خانه / آموزشی / ۷ راهکار برای قوی شدن در درس ریاضی

۷ راهکار برای قوی شدن در درس ریاضی

قوی شدن در درس ریاضی

                       .۷Strategies for Strength in Math 

یکی از بزرگترین چالش‌های دانش آموزان و دانشجویان در تمام مقاطع تحصیلی، یادگیری درس ریاضی می‌باشد. برای قوی شدن در درس ریاضی نیاز به مطالعه عمیق و اصولی و درک مفاهیم ریاضی و همچنین تمرین و تکرار دارید. روش‌های زیادی وجود دارد که با کمک آن‌ها میتوانید مفاهیم ریاضیات را از ابتدایی تا دانشگاه تقویت کنید و بعد متوجه بشید که ریاضی یکی از شیرین ترین درس‌های دنیاسیت. اگر میخواهید در درس ریاضی بهترین باشید و درس ریاضی را به صورت مفهومی‌آموزش ببینید در این مقاله با ما همراه باشید.

 

۱_ درس ریاضی حفظ کردنی نیست

اغلب دانش آموزان میگویند در حل تمرین‌های قبل از امتحان مشکلی نداریم ولی در سر جلسه امتحان با اندک تغییری نمیتوانیم مسائل ریاضی را به درستی حل کنیم. قبل از هرچیز باید بدانید که ریاضی، یک درس حفظ کردنی نیست و به جای حفظ کردن راه حل مسائل باید روابط آن‌ها را درک کرد و فهمید. برای مثال میتوان به مبحث مثلثات اشاره کرد که بسیاری از دانش آموزان بدون توجه به ارتباط منطقی که میان آن‌ها وجود دارد فقط آن را حفظ میکنند و در امتحان دچار مشکل می‌شوند.

 

این مطلب را از دست ندهید : چگونه ریاضی را برای کنکور بخوانیم؟

 

۲_ از هر فرصتی استفاده کنید و ریاضی را یاد بگیرید

برای قوی شدن در درس ریاضی از هر فرصت آزادی که دارید استفاده کنید و آن را آموزش ببینید. کلاس‌های تقویتی شرکت کنید، فیلم‌های آموزشی ریاضی را ببینید. تابستان و تعطیلات نوروز بهترین زمان برای آموزش بهتر درس ریاضی و برطرف کردن اشکالات پایه ای این درس می‌باشد.

 

۳_ در کلاس ریاضی حضور فعال داشته باشید

حضور همیشگی شما در کلاس ریاضی بسیار مهم است. یک جلسه غیبت کردن باعث می‌شود از درس عقب بمانید. در طول دوره تحصیلی به یادگیری علاقه نشان دهید، حتما در کلاس ریاضی تمرکز بالایی داشته باشید و حواس خود را جمع کنید تا ببینید معلم چگونه مسائل ریاضی را حل میکند. هرجا که لازم بود نکته برداری کنید، سوال بپرسید و برای یادگیری مشتاق باشید. اگر سر کلاس به تدریس معلم گوش نکنید و درس را یاد نگیرید بعدا مجبور خواهید شد چندین برابر زمان صرف یادگیری آن مبحث کنید. حتی اگر در سر کلاس ۵۰ درصد مطالب را آموزش ببینید دیگر مجبور نیستید در خانه مطالب اولیه را بخوانید و میتوانید تمرینات بیشتری را حل کنید تا پایه ریاضی خود را قوی کنید.

 

۴_ مرحله به مرحله ریاضی خود را قوی کنید

برای قوی شدن در درس ریاضی زیاد عجله نکنید و مرحله به مرحله پیشرفت کنید. مثلا اگر نمره ریاضی شما ۱۳ است یک مرتبه به نمره ۲۰ فکر نکنید زیرا این مقدار تغییر در ضمیر ناخود آگاه شما باور نکردنی به نظر می‌رسد و در نتیجه خسته می‌شوید و برای پیشرفت در این درس کاری انجام نمیدهید اما رسیدن از نمره ۱۳ به ۱۶ خیلی سخت به نظر نمی‌رسد و میتوانید روی آن حساب کنید. بنابراین هدف خود را مشخص کنید و برای رسیدن به آن برنامه ریزی کنید و بیشتر درس بخوانید و تلاش کنید تا در درس ریاضی قوی شوید.

 

۵_ حل مسائل و تمرین‌های زیاد درس ریاضی

موثرترین روش برای یادگیری ریاضی حل تمرین است. هرچقدر تمرین‌های بیشتری حل کنید در درس ریاضی قوی تر می‌شوید. مفاهیم ریاضی را آنقدر تمرین کنید تا به خوبی بتوانید راه حل مسائل مختلف آن را بیابید. بهترین کاری که در طول دوره تحصیلی میتوانید انجام دهید این است که درس ریاضی را سر کلاس آموزش ببینید و تمرین‌های آن بخش را مرحله به مرحله انجام دهید. زمانی که مسئله ای را حل میکنید پاسخ تشریحی آن را برای خود مرور کنید تا بتوانید درک درستی از حل مسائل ریاضی داشته باشید و در مرحله ی بعد راحت تر تمرین‌های ریاضی را حل کنید.

قوی شدن در درس ریاضی

۶_ از کتاب‌های کمک درسی ریاضی کمک بگیرید

اگر در درس ریاضی مشکل دارید و سر کلاس مشکلات شما حل نشده است از کتاب‌های کمک درسی کمک بگیرید و درسنامه‌های آن‌ها را بخوانید و تمرین‌های بیشتری حل کنید. تمرین‌های این کتاب‌ها بسیار مفید هستند و شما را با سوال‌های جدیدتری آشنا میکنند، در صورتی که در حل سوالات به مشکل خوردید کنار آن یک علامت بزنید و از معلم خود بپرسید تا مشکل شما حل شود.

 

حتما این مطلب را بخوانید : راز موفقیت در امتحانات نهایی چیست؟ >>

۷_ در کلاس ریاضی در صندلی جلو بنشینید و داوطلب شوید

یکی از عواملی که در یادگیری ریاضی و قوی شدن در درس ریاضی بسیار موثر است نشستن در صندلی جلو می‌باشد. شاگردانی که در صندلی جلو مینشینند تمام حواس خود را بر روی تدریس معلم متمرکز میکنند و سوالات خود را به راحتی میپرسند و حتی داوطلب می‌شوند تا مسائل را حل کنند. برای حل سوالات در حضور معلم داوطلب شوید و سوالات را در حضور معلم حل کنید. حتی اگر روش حل شما درست نباشد اما در یادگیری شما بسیار موثر خواهد بود و اشتباه خود را بهتر متوجه می‌شوید. هیچ سوالی را در ذهن خود بی پاسخ نگذارید و تمام سوالات خود را سر کلاس مطرح کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *