۴ نکته طلایی در برنامه‌ریزی درسی کنکور که رتبه شما را برتر می‌کند

موفقیت تحصیلی

فرقی‌ نمی‌کند که در چه مقطع‌ تحصیلی قرار دارید، یک کودک پیش دبستانی هستید یا یک دانشجوی سال آخر دانشگاه! برنامه‌ریزی اصولی برای درس‌خواندن و مطالعه‌کردن، اولین و مهم‌ترین قدمی‌است که باید برای موفقیت بردارید. در دوران پیش‌دبستان و دبستان، شما قادر نیستید که برنامه‌ریزی درسی درستی را برای خودتان تعریف کنید و در این موارد، بیشتر والدین برای شما برنامه می‌چینند و حتی در امور درسی به شما کمک خواهند کرد این کمک از جنس همراهی در آموزش و حتی خرید کتاب از بانک کتاب درسی هم هست.

در مدارج بالاتر این موضوع کم‌کم به خود شما واگذار می‌شود و حتی ممکن است این موضوع کمی‌در ابتدا نگران‌کننده باشد. اما اصلا جای نگرانی نیست. در انتهای این مقاله شما با اصول برنامه‌ریزی درسی که ما برای شما آماده کرده‌ایم، به راحتی می‌توانید یک برنامه عالی برای رتبه‌‌ برتر شدن خود آماده کنی.

 

برنامه ریزی کنکور

 

۱_ با مراجعه به مشاور تحصیلی، کار را به کاردان بسپار!

در زمان دانش آموزی و سال‌های ابتدایی دبستان، مادر یا پدر شما را سر‌ساعتی صدا می‌زدند و به ما می‌گفتند که الان وقت تمرین‌های ریاضی است. شما هم حرفی نداشتید و آن‌ها را با نظر والدین، مو به مو انجام می‌دادید. اما آیا در راهنمایی و دبیرستان، والدین می‌توانند برای شما برنامه درسی بچینند؟ اینجا است که حضور یک فرد حرفه‌ای که تخصص این کار را دارد به شدت احساس می‌شود. چه کسی بهتر از یک مشاور‌تحصیلی است که علاوه بر اصول برنامه‌ریزی با محتواهای کتب‌ درسی، شرایط تحصیلی و فضای آموزشی آشنا است؟ حتی اگر قصد دارید خودتان برنامه ریزی کنید، برای یک‌بار هم که شده با یک مشاور‌تحصیلی مشورت کنید و نظر او را بپرسید.

 

۲_ با حل تمرین بیشتر، درس‌های خودت رو قورت بده!

معمولا آموزگاران عزیز در کنار کتب اصلی، استفاده از کتاب‌های کار را نیز اجباری می‌کنند. این تمرین و تکرار قطعا یادگیری درسی که تازه یاد گرفته اید را برای شما تثبیت کرده و قسمت‌هایی را که خیلی خوبه متوجه آن نشدید را برای شما آشکار می‌کند. اما بعضی اوقات، ضعف در یادگیری دروس ممکن است شما را نیازمند کتاب کمک درسی یا دوره‌های کمک آموزشی بکند.

معمولا مشاوران طبق تجربه ای که به دست آورده‌اند، استفاده از کتاب‌های یک انتشارات خاص را به شما پیشنهاد میکنند که شما با مراجعه به بانک کتاب درسی دلخواه خود می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید. دانشجویان عزیز هم برای تهیه کتب دانشگاهی باید انتشاراتی که به صورت تخصصی در زمینه تحصیلی آن‌ها کتاب منتشر می‌کند را شناسایی کنند.

 

کتب درسی کنکور

 

مثلا انتشارات نگاه دانش به صورت تخصصی برای رشته‌های مدیریت و حسابداری کتاب منتشر می‌کند و می‌تواند مرجع مناسبی برای پیداکردن منابع درسی این رشته‌ها باشد. اگر دانش‌آموز هستید، حتما نظر مشاور خود را در مورد انتخاب انتشارات مناسب برای تهیه کتب کمک درسی و دوره‌های آموزشی آنلاین یا حضوری مناسب بپرسید.

مشاوره کنکور

۳_ خودت با چند تکنیک ساده بهترین برنامه درسی را تنظیم کن

اگر دوست دارید برنامه‌ریزی درسی را خودتان انجام دهید، اصول اولیه‌ای وجود دارند که معمولا مشاوران‌‌تحصیلی آن‌ها را به دانش‌آموزان توصیه می‌کنند. از زمان‌بندی برای تایم استراحت و تفریح تا زمان مطالعه و حل‌تمرین که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

۱. استراحت و تفریح را حذف کنید تا به سرعت خسته و ناامید شوید!

همواره تعادل را در برنامه خود برقرار کنید. فقط مطالعه و خواندن‌درس، شما را به سرعت خسته می‌کند. هر ۴۵ دقیقه مطالعه و حل‌تمرین نیاز به ۱۵ دقیقه استراحت دارد. نصف یک روز از هر هفته را به تفریحاتی که دوست دارید اختصاص دهید و سعی کنید که فشار اضافی در طول هفته به خود وارد نکنید.

۲. خواب کافی ذهن شما را بیدار نگه می‌دارد

عده‌ی زیادی فکر می‌کنند شب زنده‌داری یعنی راه‌رسیدن به موفقیت! این موضوع کاملا اشتباه است. ذهن شما نیاز به ۸-۶ ساعت خواب مفید شبانه دارد تا به درستی عملکرد خود را نشان دهد. معمولا خواب بعد از ظهر به مدت ۶۰ الی ۹۰ دقیقه می‌تواند آمادگی ذهنی شما را برای مطالعه در شب و گرفتن نتیجه بهتر بالا ببرد.

۳. تعادل، تعادل و باز هم تعادل!

میزان تاکید ما بر کلمه تعادل، اهمیت آن را مشخص می‌کند اما تعادل به معنی یکسان‌بودن ارزش و اهمیت برای ما نیست. برای مثال زمانی که قصد دارید برنامه ریزی کنید، برای هر درس متناسب با اهمیت و نیازی که دارد زمان بگذارید. قطعا حل مساله‌های ریاضی و فیزیک زمان و انرژی بیشتری نسبت به سایر دروس از شما می‌گیرد پس می‌توانید زمان مطالعه و استراحت بیشتری را به آن‌ها اختصاص دهید.

 

۴_ برنامه‌ریزی‌ درسی، راز صعود به قله‌ موفقیت تحصیلی

موثر درس‌خواندن و پیشرفت‌تحصیلی علاوه بر این که دغدغه دانش‌آموزان و دانشجویان هست، دغدغه والدینی که برای تحصیل و یادگیری فرزند خود ارزش قائل هستند هم محسوب می‌شود. گذاشتن وقت و انرژی بدون یک برنامه جامع، هدفمند و مناسب می‌تواند شما یا هر کس دیگری را از درس فراری دهد. این برنامه‌ریزی از دوران پیش‌دبستانی باید برای هدفمند بارآوردن کودکان انجام شود تا علاقه‌مندی آن‌ها به درس و یادگیری را بالا ببرد. اگر مادر یا پدر هستید و برنامه‌ای برای علاقه‌مندکردن فرزند دلبند خود به یادگیری در زمان پیش دبستانی ندارید، کتاب جامع پیش ‌دبستانی سری کارپوچینو گاج می‌تواند کودک شما را برای ورود به دبستان به خوبی آماده کند.

ما در این مقاله از اصول اولیه برنامه‌ریزی درسی و اهمیت مراجعه به مشاور صحبت کردیم و اطلاعات مفیدی برای برنامه‌ریزی تحصیلی در اختیار شما قرار دادیم.

ما در فروشگاه  اینترنتی مارکاکتاب انواع محتوای آموزشی اعم از کتاب درسی، کمک درسی DVD و بازی‌فکری را برای دسترسی راحت‌تر شما به آن‌ها قرار داده‌ایم که شما به راحتی و فقط با چند کلیک بتوانید کتاب مورد نظر خود را خریداری و به صورت آنلاین سفارش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *