خانه / آموزشی / اگر از امروز شروع کنم موفق می‌شوم؟

اگر از امروز شروع کنم موفق می‌شوم؟

آیا اگر از امروز شروع کنم برای کنکور بخوانم موفق می‌شوم؟

 

شروع برای کنکور

 

اگه امروز بخونم موفق میشم؟

این سوالی است که این روزها(روزهای پس از عید نوروز) از ما می‌پرسند و مشاوران گاماپلاس نسبت به شرایط هر دانش آموز پاسخ‌های مختلفی می‌دهند.

امروز می‌خواهیم برای شما مثال‌هایی جالب از افراد موفق بزنیم تا پاسخ خود را در آن بیابید.

وارد کلاس که می‌شوم، چهره‌های درهم و گرفتۀ بچه‌ها توی ذوقم می‌زند؛ انگار نه انگار که شروع ترم دوم است و آن‌ها باید یک دنیا شور و نشاط و مصمّم و آماده برای استقبال از یک ترم جدید و یک شروع تازه، سر کلاس نشسته باشند.

می‌پرسم: « چه شده؟ مال باخته‌ها از شما حالشون بهتره!»

یکی از بچه‌ها نفس عمیقی می‌کشد و می‌گوید: «معلومه! اونا شاید امیدی داشته باشن اما ما …» و بعد شانه‌هایش می‌لرزد و اشک‌هایش جاری می‌شود.  راستش را بخواهید، این صحنه ای است که کم و بیش من در شروع ترم دوم اکثر سال‌های کاری ام با آن روبه رو بوده ام.

دانش آموزانم که ترم اول به خوبی تلاش نکرده اند، اکنون د راغاز ترم دوم، با نا امیدی و ترس دست و پنجه نرم می‌کنند؛ دانش آموزانی که تصور می‌کنند چون تا نیمه راه را به خوبی طی نکرده اند، امکان ندارد که در آزمون سراسری موفق شوند و در رشته خوب و مورد علاقۀ خودشان پذیرفته گردند.

در واقع، مشکل اینجاست که این دسته از داوطلبان، زمان خود را صرف فکر کردن به گذشته و غصه خوردن برای چیزی می‌کنند که برای درست کردن و تغییر دادن آن، قدرتی ندارند، و به جای اینکه برای رسیدن به موفقیت، کمیّت و کیفیت مطالعۀ خود را تغییر دهند، خود را با دیگران مقایسه می‌کنند؛ مثلاً ساعت مطالعه یا تعداد تستی را که زده اند، با دیگران مقایسه می‌کنند و چون حس می‌کنند که نسبت به آنها عقب هستند، از تلاش دست بر می‌دارند و تسلیم شکست می‌شوند.

 

هنوز مطلب ((چگونه برای کنکور برنامه ریزی کنیم؟)) را مطالعه نکردید؟؟؟

 

ما معتقدیم که اگر تا کنون به درستی درس نخوانده اید، برای موفقیت چندان دیر نشده و تنها لازم است که از همین امروز، دانش آموزانی متفاوتی باشید و بدانید که الان زمان شروع شماست؛ فقط خود را با دیگران مقایسه نکنید. بهترین مقایسه افراد، مقایسه هر فرد با خودش است. همین که هفته ای ۲۰ تست بر تعداد تست‌ها یا مثلاً یک ساعت بر ساعات مطالعاتی هفته گذشته خود بیفزایید بهترین نوع مقایسه است. فقط خودتان را به خاطر کوتاهی‌های گذشته سرزنش نکنید و بگذارید به آرامش ذهنی برسید. اکنون به آینده توجه کنید و بی وقفه مطالعه کنید.

برای موفقیت و تمایز پیدا کردن نسب به رقبای خود، باید دراین ماه‌ها تلاش خود را دو چندان کنید و با سرعت بیشتری پیش روید. باز هم یاد آوری می‌کنیم که مهم ترین رکن‌ها برای موفقیت، این است که با عزم راسخ و اشتیاق سوزان و ایمان خود و راهی که انتخاب کرده اید، به پیش روید و از مقایسه خود با دیگران خودداری کنید، و این نکته را به خاطر داشته باشید که باید تلاش کنید که هر هفته نسبت به هفتۀ قبل خود، پیشرفت داشته باشد.

در انتها نمونه ای از سرگذشت افرادی را که طبق تصور دیگران، دیر شروع کرده، اما به موفقیت‌های قابل توجهی رسیده اند، می‌آوریم.

۱_ رستگار رحمانی

رتبۀ یک گروه‌های آزمایشی تجربی و زبان خارجی و رتبۀ ۴۴ گروه آزمایشی هنر سال ۸۸، دیپلم ریاضی داشت. وی فرزند خانواده ای ۱۰ نفره است که پدرش کارگر ساختمان و مادرش خانه دار است و اهل محله بهداری از شهر مرزی جوانرود با جمعیتی بالغ بر ۵۰ هزار نفر است. او پس از پایان خدمت سربازی، با چهار ماه فرصت مطالعه، موفق شد که با شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۸۸، رتبه اول کشوری را در دو گروه آزمایشی علوم تجربی و زبان‌های خارجی از آن خود کند.

وی دربارۀ نحوۀ مطالعۀ خود می‌گوید: از اول بهمن، روزی هفت تا هشت ساعت مطالعه داشتم. بعد از ایام عید این میزان مطالعه به روزی هشت تا ۱۰ ساعت رسید و در آستانۀ کنکور نیز روزی ۱۲ تا ۱۳ ساعت مطالعه داشتم. اساس کار را بر سه دوره مطالعه دروس پیش دانشگاهی و سال دوم دبیرستان در مرحله اول، دروس پیش دانشگاهی و سال سوم دبیرستان را در مرحله دوم، و جمع بندی قرار دادم.

رستگار رحمانی، پس از گذشت چند سال از دیپلم، خود را برای آزمون سراسری آماده کرد و مکان مطالعه اش برای کنکور، یک انباری کوچک بود، زیرا معتقد بود که کسب رتبه برتر کنکور، به شرایط و امکانات خاصی نیاز ندارد، بلکه فقط پشتکار و تلاش فرد را می‌طلبد. گفتنی است که وی در حال حاضر، رزیدنت مغز و اعصاب بیمارستان امام خمینی (ره) است.

رستگار رحمانی

 

۲_ پاول تاسنر

مدیر عامل و یکی از موسسان شرکت پالپ ور کز است. کار این شرکت، تولید جایگزین بازیافت شدنی برای کیسه‌های پلاستیکی، با استفاده از زباله‌های کاغذی و گیاهی است. نکتۀ جالب در مورد شرکت پالپ ورکز، این است که وی این شرکت را در ۶۶ سالگی تاسیس کرده است! در جایی پاول می‌گوید که با کسانی در حال رقابت بود که سن و سالشان از کفش‌های او کمتر بود! با این حال، او خسته نمی‌شود، تلاش می‌کند و نهایتاً می‌تواند شرکتش را به شرکت موفق و مطرح در این زمینه مطرح نماید. وی در یکی از سخنرانی‌های خود می‌گوید : گاه پیام‌هایی را از افراد می‌گیرم که مضمون آن این است: « من الان ۳۰ سال دارم و فکر می‌کنم که دیگر برایم دیر شده است برنامه نویسی یاد بگیرم. چه کار کنم؟» از نظر من، تعداد کار‌هایی که واقعاً برای آن‌ها دیر می‌شود، خیلی کم و انگشت شمار است؛ به خصوص یاد گرفتن. هیچ وقت برای آموزش، دیر نیست.

پاول تاسنر

 

۳_ جوزف کنراد

نویسندۀ مشهور انگلیسی، تا بیست سالگی حتی انگلیسی هم بلد نبود و تا ۳۹ سالگی نویسنده به حساب نمی‌آمد و به عنوان بازرگان دریایی کار می‌کرد. وی در ۳۹ سالگی تصمیم گرفت که به حرف دلش گوش کند و به دنبال علاقه اش برود؛ پس، بدون انکه از سن و سال خود یا رقیب‌هایش بترسد، شروع به نوشتن کرد و به عنوان یکی از موفق ترین و مشهور ترین نویسنده‌های انگلیسی در خاطره‌ها ماند؛ کاری که بسیاری از انگلیسی زبان‌ها نتوانستند مشابه آن را انجام دهند؛ چون اسیر محدودیت‌های کاذب شدند و شجاعت دنبال کردن رویاهایشان را نداشتند.

جوزف کنراد

 

۴_‌هارلند سندرز

کسی بود که در سن ۶۲ سالگی، برند معروف KFC را بنیان نهاد و بعد از ۱۲ سال آن را به ارزش ۲ میلیون دلار فروخت. قبل از تاسیسی کی اف سی،‌هارند به عنوان وکیل، اپراتور پمپ بنزین، کارگاه راه آهن و … کار کرده بود!

هارلند سندرز

 

۵_ مکرمه قنبری

که بیشتر او را با نام «ننه مکرمه» صدا می‌زنند، در ۷۰ سالگی شروع به نقاشی کرد. متولد سال ۱۳۰۷ در شهر بابل است.

او کسی که بدون داشتن سواد، از دل یکی از گمنام‌ترین روستاهای شمال کشور، در ۷۰ سالگی به شهرت جهانی رسید.او در سال ۲۰۰۱ برای برپایی نمایشگاهش به اروپا سفر کرد و به عنوان «زن سال سوئد» برگزیده شد. استقبال از نمایشگاه مکرمه در سوئد باعث شد کشورهایی چون انگلیس و آمریکا هم برای برپایی نمایشگاه از او دعوت به عمل بیاورند. در سال ۱۳۸۴ نیز نمایشگاهی از آثار قنبری در لس‌آنجلس برپا شده بود. هم‌اکنون مکرمه قنبری و نقاشی‌هایش در دنیا شهرت زیادی دارند.
مکرمه قنبری

 

می‌خواهیم بگوییم که آنچه یک فرد برای موفقیت نیاز دارد، روحیۀ خوب و استقامت در مسیر است؛ ما گاماپلاسی‌ها معمولا دو فاکتور را لازمه موفقیت می‌دانیم. اول دانستن مسیر رسیدن به هدف و دوم قدم برداشتن مستمر در آن مسیر است، این این دو چیزهایی هستند که اگر نداشته باشیم، حتی اگر یک جوان ۱۸ ساله با تمام امکانات هم باشیم، باز کاری از ما ساخته نیست.

 

منبع:پیک سنجش

۱۵ نظر

 1. Avatar

  ببخشید من بنا به یه سری مشکلات نتونستم تا حالا درس بخونم برای کنکور و رشتمم تجربی هست ، به پزشکی و پرستاری و این دسته که رتبه خیلی خوبی هم میخوان هم اصلا علاقه ندارم میخوام رتبم بین یازده هزار تا نهایتا هفده هزار بشه ، میشه بگید کودوم مباحثو از هر درسی بخونم که بازدهی بهتری داشته باشه؟ممنون میشم لطفا جواب بدید💕

  • سلام
   شما راه چندان سختی رو در پیش ندارید اما بهرحال باید تلاش کنید.
   سوالتون خیلی کلی هست و ما هم برای پاسخ دادن به این سوال به اطلاعات بیشتری نیاز داریم.
   شما باید روی ۵۰ درصد از مباحث هر درس تسلط بسیار خوبی رو داشته باشید.
   حالا اینکه از این ۵۰ درصد رو چجوری انتخاب کنید باید مباحث هر درس رو برسی کنید و با توجه به شناختی که از خودتون و سابقه تحصیلی تون این‌هارو انتخاب کنید.
   برای انتخاب این مباحث به نکات زیر دقت کنید:
   _ مباحثی که روشون تسلط نسبی دارید رو انتخاب کنید.
   _ میاحثی که تست‌های بیشتری ازشون طرح میشه.
   _ مباحثی که کلا فهمشون برای همه آسونه و به راحتی میشه نمره ش رو کسب کرد.
   _ مباحثی که در اونها منبع خوبی رو برای یادگیری دارید.

   موفق باشید

 2. بنظر شما سن۲۲سال وارد دانشگاه دندانبزشکی ویا بزشکی بشه خوبه سن بزرگی نیس سن مناسبیه سن خوبیم تخصصش رو میگیرهه

  • تا زیر ۲۸ سال سن مناسبی میتونه باشه.
   البته به وضعیت تاهل و شرایط شخصی زندگی هم بستگی داره
   اما در کل اگر کسی هدف داشته باشه هیچ محدودیتی براش وجود نداره.

   موفق باشید

 3. سلام
  من دانش اموز کلاس دهم تجربی هستم
  میخوام برای کنکور اماده بشم و هدفم هم دانشگاه تهران هست
  تا الان هم وضعیت درس خواندنم بد نبوده وچون در ازمون‌های کانون شرکت میکنم تا حدودی میشه گفت برای همه درس‌ها تست زدم ولی الان انگیزمو از دست دادم و اصلا خودم رو قبول ندارم و فکر میکنم که خیلی دیر شده چون تو این دوهفته تعطیلی که به خاطر ویروس کرونا به وجود امده خیلی خوب درس نخوندم و وقت تلف شده زیاد داشتم به خاطر همین فکر میکنم که خیلی دیر شده الان نمیدونم چیکار کنم
  انگیزه مو از دست دادم و به همه برنامه برنامه‌هایی که میریزم
  پایبند نیستم و الان هم نمیدونم چیکار کنم؟
  لطفا راهنمایی کنید

  • سلام
   بهتون تبریک میگم که به فکر پیشرفت و موفقیت هستید
   این خیلی عالیه که از الان برای خودت هدف گذاری کردی و می‌خوای دانشگاه تهران قبول بشی.

   اولا در این چند وقتی که مدارس به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل شده اکثر دانش آموزان (اونایی که باهاشون در ارتباطیم)
   درس نخوندن و دچار یک سردرگمی‌و بی انگیزگی شدن.
   دوما اینکه شما هنوز خیلیوقت داری
   خیلی از دانش آموزای کنکوری تازه از الان شروع می‌کنند و فقط ۳ ماه درس می‌خونن و با برنامه ریزی درست به هدفشون هم می‌رسند(دیدم که میگم)
   سوما بشین با خودت خلوت کن
   یک کاغذ و قلم بردار و همه موفقیت‌های گذشتت رو بنویس
   هر چند از نظر خودت بی اهمیت بودن هم اشکال نداره
   و بهشون فکر کن
   بعد یک برنامه سبک بریز و شروع من به مطالعه
   حتما جواب خوبی می‌گیری.

   موفق باشید

 4. سلام
  من در واقع به رشته مکانیک شریف علاقه دارم ولی به دلیل بازار کار و … دارم تجربی میخونم ولی چون چندان علاقه ای بهش ندارم هی دلسر میشم و از این نگرانم که هم تجربی و هم ریاضی رو کلا از دست بدم و یه رشته چرت و پرت تو تجربی قبول شم حالا اگه میشه یکم راهنمایی بفرمایید . باتشکر

  • سلام
   توصیه ما اینکه برید به سمت علاقه تون
   کی گفته بازار کار نیست؟
   بازار کار برای کسایی نیست که نشستن توی خونه و منتظر دعوت نامه اند
   اتفاقا برای شما بازار کار هست چون به راهی که میخواد برید عشق و علاقه دارید.
   مطمئن باشید اگه عاشقانه هر رشته ای رو بخونید خودبخود خلاقیت و نبوغ در شما ظاهر میشه
   که همین خلاقیت و نبوغ از شما یک فرد ممتاز در ائن حیطه میسازه که خیلی بعیده همچین فردی بیکار بمونه

   موفق باشید

 5. سپاسگزارم.

 6. سلام یه سوال داشتم من الآن ۱۱تجربی هستم و حدو ۱۵ ماه دیگه کنکور دارم از بچگی دوست داشتم که همیشه جز نفرات برتر کنکور باشم ولی تو این ۱۸ ماه که دهو وسطای یازده میشه درس نخوندم بنظرتون از الآن شروع کنم میشع به هدفم برسم !؟!؟!؟

  • سلام
   خیلی خوبه که به فکر پیشرفت هستید
   بله
   شما زمان بسیار خوبی دارید که اگر ازش خوب استفاده کنید نتایج شگفت انگیزی می‌گیرید.
   برنامه ریزی کنید و با قدرت و انگیزه جلو برید
   شک نکنید که بهترین‌ها برای شماست

   موفق باشید

 7. سلام یه سوال داشتم من دانش آموز پشت کنکورم پارسال رتبم حدودا ۱۵۰۰۰شد تو این چندماه گذشته آنچنان که باید درس نخوندم ولی الان تقریبا روزی نه ساعت دارم میخونم ولی همش دلهره دارم نکنه بد تر سال گذشته بشم و نتوانم رشته مورد علاقه فیزیو تراپی قبول شم واقعا نمیدونم با این دلهره چگونه کنار بیام ؟

  • سلام
   از الان فرصتی خوبی داری که اگر ازش استفاده کنی به نتایج فوق العاده ای میرسی.
   پارسال و نتیجه ای که کسب کردی اصلا مهم نیست.
   تا الانم هرچی بوده و هر کیفیتی داشتی اصلا مهم نیست
   مهم اینکه از الان تصمیم گرفتی خیلی عالی تلاش کنی تا نتیجه ای رو که می‌خوای بگیری
   اگر منطقی به قضیه فکر کنی باید یک از این دوتا راه رو انتخاب کنی:
   ۱) دست از تلاش بکشی و بشینی غصه بخوری = در این صورت قطعا نتیجه مطلوبی کسب نمی‌کنی

   ۲) شروع کنی به تلاش کردن و پر قدرت ادامه بدی = در این صورت هرچه کیفیت حرکت شما بیشتر باشه احتمال موفقیت شما نیز بیشتره.

   پس عقل سلیم حکم میکنه که مسیر دوم رو انتخاب کنی
   چون با انتخاب مسیر اول هیچ نتیجه ای نمی‌گیری
   پس دلهره ، ترس و نتیجه رو بذار کنار و شروع کن با یک برنامه خوب درس‌هاتو بخون
   ایمان داشته باش نتیجه از اونی که خودت فکر می‌کنی عالی تر میشه.

   موفق باشید

 8. سلام من ۳سال پیش داوطلب رشته تجربی بودم وکنکور دادم وقبول شدم راه دورالان دوباره میخوام کنکوربدم ولی ایندفعه ریاضی چون متاهلم میخوام ازادیاپیام نورشهری که هستم قبول بشم.
  بنظرتون لازمه درس‌های تخصصی رشته ریاضی روهم بخونم؟!واینکه یکم دورشروع نکردم؟!

  • سلام
   این بستگی به رشته و دانشگاهی داره که قصد دارید در آن قبول بشید
   یک موقع شما می‌خواهید در یک دانشگاه آزاد خوب و در یک رشته پر طرفدار قبول شید
   پس باید همه دروس تخصصی رو بخوانید
   یک موقع هم هست نه دانشگاه براتون مهمه و نه رشته و یا حتی رشته مدنظرتون آنچنان رقابتی نیست
   اونوقت میتونید از برخی دروس چشم پوشی کنید
   اما بنظر ما بهترین کار اینکه دروس عمومی‌را کامل بخوانید
   و برای هر درس تخصصی بخش‌ها و فصل‌هایی رو انتخاب کنید و فقط آنها را بخوانید
   چون صفر گذاشتن هر درس ضربه سنگینی به تراز و رتبه شما میزنه
   به هیچ وجه درسی رو صفر باقی نگذارید.

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *