فراموشی هستند و می‌دانید که فراموشی یکی از بزرگترین نعمت‌های خداوند است که اگر نباشد مشکلات روحی و روانی بسیاری گریبان مان را می‌گیرد.

به قول یک ضرب المثل چینی : کمرنگ ترین جوهر از قوی ترین حافظه مانگار تر است.

پس حتما برنامه ریزی خود را مکتوب کنید و سعی کنید کم کم ایرادات آن را رفع کنید.

 

هنوز مطلب (( انواع روش مطالعه و یادگیری )) را نخوانده اید؟؟؟

 

فاکتورهای یک برنامه ریزی درست و حرفه ای چیست؟

۱_ اولین قدم در برنامه ریزی چیست؟

اولین چیزی که در محتوای هر برنامه ای خودنمایی می‌کند، نظم است. برنامه، قبل از هر چیز نظم و نظام کارها را مشخص می‌کند؛ نظمی‌که از فکر به روی کاغذ منتقل می‌شود و در بازبینی چند باره آن به شکل واقعی خود نزدیک می‌شود. ممکن است برخی از شما بگویید: کنکور که این سخت گیری‌ها را نمی‌خواهد و تنظیم برنامه و جدول کاری لزومی‌ندارد. اما واقعیت جز این است زیرا تنظیم یک برنامه مشخص قبل ازهر چیز از هدر رفتن انرژی شما جلوگیری می‌کند و با ایجاد نظم در فکر و کار، آمادگی شما را تضمین خواهد کرد. حاصل سوم و بازهم با اهمیت این کار ایجاد اعتماد نسبت به پیشرفت مطلوب کار و جلوگیری از دلشوره و نگرانی‌های معمول داوطلبان در ترس از انجام به موقع همه کارها و مرور درسها تا قبل از آزمون کنکور است.

پس کمی‌از انرژی خود را در اینجا صرف کنید تا از اتلاف انرژی در بسیاری از موارد دیگر جلوگیری شود. در اهمیت دادن به برنامه ریزی جدی باشید و بدانید رتبه‌های یک رقمی‌و دورقمی‌رشته‌های مختلف ب اثر بخت و تصادف اشغال نمی‌شود. این رتبه‌ها از آن کسانی است که نظم را سرلوحه کارشان قرار داده اند و در این میدان رقابت از آن به بهترین نحو استفاده کرده اند. در واقع پیشرفت بدون برنامه ریزی مانند این است که اتومبیلی با باک خالی را برای مسافرتی طولانی به راه بیندازید.

برنامه ریزی چیزی نیست که تنها در این میدان وسیع رقابتی به کارتان بیاید. اگر قبل از این، از برنامه در زندگی خود استفاده کرده باشید یا از آن روی گردان شده باشید، کاملا به اثر آن در زندگی پی برده اید و از این پس نیز در دوران تحصیلات دانشگاهی و در جریان زندگی، باز به اهمیت آن واقف خواهید شد.

۲_ تاثیر نگرش جامع بر برنامه ریزی چیست؟

چیز دیگری که علاوه بر نظم در یک برنامه ریزی درست اهمیت دارد وجود یک نگرش جامع در آن است. نگرشی که تا حدی ممکن تمامی‌زوایا را در نظر بگیرید و با کمترین اشکال امکان اجرا داشته باشد. حال که برنامه ریز و مجری خودتان هستید، میتوانید هربار که به اشکالی برخورد کردید، عیوب کارتان را رفع کنید و پس از مدت کوتاهی به بهترین برنامه دست یابید. دراین بین ممکن است وقتی در حال طراحی یک برنامه جامع برای درس و زندگی خود طی دوره آمادگی کنکور هستید در مشورت با صاحب نظران یا دوستان متوجه فوایدی در برنامه‌هایی که آنها تنظیم کرده اند بشوید؛ در این صورت، استفاده از نکات مثبتی که به فکر دیگران رسیده است همواره کمک حالتان خواهد بود.

برای مثال ممکن است نظر یکی از دوستان این باشد که کتاب‌ها را بر اساس تعداد صفحات و محتوای آن‌ها طوری تقسیم کند که در یک روز به مرور سه درس از مواد آزمون بپردازد و دیگری نظرش این باشد که دروس را یکی پس از دیگری به اتمام برساند؛برای مثال یک هفته تمام شیمی‌خوانده شود، هفته دیگر فیزیک و بر همین منوال.

 

چه کسی باید برنامه ریزی نهایی برای کنکور را تعیین کند؟

این با شماست که کدام یک از این شکل‌های برنامه ریزی را بپسندید یا کجای آن به کارتان بیاید. درهر صورت، برنامه اصلی ونهایی همانی است که خود نوشته اید و هرچه دیگران می‌گویند و هرچه می‌شنوید، موضوعاتی فرعی است که با انتخاب بهترین آنها موفقیت را تضمین خواهید کرد.

توصیه ما این است که با دوستان دیگری که خود را برای کنکور یا امتحانات نهایی آماده می‌کنند جلسه ای تشکیل دهید و هر یک برنامه پیشنهادی خود را مطرح کنید. قبل از هرچیز برنامه خود را در معرض نقد دیگران قرار دهید و سپس از افکار تازه دیگران استفاده کنید. چه بسیار افکار تازه ای که شما در اختیار دیگران قرار می‌دهید و چه بسیار برنامه‌های ابتکاری که دیگران در اختیار شما می‌گذارند.

اگر چنین جلساتی تشکیل دادید مراقب باشید با تیزبینی هر چه تمام تر در آن حاضر شوید و به بهترین برنامه ممکن دست یابید. خود میدانید که در شروع هر کار و راه، جهتگیری فکری می‌تواند شما را در پیش رفتن و تحمل کمترین رنج و عذاب یاری کند.

برنامه ریزی درسی

 

اجزای یک برنامه خوب و کامل چیست؟

همانطور که گفته شد یک برنامه خوب، برنامه ای جامع و منظم است. برنامه طراحی شده نباید شما را از جریان عادی زندگی خارج کند. برنامه شما در یک قالب زمانی ده ماهه تا یک ساله جای میگیرد. در این یک سال بسیاری از کارهای عادی زندگی را انجام می‌دهید اما با یک تفاوت عمده؛ مهم ترین کار شما آماده شدن برای کنکور است. اگر برنامه ای یک ساله برای خود ترتیب دهید مطمئن باشید وقت کم نمی‌آورید. اوقات شبانه روز آنقدر طولانی است که حتی اگر ده ساعت آن را صرف درس خواندن کنیم باز هم وقت استراحت و تفریح و فعالیت‌های دیگر خواهیم داشت اما باز هم می‌گوییم که طراحی برنامه به تنهایی مهم نیست و اراده شما در عمل کردن به آن است که باعث موفقیت و پیروزی می‌شود.

 

چگونه برنامه سازی و برنامه ریزی کنیم؟

برنامه سازی 

برنامه سازی یعنی تعیین کارهایی که باید در بازه زمانی خاص انجام دهیم.
به عنوان مثال شما در آزمونی ثبت نام کرده اید که هر دو هفته یکبار برگزار میشود.در برنامه راهبردی آزمون آمده که در روز آزمون از چه مباحثی سوال طرح میشود و شما باید آن مباحث را مطالعه کنید.
این یعنی برنامه سازی برای آزمون.

 

برنامه ریزی
برنامه سازی

برنامه ریزی

برنامه ریزی یعنی تقسیم بندی سرفصل‌های برنامه سازی در روز‌ها هفته.
در برنامه سازی فقط سرفصل‌ها مشخص میشود اما اینکه هر بخش را در چند روز بخوانیم و چه روزهای بخوانیم مشخص نیست.
بنابراین باید سرفصل‌های تعیین شده در روز‌های هفته سرشکن کنیم تا به یک برنامه ریزی خوب برسیم.
به نمونه برنامه ریزی زیر دقت کنید.

برنامه ریزی رایگان
برنامه ریزی

توجه: برنامه بالا صرفا یک مثال از مفهوم برنامه ریزی است. ( خ = خواندن . م = مرور . ت = تست زنی )

 

هدیه ما به شما

فایل خام برنامه بالا را برای شما قرار دادیم تا پرینت بگیرید و برنامه هفتگی خود را در آن ثبت کنید.

این جدول دقیقا همان جدولی است که دانش آموزان خصوصی طرح‌های مشاوره ای گاماپلاس از آن استفاده می‌کنند.

 دانلود برنامه هفتگی

 

اگر در آزمونی شرکت نمی‌کنید ، برای ترسیم برنامه خود می‌توانید به تعداد هفته‌هایی که از امروز تا کنکور وجود دارد، برگه‌های A4 آماده کنید و در هر یک روزهای هفته را نوشته و مقدار درسی را که در هر روز باید خوانده شود، بنویسید.

برای مثال شنبه را به خواندن بیست صفحه شیمی‌اختصاص بدهید یا تا پایان فصل اول زیست شناسی را مرور کنید و این برای دو ساعت اول یا سه ساعت اول روز باشد. زمان خواب شب و خواب بعد از ظهر باید مشخص و کافی باشد.

تذکر: قسمت تکالیف مستمر یعنی کارهای کوچکی که بصورت مستمر انجام می‌دهید که در بلند مدت منجر به نتایج بزرگ می‌شود.

مثلا سه تکلیف مستمری که در یک روز انجام می‌دید میتونه اینا باشه:

_خواندن ۲۰ لغت جدید زبان انگلیسی

_ خواندن یک نکته از مبحث حد و پیوستگی و حل ۲ تست از آن

_ موازنه کردن ۵ واکنش شیمیایی 

تکالیف مستمر معمولا زیر ۱۵ دقیقه زمان می‌برند اما در بلند مدت تاثیر فوق العاده ای در نتایج شما می‌گذارند.

برای مثال شنبه را به خواندن بیست صفحه شیمی‌اختصاص بدهید یا تا پایان فصل اول زیست شناسی را مرور کنید و این برای دو ساعت اول یا سه ساعت اول روز باشد. زمان خواب شب و خواب بعد از ظهر باید مشخص و کافی باشد.

توجه: برنامه هر هفته باید مکمل هفته قبل و پیش نیاز هفته‌های بعد باشد.

اگر بتوانید کار را از ساعات اولیه صبح شروع کنید بسیار مطلوب خواهد بود. می‌توانید روزهای هفته‌های اولیه آمادگی را با ساعاتی کمتر برای درس خواندن بگذارید و هفته‌های آخر را فشرده تر بگذرانید. این کار از نظر روانی نیز مفید فایده است، زیرا هر چه به روز برگزاری کنکور نزدیک تر می‌شوید موضوع برایتان جدی تر می‌شود و در نتیجه بیش تر دل به کار می‌دهید.

 

سه کار اصلی یک دانش آموز کنکوری در طی روز 

هر دانش آموز کنکوری بطور کلی موظف است در هر روز سه کار اصلی و مهم را انجام دهد.

۱_ یادگیری

یادگیری به معنای مطالعه یا آموختن مباحث و درس‌های جدید است.
یادگیری می‌تواند بصورت خواندن جزوه یا کتاب،حضور در کلاس و یا تماشای لوح‌های فشرده آموزشی باشد.
یکی از نکات مهمی‌که باید در برنامه ریزی به آن دقت کنید این است که زمان یادگیری را در ابتدای روز قرار دهید چون مبحث جدید است و نیاز به توجه و سطح هوشیاری بالایی دارد.

۲_ تست زنی

تست زنی در واقع محک زدن سطح سواد خود پس از یادگیری است.
بعد از اینکه یک مبحث را یاد گرفتید حتما باید از روی منبع تستی ، تعدادی تست بزنید.
تست زدن باعث تثبیت مطالب آموخته شده در ذهن و همچنین پیدا شدن خلا‌های آموزشی میشود که باید آنها را رفع اشکال کنید.

۳_ مرور

مرور کردن یعنی به یادآوری مطالبی که در مرحله یادگیری آموخته اید.
هر بار که مطلبی را یاد میگیریم با گذشت زمان این مطالب در ذهن کم رنگ میشوند ، اما اگر بصورت پیوسته و منظم آن مطالب را مرور کنیم احتمال فراموشی بسیار کاهش می‌یابد و درس‌ها و نکات در ذهن ماندگار می‌شوند.

 

حتما مطلب (( مرور کردن به روش حرفه ای )) را بخوانید >>

 

به این ترتیب هر روز طی ساعات مشخص به یادگیری ، تست زنی و مرور چند درس بپردازید و به فاصله هر یک ساعت اندکی استراحت کنید. در روانشناسی یادگیری ثابت شده است که یادگیری مطالب جدید باعث پس زدن مطالب قدیم می‌شود و فاصله انداختن بین مرور درس‌ها بسیار مفید خواهد بود.

پیش نویس برنامه شامل تقسیم کتاب‌ها به روزها و ساعات است و این که تا پایان دوره کنکور چند بار می‌توان به مرور درس‌ها پرداخت.

 

آیا ضرایب هر یک از درس‌ها در برنامه ریزی اهمیت دارد؟

قدم بعدی توجه به ضرایب هر یک از مواد درسی است. این ضرایب میزان اهمیت هر یک از مواد را نسبت به باقی مواد و زمانی را که باید صرف آن‌ها شود تعیین می‌کند. شاید در این برنامه مرتکب اشتباهاتی شوید و برای یک روز خاص برنامه فشرده یا سبکی ترتیب داده باشید. معمولا دو هفته اول را می‌توان به حل و اصلاح دوباره اختصاص داد. طی دو هفته هم سختی و آسانی درس‌ها برایتان مشخص تر می‌شود و هم قابلیت‌های خود را در می‌یابید. به این ترتیب از شروع هفته سوم، برنامه دقیقی در پیش رو دارید که در آن این موارد ذکر شده است:

۱. تعیین ساعات یادگیری ، تست زنی و مرور درس‌ها

۲. ساعات خواب، استراحت، صرف غذا، تفریح و انجام نظافت 

۳. روزهایی برای تعطیلی و درس نخواندن

۴. قرار دادن دو روز در ماه برای اتفاقات غیر مترقبه

۵. تعیین اهداف درسی ماهانه و فصلی

 

سه نکته مهم در طرح برنامه جامع

۱_ نگاه کردن کل برنامه کنکور از بالا

زمانی که شما تصمیم به برنامه ریزی از امروز تا کنکور میگیرید، باید بدانید که دقیقا چقدر تا کنکور فاصله دارید.
سپس این فاصله را به مدت زمان‌های فصلی(سه ماهه) ماهانه و هفتگی تقسیم کنید و تعیین کنید در پایان هریک باید چه کارهایی را انجام داده باشید.
مثلا اگر از اول مهر قرار است درس بخوانید و با خود عهد بسته اید که تا عید همه دروس را یک بار بخوانم و ۵ بار مرور کنم.
از همین ابتدا که برای خود برنامه ریزی می‌کنید باید مشخص کنید که تا پایان فصل پاییز چه مباحثی را باید خوانده باشید و همین طور در پایان هر ماه و هر هفته چه کارهایی را باید کرده باشید.

با این کار می‌توانید اشراف نسبتا کاملی به کل برنامه خود پیدا می‌کنید که به آن نگاه کردن کل برنامه کنکور از بالا میگوییم. وقتی همزمان تمام ماه‌ها و روزها را پیش رو دارید مانند آن است که بر بالونی سوار شده اید و به خوبی می‌توانید از ارتفاع بالا تمامی‌پستی، بلندی‌های زمین را از نظر بگذرانید؛ این نگرش از بالا به شما امکان می‌دهد هماهنگی لازم بین روزها و ماه‌ها را به دست آورید و برنامه ای جامع و کاملی برای خود ترتیب دهید.

۲_ زمان سنجی برای هر درس

مزیت دوم ترسیم برنامه کلی این است که یک باره تمام ساعاتی که به عنوان ساعت مفید برای فراگیری درس‌های مختلف لازم دارید، پیش رویتان قرار گیرد. به این ترتیب جدای از ایام هفته و ماه به چند صد ساعت زمان می‌رسید که برای آماده شدن به آن نیاز دارید. در جمع بندی نهایی ممکن است به یک عدد سه رقمی‌یا حتی چهار رقمی‌برسید. ۶۵۰ ساعت مفید، ۷۵۰ ساعت یا حتی هزار ساعت مفید که به درس خواندن اختصاص داشته باشد از شما یک دونده آماده برای این ماراتن نفسگیر می‌سازد. ساعاتی که قاعدتا بخش بر ماه‌ها و روزها می‌شود و با این قسمت کردن، سهم هر روز مشخص می‌شود.

۳_ جبران عقب ماندگی‌ها به راحتی آب خوردن

یکی از مشکات عمده دانش آموزان عقب افتادن از برنامه درسی خود است.عقب افتادن از برنامه درسی دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد که اینجا نمی‌خواهیم به آنها بپردازیم اما مهم تر از آن دلایل جبران عقب افتادگی است. اغلب دانش آموزان فقط برنامه هفته جاری یا نهایتا دو هفته آینده را دارند پس دست و بال آنها برای جبران عقب افتادگی‌ها باز نیست اما اگر دانش آموز برنامه کلی و جامع را پیش رو داشته باشد به راحتی می‌تواند درس‌ها و موارد عقب افتاده را در برنامه یک ماه آینده جای دهد بدون آنکه دلهره و نگرانی برنامه را داشته باشد. 

 میتوان گفت بهترین اثر این تقسیم بندی آن است که امکان عقب ماندن از برنامه بسیار کاهش می‌یابد. ممکن است در پایان یک ماه، ده ساعت عقب افتاده باشید یا چند ساعت جلو، دراین شکل با سرشکن کردن این ساعات در ماه آینده شاید روزی یک ربع تا بیست دقیقه بیشتر وقت گذاشتن، دانش آموز بتواند عقب ماندگی را جبران کند و در عین حال فشار چندانی به او وارد نشود.

 

داشتن برنامه ای برای زمان‌های آزاد 

در این کار مهم، با در نظر گرفتن زمان‌های درسی، اتفاق‌های احتمالی و زمان‌های آزاد به سه دسته مهم زمانبندی منطقی دست خواهیم یافت. بعد از تمامی‌این زمان بندی‌ها و دست یافتن به ساعات مفیدی که طی هر روز باید صرف درس خواندن کنید، ساعات زیادی به عنوان وقت آزاد خواهید داشت؛ ساعاتی که در نظر اول ممکن است تصور کنید می‌توان بدون برنامه با آن‌ها روبه رو شد و به بطالت گذراند اما واقعیت این است که برنامه ریزی درست و اصولی برای این ساعات، می‌تواند مکمل بسیار خوبی در روند پیشرفت شما باشد؛ برنامه کمکی که شما را از دلزدگی و یاس بازدارد و بتواند به عنوان نیرویی انرژی بخش برای ادامه کار عمل کند. اگر در این ساعات آزاد برنامه‌های تفریحی، ورزشی مناسبی برای خود ترتیب بدهید توان و انرژی خود را به نقطه مطلوب رسانیده اید. برنامه ریزی برای زمان‌های آزاد کم اهمیت تر از برنامه ریزی درسی نیست چون آن هم جزی از زندگی ماست و قطعا تاثیر بسیار زیادی بر روی درس و کنکور ما می‌گذارد.

در برنامه خود زمان مناسبی برای خواب و استراحت از یک سو و صرف غذا و خوراک از سوی دیگر اختصاص دهید زمان مناسبی برای ورزش و داشتن جنب و جوش مورد نیاز یک جوان، می‌تواند باعث شادابی و رفع خستگی شما شود. بازی‌های گروهی و پر تحرک مانند فوتبال، والیبال، شنا، دوچرخه سواری، بسکتبال و مانند آن همواره توصیه می‌شود. در عین حال، توصیه می‌کنیم از انجام ورزش‌های رزمی‌که ممکن است همراه با مصدومیت باشد جدا خودداری کنید. اسکی و ورزش‌های زمستانی نیز در گروه ورزش‌های خطرناک است، زیرا امکان مصدومیت در آن بسیار بالاست اما در مقابل، کوهنوردی ورزشی فرحبخش است که علاوه بر شادابی جسمانی، باعث شادابی روح و روان نیز می‌شود.

یکی از مهم ترین کارهایی که سال کنکور میتواند به شارژ انرژی روحی شما کمک کند مسافرت است. برخی دانش آموزان در سال کنکور از خانه بیرون نمی‌آیند و با خود همچون یک زندانی برخورد می‌کنند ، اما بدانید که رفتن به مسافرت و در کنار خانواده بودن اگر چه چند روزی شما را از فضای درس و کنکور دور می‌کند اما اثرات مثبت آن به مراتب بیشتر از زمان از دست رفته برای درس خواندن است. پس هیچگاه فکر نکنید مسافرت رفتن و در کنار خانواده بودن به کنکور شما لطمه می‌زند.

توجه: زمان مسافرت نباید بیشتر از یک هفته باشد چون در این صورت صدمات جبران ناپذیری به پروژه کنکور شما می‌زند.

برنامه ریزی
مسافرت

اتفاقات غیر مترقبه و ناگهانی

جای اتفاقات احتمالی که ممکن است در زندگی هر کس در یک دوره زمانی یک ساله پیش بیاید را حتما در برنامه خود خالی بگذارید. اختصاص ۱۰ درصد از زمان اضافی برنامه تان به این گونه اتفاقات بسیار بجا و منطقی خواهد بود؛ اتفاقاتی چون عروسی نزدیکان و آشنایان که ممکن است زمان و انرژی زیادی از شما بگیرد، مرگ یکی از عزیزان که چند روزی شما را کاملا به خود مشغول کند؛ بیماری خود یا والدین، مشاجرات و منازعات احتمالی در درون خانواده یا بیرون آن. تمام این اتفاقات برای کار بزرگی که شما در نظر دارید همچون وقت تلف شده است که در نظر گرفتن آن از قبل می‌تواند شما را از دستپاچگی و تشویش بازدارد.

حال ممکن است با تمام تدبیری که در پیش بینی احتمالات به خرج داده اید، کمتر با اتفاقی غیرمترقبه برخورد کنید. در این صورت باز هم برد با شما خواهد بود. زیرا نه فقط دچار تشویش و دلشوره نشده اید، بلکه چندین ساعت وقت اضافی نیز خواهید داشت که برای جبران کاستی‌ها و مرور دوباره درس‌ها می‌توانید از آن‌ها بهره مند شوید.

 

حتما این مطلب را بخوانید : چگونه با انگیزه بیشتر درس بخوانیم؟ >>

 

بازبینی و بهبود مستمر برنامه

در اینجا باز متذکر می‌شویم که برنامه ترسیمی‌شما باید منطبق با واقعیت باشد؛ واقعیتی که در آن هوش و استعداد و توانایی شما به شکل منطقی ارزیابی شده و ساعات مفیدی که برای موفقیت به آن نیاز دارید در نظر گرفته شود؛ ساعاتی که از یک شخص به شخص دیگر متفاوت است. جو خانوادگی و مقتضیات مادی و معنوی خود را به طور کامل در برنامه درسی خود در نظر بگیرید ودریابید چه چیز کمک حالتان و چه چیز اهرم بازدارنده است. حال که انرژی خود را صرف برنامه ریزی کرده اید تمام اجزا را به درستی در نظر بگیرید و پایان هر هفته و هر ماه برنامه خود را بازبینی کنید؛ این بازبینی ممکن است به تغییراتی در فرآیند یادگیری شما منجر شود یا تایید کننده برنامه ماه پیش و اصولی باشد که برای خود در نظر گرفته اید. از همین رو خود را از بازبینی برنامه بی نیاز ندانید و در هنگام عمل، آن را به بهترین نحو بررسی و اصلاح کنید.

اعتقاد داشته باشید که همیشه یک راه بهتری هم وجود دارد.

اگر شما در هر کاری به بهبود مستمر توجه کنید قطعا زودتر به نتیجه خواهید رسید. برای این کار هر روز از خود بپرسید :

((کدام کار را میتوانم طوری تغییر دهم که بازده افزایش یابد؟))

پارامتر‌هایی که میتوانید تغییر دهید میتوان به زمان انجام یک کار ، سرعت انجام یک کار ، کیفیت انجام یک کار و کمیت انجام کارها اشاره کرد. در اینجا از هر کدام مثالی برایتان می‌زنم که قابل درک باشد.

برنامه ریزی کنکوری
خوب یا عالی؟

بهبود زمان

شما میتوانید در مسیر برگشت از مدرسه بجای استفاده از وسیله نقیله تاکسی از مترو استفاده کنید تا سریع تر به خانه برسید و زمان بیشتری را برای خود ذخیره کنید.

بهبود سرعت

شما میتوانید با یادگیری اصول تندخوانی سرعت مطالعه خود را چندین برابر افزایش دهید و در نتیجه درس‌های بیشتری بخوانید و برنامه خود را زودتر از قبل به پایان برسانید.

بهبود کیفیت

شما میتوانید با دانستن روش مطالعه دروس کیفیت مطالعه خود را افزایش دهید. وقتی بدانید هر درس را چطور باید مطالعه کنید تا اثربخشی بیشتری داشته باشد دیگر نیازی به چند بار خواندن و چند منبع بودن نیست.

بهبود کمیت

شما میتوانید با جایگزین کردن یک منبع درسی کم حجم به جای یک منبع حجیم کمیت و ساعات درسی خود را افزایش دهید. مثلا بجای خواندن یک کتاب ۵۰۰ صفحه ای برای درس شیمی‌دوم از جزوه ۱۲۰ صفحه گاماپلاس استفاده کنید. 😉 

 

در اجرای برنامه خود جدی باشید

کدام دوره یا مرحله زندگی را می‌توان سراغ گرفت که بدون جدیت و با ساده‌انگاری به موفقیت منجر شود. به یقین بدون جدیت در کار و اهمیت دادن به عمر و زندگی خود هیچ گاه نمی‌توانید به موفقیت دست یابید. پس برنامه را به طور جدی ترسیم کنید و در عمل کردن به آن نیز جدی باشید. حال که هدف خود را مشخص کرده اید، راه رسیدن به آن نیز از خلال همین برنامه مستمر میسر است. حال آن که نظر این و آن درباره این پیگیری مجدانه شما چیست، نباید برایتان مهم باشد. بسیاری از تمسخرها و ریشخندها نتیجه ضعف خود اشخاص و نبود توانایی در پیشرفت و غلبه بر مشکلات آنها است.

برنامه ریزی کنکور
جدی بودن در اجرای برنامه

 هر فردی که برنامه تدوین شده شما را مسخره می‌کند، در واقع بر ناتوانی خودش در انجام کارهای بزرگ صحه می‌گذارد و در دل به شما آفرین می‌گوید که چگونه می‌توانید مجدانه نردبان ترقی را طی کنید. به هیچ فشاری از هیچ سو اهمیت ندهید و به آن‌ها بشارت پیروزی و قبولی در رشته مورد علاقه تان را بدهید. درس‌ها را سرسختانه پیگیری کنید و هرگاه احساس خستگی کردید، روزی را به تصور آورید که در برابر دیدگان دیگران برنده میدان شده اید. خود را در لباس و جایگاه مورد علاقه خود ببینید که چقدر باشکوه در بالاترین درجه قرار گرفته اید و همان‌هایی که منتظر شکست شما بودند با حسرت در حال تماشای موفقیت شما هستند.

فکر طولانی بودن دوره کنکور را نکنید، زمان، بسیار سریع تر از آنچه فکر می‌کنید در گذر است و همان طور که تا به حال به سرعت دو دهه از زندگی را پشت سر گذاشته اید، سال‌های بعد نیز به سرعت خواهد گذشت و یک سال دوره کنکور در این بین به نظر نخواهد آمد. جدی باشید اما خشک نباشید. توجه داشته باشید که جدی بودن با انعطاف داشتن تفاوت دارد.

عزم خود را جزم کنید اما هر گاه روش پیگیری دروس را اشتباه یافتید در تغییر یا تعدیل آن درنگ نکنید. پیگیر باشید اما اولین منتقد برنامه درسی خود نیز باشید. اشتباه پذیر بودن وجود خود را بپذیرید و با این کار بهترین راه ممکن را بیابید. گاه چگونگی خواندن مواد درسی بسیار بیشتر از زمانی که صرف آن می‌کنید به کارتان می‌آید و همواره این خود شما هستید که می‌توانید بهترین را به دست آورید.(البته ما هم شمارو تنها نمیذاریم و بهترین روش خواندن هر درس رو در اختیارتون گذاشتیم. منوی بالا>مشاوره>روش مطالعه )

در انتهای این مطلب باز هم متذکر می‌شویم که برنامه درسی خود را طوری ترتیب دهید که هر چه به زمان برگزاری کنکور نزدیک تر می‌شوید، برنامه خود را فشرده تر کنید. در واقع یکی دو ماه آخر می‌توانید برنامه روزانه فشرده تر و تفریح و سرگرمی‌کمتر داشته باشید. در ماه آخر از نظر روانی نیز بیشتر پذیرای فشرده درس خواندن خواهید بود؛ این فشردگی را در ده روز پایانی بیشتر کنید. در این موقع، مطالب را کاملا آموخته اید و با مرور دوباره، آنها را هر چه بیشتر به ذهن می‌سپارید اما دو روز آخر را کاملا به استراحت کردن بگذرانید. اصلا دچار دلشوره نشوید. ممکن است با مرور درس‌ها در فکر خود بخواهید یکبار دیگر این موضوع یا آن مطلب را بخوانید اما این کار فقط باعث اغتشاش فکرتان خواهد شد. هر آنچه باید خوانده می‌شده را تاکنون خوانده اید بگذارید فکرتان استراحتی بکند و خود را برای روز بزرگ آماده کنید. خوب بخوابید و خوب بخورید و به هیچ چیز مگر تجدید قوا از خلال استراحت و آسایش فکر نکنید.

اینستاگرام ما : GamaPlus@

 

یک خبر مهم و عالی

مجموعه گاماپلاس  برای موفقیت شما دانش آموزان کنکوری برنامه ریزی رایگان ماهیانه ای را تهیه کرده که اول هر ماه می‌توانید آن را دانلود کنید و بدون نیاز به مشاور و برنامه ریز درس‌های خود را بخوانید.

برای دانلود برنامه ریزی درسی وارد آدرس زیر شود:

برنامه ریزی

۴ نظر

 1. Avatar

  خیلی مفید و کارشناسی شدس!!!
  خسته نباشن ممنون

  • با تشکر از نظرتان
   تیم گاماپلاس خیلی برای تدوین این مطالب زحمت کشیده اند.
   خوشحالیم که تونستیم رضایت شمارو جلب کنیم.

   موفق باشید

 2. بی نظیر بود این مقاله! مدت‌ها بود دنبال همچین مقاله ای میگشتم، اما دیگه ناامید شده بودم، اما الان خیلی اتفاقی به این مقاله رسیدم! واقعا ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *