شرایط استاندارد محیط مطالعه برای یک کنکوری

محیط مطالعه

Study environment conditions

یکی از پایه‌های مهم در یادگیری مطالب، فراهم کردن شرایط مناسب جهت مطالعه می‌باشد، انتخاب محیط مناسب برای مطالعه نقش حیاتی در موفقیت شما در کنکور دارد، با ایجاد شرایط مناسب، کیفیت مطالعه و قدرت یادگیری شما افزایش می‌یابد و مطالعه ی مفیدتر و هدفمندتری خواهید داشت. در این مقاله قصد داریم که شرایط استاندارد محیط مطالعه را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همرا باشید.

 

نور کافی در محیط مطالعه

در هنگام مطالعه فاصله چشم به مطالب کتاب نزدیک است، بنابراین اگر نور اتاق کم یا زیاد باشد چشم شما زود خسته می‌شود. برای پیشگیری از این وضیعت باید شدت نور اتاق مطالعه تنظیم شود، لامپ‌های موجود در بازار معمولا نور سفید و یا زرد دارند که هیچ منبع علمی‌که تایید کند کدام نور بر دیگری برتری دارد وجود ندارد، اما به نظر میرسد استفاده از ترکیب هر دو نور سفید و زرد در محیط بهتر است. مثلا میتوانید از نور یک مهتابی در کنار چراغ مطالعه استفاده کنید.

 

آیا هنوز مطلب (( چگونه با انگیزه درس بخوانیم ؟ )) را مطالعه نکرده اید؟؟؟ >>

 

مطالعه در یک محیط ثابت

مکان مشخصی را برای مطالعه انتخاب کنید تا ذهن شما در آن محیط، عادت به مطالعه داشته باشد و شرطی شود. اتاقی ساده انتخاب کنید و آن را از هر گونه پوستر، کامپیوتر، کتاب غیر درسی، تلفن، گوشی موبایل و هر وسیله ای که حواس شما را پرت میکند خالی نمایید. گوشی‌های هوشمند از جمله مهمترین عامل‌های ایجاد حواس پرتی در هنگام مطالعه هستند.

 

در دسترس قرار دادن وسایل مورد نیاز

همه ی وسایل و جزوات مورد نیاز برای مطالعه را در دسترس خود قرار دهید تا برای پیدا کردن یک مداد یا خودکار حواستان پرت نشود. سعی کنید مداد، خودکار، کاغذ و… را در کشوی میز خود قرار دهید.

 

زمانبندی در محیط مطالعه

در محیط مطالعه یک ساعت داشته باشید و مطالعه ی خود را زمانبندی کنید، ساعت میتواند انگیزه ی شما در مطالعه را افزایش دهد و به شما نشان دهد تا چه اندازه مطالعه کرده اید. مثلا تصمیم بگیرید بدون حواس پرتی ۴۵ دقیقه مطالعه کنید .

 

محیط مطالعه

 

دوری از صداهای مزاحم در محیط مطالعه

وجود سر و صدا در مکان مطالعه مخل یادگیری می‌شوند و کیفیت مطالعه را پایین می‌آورد، بعضی از افراد برای مطالعه نیاز به سکوت کامل دارند و بعضی ترجیح می‌دهند از صداهای پس زمینه ای مانند صدای تلویزیون یا موسیقی استفاده کنند. مطالعه نیاز به تمرکز دارد بنابراین اگر برای مطالعه ی خود نیاز به یک صدای پس زمینه دارید بهتر است از یک موسیقی بی کلام و آرام استفاده کنید. البته به این نکته توجه کنید که مطالعه کردن در محیط کاملا ساکت نیز باعث می‌شود به کمترین صداها حساس شوید و نتوانید در آزمون‌های آزمایشی و کنکور سراسری ذهن خود را متمرکز کنید.

 

هنگام مطالعه درست بنشینید

بهترین وضیعت برای درس خواندن، استفاده از میز مخصوص مطالعه است. اگر تخت خود را برای مطالعه انتخاب کرده اید بیشتر وسوسه می‌شوید بخوابید تا اینکه درس بخوانید . هنگام مطالعه باید صاف بنشینید به طوری که تمام مفاصل بدن زاویه ۹۰ درجه داشته باشند. حتی اگر میز مطالعه ندارید روی صندلی درس بخوانید چون روی زمین زودتر خسته می‌شوید.

 

پیشنهاد می‌کنم مطلب (( چگونه برای کنکور برنامه ریزی کنیم  )) را مطالعه کنید. >>

 

نظم در محیط مطالعه

مطالعه در یک محیط منظم به شما کمک میکند تا بهتر و سریع تر مطالب را یاد بگیرید و باعث افزایش بازدهی و کیفیت در مطالعه خواهد شد. همه ی وسایل خود را روی میز مطالعه به صورت مرتب قرار دهید.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید : GamaPlus@

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *