خانه / آموزشی / ۵ راه تقویت اعتماد به نفس برای کنکوری‌ها

۵ راه تقویت اعتماد به نفس برای کنکوری‌ها

تقویت اعتماد به نفس

 ۵ways to strengthen self esteem

اعتماد به نفس عبارت است از خودباوری و و احساس اطمینان نسبت به خود. داشتن اعتماد به نفس نقش حیاتی و بسیار مهمی‌در پیشرفت و موفقیت‌های یک فرد ایفا میکند. یک فرد با اعتماد به نفس بالا میتواند احساس خوبی نسبت به خود داشته باشد و از موفقیت‌هایی که به دست می‌آورد احساس غرور کند. بسیاری از داوطلبان کنکور توانایی‌های خود را نادیده میگیرند و بیشتر روی نقاط ضعف خود متمرکز می‌شوند. یکی از راه‌های موفقیت در کنکور تقویت اعتماد به نفس می‌باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با چند راهکاری که به کمک آن‌ها میتوانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

 

مثلث اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس تقابلی است از سه پدیده ی باور، رفتار و احساس که هر کدام از این سه پدیده ماننده اضلاع یک مثلث بر دو ضلع دیگر تاثیر میگذارند. در واقع می‌توان گفت هر باور و طرز تفکر مثبت، رفتار مثبتی را به همره خواهد داشت و بروز این رفتار، احساس مثبت خاصی را در فرد ایجاد میکند که آن باور اولیه را تقویت میکند. بنابراین باورهای استوار، رفتارهای استوارتری را به همراه دارند و باعث به وجود آمدن احساس خوب و عالی در افراد می‌شود.

 

آیا هنوز مطلب (( چگونه برای کنکور برنامه ریزی کنیم؟ )) را مطالعه نکرده اید؟؟؟ >>

 

۱_ خود را با دیگران مقایسه نکنید

برای اینکه بتوانید اعتماد به نفستان را افزایش دهید باید ارزیابی دقیق و صادقانه ای از خود و توانایی‌هایتان داشته باشید و اگر نقاط ضعفی در شما وجود دارد برای بهبود آن‌ها تلاش کنید و با برنامه ریزی منظم راهی را پیدا کنید اثر منفی آن‌ها به حداقل برسد. زمانی که دیگران را با خودتان مقایسه میکنید فقط ویژگی‌های مثبت آن‌ها را میبینید و با کاستی‌هایی که خودتان دارید مقایسه میکنید و به این نکته توجه نمیکنید که آن شخص هم کاستی‌هایی دارد که ممکن است شما در آن موفق باشید. مثلا یک دانش آموز در درس زیست قوی تر است دیگری در درس فیزیک و فرد دیگر در درس شیمی، اما این به این معنی نیست که یک فرد بر دیگری برتر است.

 

۲_ آماده و هدفمند باشید

داشتن هدف مشخص و برنامه ریزی جلوی عملکرد ضعیف را میگیرد و به تقویت اعتماد به نفس کمک میکند. هرچقدر هدفمند و آماده تر باشید مهارت بیشتری خواهید داشت و اعتماد به نفس شما بیشتر می‌شود. هدفمند بودن باعث می‌شود که اتفاق‌های بد و سختی‌هایی که در این مسیر دارید نتواند شما را شکست بدهد. به انتظارها و هدف‌هایتان در انتهای این مسیر فکر کنید.

 

تقویت اعتماد به نفس

۳_ به دنبال موفقیت‌های کوچک در خودتان باشید

موفقیت‌های کوچک می‌توانند باعث ایجاد گیرنده‌های آندروژنی جدیدی در مغز افراد شوند. افزایش این گیرنده‌ها سبب اثر بخشی بهتر هورمون تستوسترون شده و انگیزه و اشتیاق را برای مواجه با چالش‌های پیش رو بیشتر میکند. زمانی که موفقیت کوچک و جدیدی را تجربه میکنید روحیه ی قدر دانی در شما بیشتر می‌شود و این افزایش اعتماد به نفس برای مدت بیشتری با شما خواهد ماند. نقاط ضعف خود را شناسایی کنید و با برنامه ریزی و روش‌های گوناگون تلاش کنید و نتیجه ی مطلوب تری را بگیرید تا احساس رضایت نسبت به خود داشته باشید.

 

حتما این مطلب را بخوانید : چگونه هدف گذاری کنیم؟ >>

 

۴_ مثبت اندیشی و تقویت اعتماد به نفس

مثبت گرا باشید و به توانایی‌ها و استعدادهایی که دارید ایمان داشته باشید. فکر مثبت باعث ایجاد اعتماد به نفس در شما می‌شود. خود را فرد موفقی ببینید که حتما در کنکور و در رشته ی مورد علاقه اش قبول می‌شود و ذهن خود را بر روی جنبه‌های منفی متمرکز نکنید. هرچقدر خوشبین تر باشید اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

 

۵_ یک مشاور و راهنمای خوب پیدا کنید

هیچ کسی به اندازه ی یک فرد با تجربه که راه صحیح را به شما نشان میدهد نمیتواند باعث افزایش اعتماد به نفس در شما شود. یک مشاور خوب مانند آینه عمل میکند و بعضی نکات لازم را به شما آموزش میدهد که برای خود باوری باید آن را در نظر داشته باشید.

 

تقویت اعتماد به نفس

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *