خانه / آموزشی / شرایط ثبت نام در کنکور سراسری ۹۸

شرایط ثبت نام در کنکور سراسری ۹۸

Conditions for enrolling in the konkur

کنکور سراسری ۹۸ همانند سال‌های گذشته تنها آزمون جهت ثبت نام داوطلبان برای ورود به دانشگاه‌ها و موسسات عالی می‌باشد. زمان ثبت نام کنکور سراسری ۹۸ از روز چهارشنبه ۲۴ بهمن لغایت ۲ اسفند می‌باشد. داوطلبانی که دارای شرایط لازم جهت ثبت نام در کنکور سراسری می‌باشند می‌توانند در بازه ی زمانی مشخص شده به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند و با دریافت دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری ۹۸ نسبت به تکمیل فرم ثبت نام خود اقدام نمایند.

همانند روال سال‌های گذشته مهلت ثبت نام برای داوطلبانی که از ثبت نام جا مانده اند و یا به دلیل عدم تکمیل اطلاعات خود نتوانسته اند در زمان مقرر ثبت نام کنند تمدید خواهد شد. مهلت مجدد ثبت نام جاماندگان کنکور سراسری ۹۸ و همچنین ویرایش اطلاعات کنکور برای داوطلبانی که در هنگام ثبت نام اشتباه کرده اند احتمالا در اواسط اسفند ماه سال جاری می‌باشد. از آنجایی که کنکور سراسری و کنکور دانشگاه آزاد با یکدیگر ادغام شده است و دانشگاه آزاد کنکور مجزایی ندارد، داوطلبان میتوانند جهت تحصیل در دانشگاه آزاد با ثبت نام در کنکور سراسری ۹۸ نسبت به انتخاب رشته دانشگاه آزاد سال ۹۸ نیز اقدام نمایند.

 

شرایط لازم برای ثبت نام در کنکور سراسری ۹۸

همزمان با شروع ثبت نام آزمون سراسری سال ۹۸، دفترچه ثبت نام در کنکور ۹۸ در سایت سازمان سنجش قرار میگیرد. قبل از شروع ثبت نام در کنکور لازم است با مطالعه ی دقیق دفترچه کنکور سراسری سال ۹۸ از شرایط ثبت نام در کنکور آگاه شوید. شرایط ثبت نام در کنکور ۹۸ نیز مانند سال‌های گذشته به دو بخش شرایط عمومی‌و اختصاصی تقسیم بندی می‌شود که در ادامه به شرح هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

 

حتما بخوانید : مصاحبه با امیر رضا براتی رتبه یک کنکور ۹۷ >>

 

شرایط عمومی‌ثبت نام در کنکور سراسری سال ۹۸

۱_ اعتقاد داشتن به دین اسلام و یا دیگر ادیان رسمی‌که در قانون اساسی ایران موجود می‌باشد.

۲_ نداشتن دشمنی با نظام جمهوری اسلامی‌ایران( در صورتی که داوطلب در گذشته نسبت نظام اسلامی‌ایران معترض بوده باشد باید تغییری در نظر وی ایجاد شده باشد).

۳_ عدم سابقه عضویت داوطلب در ارگان‌های غیر قانونی

۴_ نداشتن سو پیشینه، نداشتن فساد اخلاقی و عدم اعتیاد به مواد مخدر

 

شرایط اختصاصی ثبت نام در کنکور سراسری سال ۹۸

۱_ متقاضیان شرکت در کنکور سراسری باید دارای یکی از مدارک دیپلم چهار ساله نظام قدیم و یا مدرک کاردانی باشند. البته داوطلبانی که مدرک پیش دانشگاهی خود را تا پایان شهریور ۳۱ / ۶ / ۱۳۹۸ دریافت میکنند می‌توانند در کنکور شرکت کنند.

۲_ آن دسته از داوطلبانی که دانشجوی دوره روزانه در یکی از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری می‌باشند حق شرکت در کنکور سراسری سال ۹۸ را ندارند. مگر در صورتی که قبل از تاریخ ۳۰ ام بهمن ماه ۹۷ به دانشگاه محل تحصیل خود مراجعه کنند و از تحصیل در دانشگاه روزانه انصراف دهند.

۳_ داوطلبانی که در سال ۹۷ در دوره‌های غیر روزانه پذیرفته شده اند می‌توانند بدون انصراف از دانشگاه فعلی خود در کنکور سراسری سال ۹۸ شرکت کنند و پس از پذیرفته شدن در کنکور سال ۹۸ از تحصیل در دانشگاه فعلی انصراف دهند.

۴_ آن دسته از داوطلبانی که که از سال ۶۴ تا کنون در سال‌های مختلف دوبار در کنکور سراسری شرکت کرده اند و در یک رشته محل دوره روزانه پذیرفته شده اند حق شرکت در کنکور سراسری سال ۹۸ را نخواهند داشت.

۵_ طبق رای دیوان عدالت اداری آن دسته از دانشجویانی که در یکی از رشته‌های مقطع کارشناسی در دوره روزانه تحصیل کرده باشند در صورت قبولی در کنکور سراسری سال ۹۸ در یک از رشته‌های دکتری پزشکی مانند پزشکی، داندانپزشکی یا داروسازی در دوره روزانه امکان ثبت نام خواهند داشت.

 

مدارک لازم جهت ثبت نام کنکور سراسری ۹۸

یکی از سوالاتی که اکثر داوطلبان کنکور سراسری با آن مواجه می‌شوند مدارک لازم جهت ثبت نام در کنکور سراسری می‌باشد. با توجه به اهمیتی که کنکور سال ۹۸ برای داوطلبان دارد در ادامه مدارک لازم جهت ثبت نام در آزمون سراسری سال ۹۸ را شرح میدهیم:

۱_ فایل عکس اسکن شده ۴*۳ یا ۴*۶ با فرمت JPG که به صورت تمام رخ و در سال جاری گرفته شده باشد.( عکس داوطلب زن باید با حجاب و صورت او کاملا مشخص باشد.)

۲_ داوطلبان برای شروع ثبت نام اینترنتی کنکور سراسری ملزم به پرداخت هزینه کنکور می‌باشند تا بتوانند شماره سریال ۱۲ رقمی‌ثبت نام خود را دریافت کنند. برای دریافت کد رهگیری کارت اعتباری ثبت نام در کنکور به آدرس http://epay.sanjesh.org/Payment مراجعه کنید.

۳_ داوطلبان باید کد سوابق تحصیلی دیپلم یا پیش دانشگاهی خود را دریافت کرده باشند. برای دریافت کد سوابق تحصیلی می‌توانید از سایت http://dipcode.medu.ir اقدام کنید.( توجه داشته باشید کد سوابق تحصیلی دیپلم فقط برای افرادی که دیپلم خود را در یکی از رشته‌های نظری مانند ریاضی، تجربی یا انسانی از سال ۸۴ به بعد گرفته اند لازم می‌باشد و کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی هم فقط مخصوص داوطلبانی است که مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال ۹۱ به بعد دریافت کرده اند).

۴_ به همراه داشتن مدارک شناسایی کارت ملی و شناسنامه، مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی

۵_ به همراه داشتن کد مربوط به منطقه و کد پستی محل سکونت

۶_ به همراه داشتن کد مربوط به وضیعیت نظام وظیفه برای داوطلبان مرد.

۷_ به همراه داشتن کد مربوط به ایثارگران و جانبازان برای استفاده از سهمیه ایثارگران و جانبازان

۸_ دریافت کد ۱۳ رقمی‌مربوط به داوطلبانی که خارج از کشور می‌باشند.
(داوطلبان غیر ایرانی که شرایط شرکت در کنکور سراسری سال ۹۸ را داشته باشند می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش و بخش اتباع غیر ایرانی برای دریافت کد پیگیری ۱۳ رقمی‌خود اقدام کنند).

 

نحوه ثبت نام در کنکور سراسری سال ۹۸

متقاضیان ثبت نام کنکور سراسری ۹۸ می‌توانند در بازه ی زمانی مشخص شده با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org به صورت اینترنتی ثبت نام خود را انجام دهند. داوطلبان برای ثبت نام اینترنتی در ابتدا باید کارت اعتباری مورد نیاز خود را خریداری کنند. لینک خرید کارت اعتباری ثبت نام نیز در سایت سنجش موجود می‌باشد. داوطلبان می‌توانند پس از ورود به سایت سنجش و با کلیک بر روی قسمت ثبت نام کنکور سراسری ۹۸ وارد مراحل ثبت نام شوند و در هر مرحله اطلاعات شخصی خود را تکمیل نمایند. در انتهای دفترچه ی کنکور سراسری، فرم پیش ثبت نام کنکور موجود می‌باشد لطفا پس از دریافت دفترچه از سایت سازمان سنجش، فرم پیش ثبت نام را تکمیل نمایید.

 

 

ثبت نام کنکور سراسری ۹۸

تاریخ آزمون سراسری سال ۹۸ و زمان اعلام نتایج کنکور ۹۸

کنکور سراسری ۹۸ در نیمه اول تیرماه برگزار خواهد شد. طبق روال سال‌های گذشته چند روز قبل از برگزاری کنکور سراسری سال ۹۸، کارت ورود به جلسه برای داوطلبان منتشر خواهد شد که داوطلبان با دریافت آن از زمان و محل برگزاری آزمون مطلع می‌شوند.

در حال حاضر اطلاعات دقیقی از زمان اعلام نتایج کنکور سراسری در دسترس نیست اما پیش بینی می‌شود چند هفته پس از برگزاری کنکور و در نیمه دوم مرداد ماه، کارنامه اولیه همه ی داوطلبان بر روی سایت سازمان سنجش قرار بگیرد و داوطلبان پس از اعلام نتایج به اتخاب رشته بپردازند.

 

حتما بخوانید : روش مطالعه شیمی‌از نظر رتبه‌های برتر کنکور سراسری >>

 

گروه‌های آزمایشی شرکت کننده در کنکور سراسری سال ۹۸

آزمون سراسری سال ۹۸ همانند سال‌های گذشته در ۵ گروه آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان برگزار می‌شود که سه گروه ریاضی، تجربی و انسانی به عنوان گروه‌های اصلی در نظر گرفته می‌شوند و متقاضیان می‌توانند فقط در یکی از این سه رشته ثبت نام کنند. اما رشته‌های زبان و هنر رشته‌های فرعی در نظر گرفته می‌شوند و داوطلب میتواند در کنار رشته اصلی خود در رشته‌های فرعی هنر و زبان نیز شرکت نماید. متقاضیان شرکت در کنکور هنر و کنکور زبان ،برای ثبت نام در این دو رشته باید کارت اعتباری جداگانه ای خریداری نمایند.

 

تاثیر میزان سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸

میزان تاثیر سوابق تحصیلی با توجه به تغییرات کنکور ۹۸ یکی از سوالات داوطلبان است که با توجه به اطلاعیه سازمان سنجش در کنکور سراسری سال ۹۸ میزان تاثیر معدل حداکثر تا ۳۰ درصد تاثیر مثبت اعلام شده است. بر اساس آخرین مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو میزان تاثیر سوابق تحصیلی دانش آموزان در آزمون سراسری سال ۹۸ حداکثر تا۳۰ درصد است و ۲۰ درصد با تاثیر قطعی و ۱۰ درصد با تاثیر مثبت اعلام خواهد شد.

_ آن دسته از داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را در سال ۱۳۹۸ و در یکی از رشته‌های ریاضی فیزیک، علوم تجربی و انسانی و علوم و معارف اسلامی‌اخذ کرده اند و امتحانات دروس پایه دوازدهم آن‌ها به صورت نهایی برگزار شده است مشمول اعمال سوابق تحصیلی میشوند و سوابق تحصیلی آن‌ها (معدل کتبی پایه دوازدهم برای دانش‌ آموزان نظام جدید ( ۳-۳-۶ ) ) به میزان حداکثر ۳۰ درصد و به صورت تاثیر مثبت در نمره کلی کنکور آن‌ها لحاظ می‌شود.

_ آن دسته از داوطلبانی که دیپلم خود را از سال ۸۴ تا ۹۷ و در یکی از رشته‌های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، انسانی و علوم و معارف اسلامی‌اخذ کرده اند مشمول اعمال سوابق تحصیلی می‌شوند و معدل کتبی دیپلم آن‌ها به میزان حداکثر ۲۵ درصد و داوطلبان دارای مدرک پیش دانشگاهی نظام قدیم آموزشی که مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۱ اخذ نموده اند و امتحانات آن‌ها به صورت نهایی برگزار شده است مشمول اعمال سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸ می‌شوند و سوابق تحصیلی دوره پیش دانشگاهی آن‌ها تا حداکثر ۵ درصد و به صورت تاثیر مثلت در نمره کلی کنکور آن‌ها لحاظ خواهد شد. سایر دیپلمه‌هایی که این شرایط را ندارند مشمول اعمال سوابق تحصیلی در کنکور سراسری سال ۹۸ نمی‌باشند.

 

دیگر نکات قابل توجه برای داوطلبان کنکور سراسری سال ۹۸

۱_ آن دسته از متقاضیانی که دارای مدرک کاردانی در رشته‌های علوم پزشکی می‌باشند و میخواهند در کنکور سراسری سال ۹۸ شرکت کنند باید حتما تا تاریخ ۳۱ شهریور ۹۸ ( برای ورودی مهر) و یا ۳۰ بهمن ۹۸ (برای ورودی بهمن ماه) طرح نیروی انسانی خود را به اتمام برسانند.

۲_ داوطلبان آقا که قصد شرکت در کنکور سراسری را دارند ضروری است که از شرایط معافیت تحصیلی آگاهی یابند و سپس اقدام به ثبت نام نمایند.

۳_ متقاضیانی که مطابق با آنچه در شرایط ثبت نام کنکور سراسری سال ۹۸ گفته شد، قصد دارند که برای ثبت نام در کنکور سال ۹۸ از دانشگاه فعلی خود انصراف از تحصیل بدهند، ضروری است فرم انصراف( فرم شماره ۳ در دفترچه راهنمای ثبت نام در کنکور سراسری) را تکمیل نمایند. پر کردن این فرم به منزله انصراف قطعی از تحصیل می‌باشد و باید حتما تا قبل از اسفند ماه سال ۹۷ تکمیل شود.

۴_ دانشجویانی آقایی که قصد انصراف از دانشگاه و شرکت مجدد در کنکور سراسری را دارند باید به این نکته توجه نمایند که درصورتی که قبلا سابقه ی انصراف از دانشگاه را نداشته باشند(برای بار اول باشد که میخواهند انصراف دهند) می‌توانند تا یک سال از معافیت تحصیلی انصراف استفاده کنند. البته ضروری است که آقایان از معافیت تحصیلی انصراف از دانشگاه آگاهی‌های لازم را کسب کنند.

۵_ داوطلبانی که در دوره روزانه مشغول به تحصیل هستند و با انصراف از دانشگاه قصد دارند در کنکور سراسری سال ۹۸ شرکت کنند، در صورت پذیرفته شدن مجدد در دوره روزانه در کنکور سراسری سال ۹۸ از پرداخت هزینه ی انصراف(هزینه تحصیل رایگان) معاف می‌شوند.

 

ثبت نام کنکور سراسری ۹۸

نحوه دریافت کارت ورود به جلسه کنکور سراسری سال ۹۸

داوطلبانی که در کنکور سراسری ۹۸ ثبت میکنند و از طریق سایت سازمان سنجش فرم ثبت نام اینترنتی خود را پر کرده اند و رسید ثبت نام خود را دریافت کرده اند برای شرکت در آزمون سراسری سال ۹۸ باید کارت ورود به جلسه کنکور را دریافت کنند. کارت ورود به جلسه کنکور شامل اطلاعاتی مهمی‌مانند اطلاعات فردی، نوع سهمیه داوطلب، گروه آزمایشی، شماره داوطلبی، شماره پرونده، حوزه امتحانی و تاریخ برگزاری آزمون سراسری می‌باشد.

متقاضیان کنکور سال ۹۸ باید حدودا چند روز قبل از برگزاری کنکور به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند و با کلیک بر روی بخش “دریافت کارت ورود به جلسه کنکور سراسری ۹۸” برای دریافت کارت ورود به جلسه خود اقدام کنند. با توجه به ادغام شدن ثبت نام کنکور سراسری ۹۸ و کنکور دانشگاه آزاد ۹۸ برای همه ی داوطلبین دانشگاه‌های سراسری و آزاد اعم از روزانه، شبانه، پیام نور، غیر انتفاعی، پردیس خودگران و دانشگاه آزاد تنهای یک کارت ورود به جلسه منتشر می‌شود.

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام

 

جمعبندی و مراحل گام به گام ثبت نام کنکور سراسری ‍

مدارک ثبت نام کنکور سراسری ۹۸

۱_ فایل عکس اسکن شده

_ عکس تمام رخ ۴*۳ یا ۴*۶ که در سال جاری گرفته شده باشد .
تصویر داوطلب باید، کاملا واضح و بدون اثر مهر ، منگنه و هرگونه لکه باشد .
_ اسکن عکس از روی کارت‌های شناسایی کارت ملی ، شناسنامه و مدارک مشابه قابل قبول نیست.

 

۲_ سریال کارت‌های اعتباری

داوطلبان برای شروع ثبت نام اینترنتی کنکور سراسری نیاز به سریال ۱۲ رقمی دارند تا بتوانند وارد فرم ثبت نام شوند . برای دریافت سریال ثبت نام داوطلبان باید هزینه ثبت نام کنکور ۹۸ را بپردازند . شما با پرداخت هزینه ثبت نام ، سریال ۱۲ رقمی‌ثبت نام خود را دریافت خواهید کرد.

( ۲۸٫۱۰۰ تومان هزینه خرید سریال ثبت نام در گروه آزمایشی ریاضی یا تجربی یا انسانی یا هنر یا زبان در آزمون سراسری سال ۱۳۹۸)

 

۳_ مدارک شناسایی

با توجه به اینکه بخش اول ثبت نام کنکور سراسری مربوط به اطلاعات فردی و تحصیلی داوطلب می‌باشد لازم است شما مدارک خود را که که شامل شماره شناسنامه ، شماره کارت ملی ، سری و سریال شناسنامه و کارنامه ترم اول دوازدهم و برای نظام قدیم دیپلم و پیش دانشگاهی می‌باشد را از قبل آماده کرده باشید .

 

۴_ کد سوابق دوازدهم و یا دیپلم و کد سوابق پیش دانشگاهی

 کد سوابق تحصیلی دیپلم فقط برای افرادی لازم است که دیپلم خود را در یکی از رشته‌های نظری مثل ریاضی ، تجربی ، انسانی از سال ۸۴ به بعد گرفته اند و کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی هم فقط برای دانش آموزانی است که پیش دانشگاهی خود را از سال ۱۳۹۱ به بعد گرفته اند. بنابراین اگر دیپلم نظام قدیم یا فنی حرفه ای یا کاردانش دارید یا دیپلم تان را قبل از سال ۸۴ گرفته اید نیازی به دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم ندارید و همچنین اگر به جای پیش دانشگاهی می‌خواهید از مدرک کاردانی تان استفاده کنید یا پیش دانشگاهی تان را قبل از سال ۹۱ گرفته اید نیازی به دریافت کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی ندارید.

 

۵_ کد مربوط به منطقه و کد پستی محل سکونت

این کد را باید از دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری و کدپستی مهم سکونت را باید از پلاک شهرداری درب منزل دریافت کنید.

 

۶_ کد وضعیت نظام وظیفه (داوطلبان مرد)

داوطلبان مرد باید وضعیت نظام وظیفه خود را با استفاده از دفترچه ثبت نام کنکور سراسری مشخص کنند و سپس در فرم ثبت نام وارد نمایند .

 

۷_ کد پیگیری مربوط به سهمیه رزمندگان

رزمندگانی که ازتاریخ ۵۹/۰۶/۳۱ لغایت ۶۷/۰۶/۳۱ حداقل شش ۶ ماه متوالی یا متناوب داوطلبانه در مناطق عملیاتی جبهه‌های نبرد حق علیه باطل حضور داشته اند ، می‌توانند برای استفاده از سهمیه مربوطه به ارگان ذیربط مراجعه و نسبت به دریافت کد پیگیری ۱۲ رقمی‌اقدام کنند و در زمان ثبت نام در فرم ثبت نام کنکور ۹۸ کد مزبور را وارد نمایند .

 

۸_ میزان تاثیر سهمیه ایثارگران در انتخاب رشته کنکور

اگر مشمول سهمیه ایثارگران هستید باید براساس سوابق حضور پدرتان در دفاع مقدس یا درصد جانبازی ایشان سهمیه ۵ درصدی ایثارگران یا سهمیه ۲۵ درصدی را انتخاب نمایید . همچنین اگر مشمول هیچ سهمیه ای نیستید باید سهمیه مناطق را انتخاب نمایید .

 

۹_ تشکیل پرونده داوطلبان معلول

داوطلبان معلول برای شرکت در کنکور ۹۸ می‌بایست در سازمان بهزیستی پرونده داشته باشند . چون وضعیت این داوطلبان از سازمان بهزیستی استعلام خواهد شد . از این رو متقاضیان معلولی که در این سازمان تشکیل پرونده نداده اند لازم است با مراجعه به ادارات بهزیستی نسبت به تشکیل پرونده اقدام نمایند و کسانی که پرونده دارند با تکمیل این قسمت سیستم بصورت خودکار از سازمان بهزیستی کل کشور استعلام خواهد گرفت.(قبلا این کار را خود داوطلب باید بصورت دستی انجام میداد)

 

۱۰_ کد ۱۳ رقمی‌مربوط به داوطلبان غیر ایرانی

داوطلبان غیر ایرانی(اتباع خارجی) که شرایط شرکت در کنکور سراسری ۹۸ را دارند طبق شرایط دفترچه با مراجعه به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org کد پیگیری ۱۳ رقمی‌خود را دریافت کنند و در فرم ثبت نام وارد نمایند .

 

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص تمدید مهلت ثبت نام در آزمون سراسری سال ۱۳۹۸

پیرو اطلاعیه‌ مورخ ۹۷/۱۱/۲۴ بدین وسیله به اطلاع کلیه داوطلبان متقاضی ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ برای‌ پذیرش در رشته‌های با آزمون در دوره‌های روزانه، نوبت دوم «شبانه»، نیمه‌حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی، دانشگاه‌ پیام‌ نور، مؤسسات‌ آموزش‌ عالی‌ غیرانتفاعی‌ و همچنین متقاضیان تحصیل در رشته‌های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی‌می‌رساند که به منظور فراهم نمودن تسهیلات بیشتر برای آن دسته از داوطلبانی که تا این تاریخ (۹۷/۱۲/۰۲) برای ثبت‌نام اقدام ننموده‌اند، ترتیبی اتخاذ گردیده است که تا روز دوشنبه مورخ ۹۷/۱۲/۰۶ نیز بتوانند نسبت به ثبت‌نام در این آزمون اقدام نمایند.

 

پیشنهاد میکنم بخوانید : روش‌های جدید و حرفه ای مطالعه درس‌ها >>

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *