خانه / آموزشی / نحوه جمع بندی دروس در عید نوروز

نحوه جمع بندی دروس در عید نوروز

جمع بندی دروس در عید

?How to sum up lessons at Eid

با توجه به اینکه ایام عید از روزهای طلایی برای هر داوطلب کنکور به حساب می‌آید از دانش آموزان انتظار می‌رود بهترین زمان برای مرور و جمع بندی دروس و تست زنی را در ایام طلایی نوروز انتخاب کنند.در واقع تعطیلات نوروز به دلیل موقعیت زمانی، برای هر دانش آموز نقطه ی عطفی به حساب می‌آید و افرادی که در این زمان جهت حرکت خود را اصلاح کنند قطعا وضیعت بهتری خواند داشت. با توجه به سوالات متعدد و درخواست داوطلبان عزیز کنکوری مبنی بر چگونگی مطالعه و جمع بندی دروس در ایام نوروز، در این مقاله به بررسی نحوه ی مطالعه و مرور دروس در این ایام میپردازیم.

 

جمع بندی دروس در ایام عید چه اهمیتی دارد؟

ایام عید بهترین فرصت مطالعاتی برای جبران نقاط ضعف و مرور درس‌ها می‌باشد. نحوه جمع بندی دروس در عید نوروز برای هر داوطلب کنکوری متفاوت است و هرکدام از داوطلبان باید برنامه ی متفاوتی داشته باشند. در ایام نوروز با چند دسته از دواطلبان عزیز کنکوری مواجه هستیم:

دسته اول: دانش آموزانی هستند که از ایام تعطیلات نوروز به عنوان سکویی برای پرش و موفقیت بیشتر در کنکور استفاده میکنند .

دسته دوم: دانش آموزانی هستند که از ایام عید بتی درست کرده اند و فکر می‌کنند اگر این دوران را از دست بدهند نمی‌توانند در کنکور نتیجه ی مطلوبی را به دست آورند. این داوطلبان باید به این نکته توجه داشته باشند که اگر در چند روز اولیه کنکور نتوانستند آنطور که انتظار داشته اند به مطالعه دروس بپردازند نا امید نشوند و انگیزه خود را از دست ندهند.

دسته سوم: این دسته از داوطلبان کنکوری فارغ التحصیلان عزیز می‌باشند که برای آن‌ها ایام عید با روزهای دیگر تفاوت چندانی ندارد و هر روز همان زمانی را در اختیار دارند که ایام نوروز در اختیار آن‌ها خواهد بود. بنابراین باید از تمام روزها نهایت استفاده را ببرند تا به نتیجه مطلوب در کنکور دست یابند.

دسته چهارم: دانش آموزانی که به مدرسه می‌روند دسته چهار داوطلبان کنکور می‌باشند. این دسته از داوطلبان باید از تعطیلات عید نهایت بهره را ببرند و به نحو احسن از تعطیلات نوروز برای رسیدن به یک نتیجه ی مطلوب استفاده کنند.

 

پیشنهاد می‌کنم مطلب ((  انواع روش مطالعه و یادگیری  )) را مطالعه کنید. >>

 

بهترین مکان برای مطالعه در تعطیلات عید نوروز

معمولا در ایام عید خانوده‌ها درگیر دید و بازدید هستند و فضای خانه مکان مناسبی برای مطالعه نمی‌باشد، توصیه ما این است که محیط‌های ساکتی مانند کتابخانه را انتخاب کنید و یا ساعت‌های مطالعاتی خود را در زمان‌هایی تنظیم کنید که رفت و آمدها کمتر است و یا در اتاق خود بمانید و توجهی به بیرون از اتاق نداشته باشید. عید امسال متفاوت از عیدهای دیگر است، سعی کنید امسال از مسافرت رفتن و دید و بازدیدهای غیر ضروری خودداری کنید. بسیاری از مدارس در حال حاضر اردوهای مطالعاتی برای تعطیلات نوروز برپا میکنند که مکان‌های مناسبی برای مطالعه می‌باشند.

 

در ایام عید چه درس‌هایی را بخوانیم؟

قبل از عید فهرستی از نقاط ضعف خود تهیه کنید و فرصت‌های موجود را ارزیابی کنید، تجربه نشان میدهد دانش آموزانی که از این بازه ی دو هفته ای به خوبی استفاده کرده اند، به جمع بندی تمامی‌دروس و منابع مطالعاتی امیدوارتر هستند و بعد از عید هم با انرژی بیشتری به درس خواندن ادامه میدهند.

تست زنی برای درس‌های اختصاصی و مطالعه ی مباحث دروس عمومی‌یک برنامه ی ایده آل برای کنکوریهای عزیز در ایام عید می‌باشد. توجه بسیاری از دوطلبان کنکور در ایام نوروز به درس‌های اختصاصی است اما باید به این نکته توجه کنید که در آزمون‌های بعد از عید که به سمت جامع شدن پیش می‌روند، درصد دروس عمومی‌به شدت افت پیدا میکند و تاثیر درصد بالایی که در این دروس به دست می‌آورید بسیار مهم و تاثیر گذار می‌باشد. پس باید علاوه بر تست زنی و مطالعه ی دروس اختصاصی در عید، دروس عمومی‌هم در برنامه ی مطالعاتی خود بگنجانید.

برای درس‌های اختصاصی مانند فیزیک، شیمی، زیست و ریاضی به تست زنی بپردازید و هر قسمتی که دچار مشکل شدید به خلاصه‌هایی که قبلا جمع آوری کرده اید رجوع کنید و مبحث آن قسمت را مجددا بخوانید. برای مرور درس‌های اختصاصی علاوه بر مرور خلاصه‌هایی که قبلا تهیه کردید، تست‌های کنکورهای آزمایشی و تست‌های علامت دار را بررسی کنید. اولویت با تست‌های کنکورهای سراسری سال‌های گذشته است. برنده ی ماراتن آزمون‌ها و کنکور سراسری کسی است که زیاد تست میزند.

برای مرور درس‌های عمومی‌در ایام نوروز قرار نیست کل متن کتاب را دوباره بخوانید زیرا این کار بسیار وقت گیر می‌باشد، توصیه ما این است که سرتیترها و خلاصه‌هایی که قبلا جمع آوری کرده اید را مطالعه کنید. بعد از مرور مباحث تست‌های کنکورهای سال‌های گذشته را به صورت مجموعه ای انتخاب کنید و تست بزنید. برای بررسی تست‌های مجموعه ای دروس عمومی‌حتما زمان را مد نظر داشته باشید.

جمع بندی دروس در عید

نکات مهم برای برنامه ی مطالعاتی در ایام نوروز:

  1.  در ایام عید قرار نیست کل دروس را به صورت کامل و عمیق مطالعه کنید، بعضی از داوطلبان با این دید که قرار است کل مطالب را مرور کنید برنامه ریزی سنگین و غیر قابل اجرایی را تعیین میکنند و کلا فرصت مطالعه در این ایام را از دست میدهند.
  2.  قبل از شروع تعطیلات عید، برنامه ی مطالعاتی را برای خود تهیه کنید تا با اجرای آن گامی‌مثبت به سمت اهداف خود بردارید.
  3.  برنامه ی انعطف پذیری را برای خود تنظیم کنید و دوره‌های استراحت را در برنامه ی خود در نظر بگیرید. از مطالعه ی فشرده دروس خودداری کنید تا همیشه پر انرژی به درس خواندن ادامه دهید.
  4.  از درس‌های عمومی‌غافل نشوید و پیشرفت در دروس عمومی‌را یکی از اهداف خود قرار دهید ، دروس عمومی‌اگر به درستی مطالعه شوند قطعا جز درس‌هایی خواهند بود که به شما در راه قبولی در رشته ی مورد نظرتان کمک خواهند کرد.
  5. ساعت‌های تست زنی خود را افزایش دهید و تست‌هایی که در آزمون‌های آزمایشی و یا در کتاب‌های تستی غلط زده اید را مجددا بررسی کنید.
  6. مباحث پرتکراری که در کنکور سراسری سال‌های پیش آمده اند در همه ی دروس شناسایی کنید، به ویژه دروسی که ضریب بیشتری دارند و تعداد تست‌های بیشتری در این مباحث بزنید.
  7. به خودتان تلقین کنید که حتما موفق خواهید شد، وقتی در روزهایی که دیگران به فکر درس خواندن نیستند تلاش میکنید دلیلی برای موفقیت و پیشرفت شما وجود ندارد.

 

آیا هنوز مطلب (( روش‌های تقویت اراده برای درس خواندن)) را مطالعه نکرده اید؟؟؟ >>

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *