خانه / آموزشی / اگر از امروز شروع کنم موفق می‌شوم؟

اگر از امروز شروع کنم موفق می‌شوم؟

آیا اگر از امروز شروع کنم برای کنکور بخوانم موفق می‌شوم؟

 

شروع برای کنکور

 

اگه امروز بخونم موفق میشم؟

این سوالی است که این روزها(روزهای پس از عید نوروز) از ما می‌پرسند و مشاوران گاماپلاس نسبت به شرایط هر دانش آموز پاسخ‌های مختلفی می‌دهند.

امروز می‌خواهیم برای شما مثال‌هایی جالب از افراد موفق بزنیم تا پاسخ خود را در آن بیابید.

وارد کلاس که می‌شوم، چهره‌های درهم و گرفتۀ بچه‌ها توی ذوقم می‌زند؛ انگار نه انگار که شروع ترم دوم است و آن‌ها باید یک دنیا شور و نشاط و مصمّم و آماده برای استقبال از یک ترم جدید و یک شروع تازه، سر کلاس نشسته باشند.

می‌پرسم: « چه شده؟ مال باخته‌ها از شما حالشون بهتره!»

یکی از بچه‌ها نفس عمیقی می‌کشد و می‌گوید: «معلومه! اونا شاید امیدی داشته باشن اما ما …» و بعد شانه‌هایش می‌لرزد و اشک‌هایش جاری می‌شود.  راستش را بخواهید، این صحنه ای است که کم و بیش من در شروع ترم دوم اکثر سال‌های کاری ام با آن روبه رو بوده ام.

دانش آموزانم که ترم اول به خوبی تلاش نکرده اند، اکنون د راغاز ترم دوم، با نا امیدی و ترس دست و پنجه نرم می‌کنند؛ دانش آموزانی که تصور می‌کنند چون تا نیمه راه را به خوبی طی نکرده اند، امکان ندارد که در آزمون سراسری موفق شوند و در رشته خوب و مورد علاقۀ خودشان پذیرفته گردند.

در واقع، مشکل اینجاست که این دسته از داوطلبان، زمان خود را صرف فکر کردن به گذشته و غصه خوردن برای چیزی می‌کنند که برای درست کردن و تغییر دادن آن، قدرتی ندارند، و به جای اینکه برای رسیدن به موفقیت، کمیّت و کیفیت مطالعۀ خود را تغییر دهند، خود را با دیگران مقایسه می‌کنند؛ مثلاً ساعت مطالعه یا تعداد تستی را که زده اند، با دیگران مقایسه می‌کنند و چون حس می‌کنند که نسبت به آنها عقب هستند، از تلاش دست بر می‌دارند و تسلیم شکست می‌شوند.

 

هنوز مطلب ((چگونه برای کنکور برنامه ریزی کنیم؟)) را مطالعه نکردید؟؟؟

 

ما معتقدیم که اگر تا کنون به درستی درس نخوانده اید، برای موفقیت چندان دیر نشده و تنها لازم است که از همین امروز، دانش آموزانی متفاوتی باشید و بدانید که الان زمان شروع شماست؛ فقط خود را با دیگران مقایسه نکنید. بهترین مقایسه افراد، مقایسه هر فرد با خودش است. همین که هفته ای ۲۰ تست بر تعداد تست‌ها یا مثلاً یک ساعت بر ساعات مطالعاتی هفته گذشته خود بیفزایید بهترین نوع مقایسه است. فقط خودتان را به خاطر کوتاهی‌های گذشته سرزنش نکنید و بگذارید به آرامش ذهنی برسید. اکنون به آینده توجه کنید و بی وقفه مطالعه کنید.

برای موفقیت و تمایز پیدا کردن نسب به رقبای خود، باید دراین ماه‌ها تلاش خود را دو چندان کنید و با سرعت بیشتری پیش روید. باز هم یاد آوری می‌کنیم که مهم ترین رکن‌ها برای موفقیت، این است که با عزم راسخ و اشتیاق سوزان و ایمان خود و راهی که انتخاب کرده اید، به پیش روید و از مقایسه خود با دیگران خودداری کنید، و این نکته را به خاطر داشته باشید که باید تلاش کنید که هر هفته نسبت به هفتۀ قبل خود، پیشرفت داشته باشد.

در انتها نمونه ای از سرگذشت افرادی را که طبق تصور دیگران، دیر شروع کرده، اما به موفقیت‌های قابل توجهی رسیده اند، می‌آوریم.

۱_ رستگار رحمانی

رتبۀ یک گروه‌های آزمایشی تجربی و زبان خارجی و رتبۀ ۴۴ گروه آزمایشی هنر سال ۸۸، دیپلم ریاضی داشت. وی فرزند خانواده ای ۱۰ نفره است که پدرش کارگر ساختمان و مادرش خانه دار است و اهل محله بهداری از شهر مرزی جوانرود با جمعیتی بالغ بر ۵۰ هزار نفر است. او پس از پایان خدمت سربازی، با چهار ماه فرصت مطالعه، موفق شد که با شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۸۸، رتبه اول کشوری را در دو گروه آزمایشی علوم تجربی و زبان‌های خارجی از آن خود کند.

وی دربارۀ نحوۀ مطالعۀ خود می‌گوید: از اول بهمن، روزی هفت تا هشت ساعت مطالعه داشتم. بعد از ایام عید این میزان مطالعه به روزی هشت تا ۱۰ ساعت رسید و در آستانۀ کنکور نیز روزی ۱۲ تا ۱۳ ساعت مطالعه داشتم. اساس کار را بر سه دوره مطالعه دروس پیش دانشگاهی و سال دوم دبیرستان در مرحله اول، دروس پیش دانشگاهی و سال سوم دبیرستان را در مرحله دوم، و جمع بندی قرار دادم.

رستگار رحمانی، پس از گذشت چند سال از دیپلم، خود را برای آزمون سراسری آماده کرد و مکان مطالعه اش برای کنکور، یک انباری کوچک بود، زیرا معتقد بود که کسب رتبه برتر کنکور، به شرایط و امکانات خاصی نیاز ندارد، بلکه فقط پشتکار و تلاش فرد را می‌طلبد. گفتنی است که وی در حال حاضر، رزیدنت مغز و اعصاب بیمارستان امام خمینی (ره) است.

رستگار رحمانی

 

۲_ پاول تاسنر

مدیر عامل و یکی از موسسان شرکت پالپ ور کز است. کار این شرکت، تولید جایگزین بازیافت شدنی برای کیسه‌های پلاستیکی، با استفاده از زباله‌های کاغذی و گیاهی است. نکتۀ جالب در مورد شرکت پالپ ورکز، این است که وی این شرکت را در ۶۶ سالگی تاسیس کرده است! در جایی پاول می‌گوید که با کسانی در حال رقابت بود که سن و سالشان از کفش‌های او کمتر بود! با این حال، او خسته نمی‌شود، تلاش می‌کند و نهایتاً می‌تواند شرکتش را به شرکت موفق و مطرح در این زمینه مطرح نماید. وی در یکی از سخنرانی‌های خود می‌گوید : گاه پیام‌هایی را از افراد می‌گیرم که مضمون آن این است: « من الان ۳۰ سال دارم و فکر می‌کنم که دیگر برایم دیر شده است برنامه نویسی یاد بگیرم. چه کار کنم؟» از نظر من، تعداد کار‌هایی که واقعاً برای آن‌ها دیر می‌شود، خیلی کم و انگشت شمار است؛ به خصوص یاد گرفتن. هیچ وقت برای آموزش، دیر نیست.

پاول تاسنر

 

۳_ جوزف کنراد

نویسندۀ مشهور انگلیسی، تا بیست سالگی حتی انگلیسی هم بلد نبود و تا ۳۹ سالگی نویسنده به حساب نمی‌آمد و به عنوان بازرگان دریایی کار می‌کرد. وی در ۳۹ سالگی تصمیم گرفت که به حرف دلش گوش کند و به دنبال علاقه اش برود؛ پس، بدون انکه از سن و سال خود یا رقیب‌هایش بترسد، شروع به نوشتن کرد و به عنوان یکی از موفق ترین و مشهور ترین نویسنده‌های انگلیسی در خاطره‌ها ماند؛ کاری که بسیاری از انگلیسی زبان‌ها نتوانستند مشابه آن را انجام دهند؛ چون اسیر محدودیت‌های کاذب شدند و شجاعت دنبال کردن رویاهایشان را نداشتند.

جوزف کنراد

 

۴_‌هارلند سندرز

کسی بود که در سن ۶۲ سالگی، برند معروف KFC را بنیان نهاد و بعد از ۱۲ سال آن را به ارزش ۲ میلیون دلار فروخت. قبل از تاسیسی کی اف سی،‌هارند به عنوان وکیل، اپراتور پمپ بنزین، کارگاه راه آهن و … کار کرده بود!

هارلند سندرز

 

۵_ مکرمه قنبری

که بیشتر او را با نام «ننه مکرمه» صدا می‌زنند، در ۷۰ سالگی شروع به نقاشی کرد. متولد سال ۱۳۰۷ در شهر بابل است.

او کسی که بدون داشتن سواد، از دل یکی از گمنام‌ترین روستاهای شمال کشور، در ۷۰ سالگی به شهرت جهانی رسید.او در سال ۲۰۰۱ برای برپایی نمایشگاهش به اروپا سفر کرد و به عنوان «زن سال سوئد» برگزیده شد. استقبال از نمایشگاه مکرمه در سوئد باعث شد کشورهایی چون انگلیس و آمریکا هم برای برپایی نمایشگاه از او دعوت به عمل بیاورند. در سال ۱۳۸۴ نیز نمایشگاهی از آثار قنبری در لس‌آنجلس برپا شده بود. هم‌اکنون مکرمه قنبری و نقاشی‌هایش در دنیا شهرت زیادی دارند.
مکرمه قنبری

 

می‌خواهیم بگوییم که آنچه یک فرد برای موفقیت نیاز دارد، روحیۀ خوب و استقامت در مسیر است؛ ما گاماپلاسی‌ها معمولا دو فاکتور را لازمه موفقیت می‌دانیم. اول دانستن مسیر رسیدن به هدف و دوم قدم برداشتن مستمر در آن مسیر است، این این دو چیزهایی هستند که اگر نداشته باشیم، حتی اگر یک جوان ۱۸ ساله با تمام امکانات هم باشیم، باز کاری از ما ساخته نیست.

 

منبع:پیک سنجش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *