خانه / آموزشی / روش مطالعه زبان انگلیسی

روش مطالعه زبان انگلیسی

 

زبان انگلیسی کنکور

?How to read English

یکی از دروس عمومی‌مهمی‌که نقش تعیین کننده ای در رتبه کنکور شما داوطلبان عزیز در هر یک از گروه‌های آزمایشی دارد، زبان انگلیسی است. میزان علاقه به آن و یادگیری زبان در بین داوطلبان کنکور، متفاوت است. بسیاری از داوطلبان، به خاطر علاقه به این درس، و بسیاری دیگر، به دلیل اینکه این درس نقش مهمی‌در کسب رتبه مورد نظر آنها دارد، زبان را در کنکور خوب پاسخ می‌دهند و به همین دلیل، کار برای دسته دیگری از داوطلبان که تسلّط چندانی به زبان انگلیسی ندارند، دشوارتر می‌شود؛ به خصوص، با توجه به اینکه در سال‌های اخیر، اهمیت خاصی به این درس از سوی خانواده‌ها داده می‌شود، بیشتر والدین سعی می‌کنند که با فرستادن فرزندانشان به کلاس‌های زبان، به یادگیری زبان انگلیسی آنها کمک کنند.

 

تاثیر درس زبان انگلیسی در کنکور 

با توجه به اینکه در سال‌های اخیر، بیشتر داوطلبان در این درس، درصد بالایی(۶۰ تا ۷۰درصد) از سوالات را به طور صحیح پاسخ می‌دهند، کسب درصد حداقل در این درس، لازم است، و برای پیشی گرفتن از دیگران، باید به کسب درصدهای بالاتر هم فکر کنید. البته هنوز هم زبان انگلیسی، یک درس نسبتاً دشوار برای بسیاری از داوطلبین محسوب می‌شود و علت آن هم این است که سوالات این درس در سال‌های اخیر به سبک جدیدی طرح می‌شود؛ بدین صورت که از مباحث حفظی کاسته شده و مباحث مفهومی‌بیشتری در آن مطرح می‌شود؛ از طرف دیگر، داوطلبان ذهنیت درستی نسبت به این درس ندارند و آن را به صورت پیوسته در برنامه مطالعاتی خود قرار نمی‌دهند یا روش مطالعات درست و اصولی را در مطالعه این درس در پیش نمی‌گیرند.

نکته دیگر اینکه زبان انگلیسی در دفترچه سوالات دروس عمومی، بعد از دروس دیگر می‌آید و مسائلی مانند کمبود وقت و … می‌تواند بر میزان پاسخگویی داوطلبان به آن، تاثیر گذارد.

 

روش مطالعه زبان انگلیسی برای کنکور سراسری

قبل از اینکه به نحوه مطالعه این درس برای کنکور بپردازیم، لازم است شما عزیزان بدانید که از درس زبان در کنکور ۲۵ سوال مطرح می‌شود که ۱۰ سوال آن گرامر و واژگان، ۱۰ سوال آن درک مطلب و ۵ سوال آن مربوط به متن «کلوز» است.

اگر مباحث لغات و گرامر را مباحث حفظی و بقیه را مفهمومی‌در نظر بگیریم، می‌بینیم که ۴۰ درصد سوالات از مباحث حفظی و بقیه از مباحث مفهومی، مهارتی، درک مطلب و احتمالاً خارج از مباحث کتاب مطرح می‌شود؛ پس اگر قصد دارید که در کنکور، درصد خوبی را در درس زبان انگلیسی کسب کنید، حتماً به این نکته دقت کرده و با توجه به توان خود، به رفع ضعف‌ها یا تقویت پایه‌های خود در این درس بپردازید.

 

تا می‌توانید لغت بخوانید

برای پاسخگویی به سوالات انگلیسی در کنکور، شما داوطلبان عزیز باید دو رکن اساسی آن، یعنی لغات و گرامر را به خوبی و به طور صحیح مطالعه کنید. شما با مطالعه صحیح و یادگیری اصولی این دو رکن، علاوه بر تضمین موفقیت در آزمون سراسری، برای تسلّط بر این زبان قدم برگی نیز بر خواهید داشت. همچنین با توجه به اینکه دانستن معنی لغات و عبارات، لازم پاسخگویی به تمام سوالات (چه سوالات مربوط به لغاط و چه سوالات مربوط به گرامر) است و از طرف دیگر، قسمت اعظم سوالات دربارۀ معنی لغات و عبارات ( تقریباً ۸۰ درصد سوالات از معنی لغات و عبارات و ۲۰ درصد از گرامر است) خواهد بود، اهمیت مطالعه لغات، بیشتر مشخص می‌شود.

این مبحث که در سوالات کنکور درس زبان انگلیسی، مخصوصا در بخش متون، لغاتی خارج از کتاب‌های درسی هم استفاده می‌شود مساله ای است که خیلی از دانش آموزان را نگران می‌کند؛ ولی چندان نگران این موضوع نباشید؛ زیرا برای پاسخ به آن سوال‌ها، نیاز بسیار ناچیزی به مطالعه خارج از کتاب دارید؛ به علاوه اینکه اگر شما دامنه لغات خود را گسترش دهید، با لغت‌هایی که معنی آنها را می‌دانید، می‌توانید گاهی به راحتی و گاهی به طور احتمالی، معنی برخی از لغاتی را که قبلاً ندیده اید، حدس بزنید.

 

چگونه یادگیری لغات انگلیسی خود را تقویت کنیم

حتماً از خود می‌پرسید که چگونه یادگیری خود در قسمت لغات انگلیسی را بالا برده و آن را تقویت کنیم. سعی کنید که همزمان با شروع مطالعه یک درس، کلمات را از همه جای درس(تمرین‌ها، متن‌ها، زیرنویس‌ها، جدول‌ها و …) استخراج کنید و معنی آن‌ها را با توجه به متن از فرهنگ لغت در آورید.

راه‌های متفاوتی وجود دارد که شما بتوانید معنی یک لغت را مدت زمان بیشتری حفظ داشته باشید. علاوه بر تکرار معانی لغت، شما می‌توانید آنها را در جدول‌هایی بنویسید که هر جدول، شامل گروهی از کلمات باشد که به نحوی در یک زمینه دارای اشتراک هستند؛ مثلاً :

 • کلمات هم شکل را در یک جدول بنویسید ( bound، band، bund، bond، bind، … یا breed، bride، braid، bread، bird و…).
 • کلمات مترادف را نیز در یک جدول بنویسید (interpose، intervene، mediate، interfere، reconsiliate و…).
 • کلمات با یک پیشوند را هم در یک جدول بنویسید( deviate، deflate، decompose، degenerate و …).
 • همچنین کلمات با یک مضمون(theme) مانند جدول مربوط به میوه‌ها، جانوران، گیاهان، زمان‌ها، مکان‌ها و … را نیز در یک جدول بنویسید.
 • سعی کنید که جدول خود را با سه ستون طراحی کنید که یک ستون آن مربوط به کلمه و یک ستون برای معنی فارسی آن کلمه باشد و در ستون دیگر نیز یک جمله بنویسید( بهتر است که این جمله را خودتان بسازید یا برای ساختن آن، از کتاب یا فرهنگ لغت زبان انگلیسی استفاده کنید). برای اینکه دامنه لغات خوبی داشته باشید و بتوانید در کنکور به سوالات درس زبان به خوبی پاسخ دهید، صرفاً به لغات پایانی درس اکتفا نکنید. همچنین در نوشتن لغات و معنی آنها خیلی وسواس به خرج ندهید؛ ضمن اینکه کلمات خیلی ساده هم را وارد جدول نکنید.
 • لازم نیست که هر جدول شامل تعداد کلمات زیادی باشد. کامل شدن این جدول‌ها به صورت تدریجی و همراه با مطالعه کتاب صورت می‌گیرد؛ مثلاً شما در درس یک، جدولی را ایجاد کرده اید که یک یا دو کلمه در آن قرار گرفته اند؛ اما در درس هشت یا نه، چند کلمه دیگر هم به آن اضافه می‌کنید. چون نمی‌توانید همه لغات را در جدول قرار بدهید، باید یک جدول به عنوان«other words» یا «unsubjected words» نیز داشته باشید تا لغات مذکور را ( که برای آنها وجه اشتراک پیدا نکرده اید) در آن بنویسید. نگران نباشید که لغات زیادی را در این جدول بنویسید. تنها به تکرار کلمات اکتفا نکنید و برای یادگیری عمیق کلمات، بین آنها و مطالب موجود در حافظه نیز به نحوی ارتباط بر قرار کنید.
 • سعی کنید که کلمات را در قالب تصاویر، جملات، آهنگ‌ها، رفتار‌های روزمره جالب و خنده دار و… در حافظه ثبت کنید؛ مثلا اگر می‌خواهید که معنی fig (انجیر) در ذهنتان ثبت شود، pig را تصویر کنید که fig می‌خورد، و یا به فردی فکر کنید که chess بازی می‌کند و در همان حال cheese می‌خورد!
 • پس از اتمام هر ساعت مطالعه زبان (واژگان، گرامر و تست)، یک کلمه را به عنوان کلمه روز انتخاب کنید و آن را در تقویمی‌(در همان روز) یادداشت کنید. سعی کنید که به این کلمه، کمی‌بیشتر از دیگر کلمه‌ها بها دهید و در مورد آن بیشتر فکر کنید. انتخاب کلمه روز، کاملاً بستگی به سلیقه شما دارد. فقط کلمه ای را انتخاب کنید که به دلایلی می‌خواهید آن کلمه را سریع تر یاد بگیرید یا اینکه مطمئن شوید که برای مدت زیادی در ذهنتان خواهد ماند.

پس از مطالعه چندین درس و تهیه تعدادی از جدول‌ها ( تقریباً ۲۰۰ تا ۳۰۰ کلمه)، ساعت مطالعه مختص به واژگان را به سه بخش (طبق بخش زیر) تقسیم کنید:

 1. در یک قسمت مانند قبل، کتاب را مطالعه و جدول‌ها را تهیه یا کامل کنید. فراموش نکنید که مرور جدول‌ها، مهم ترین کاری است که شما باید برای ماندگاری و حفظ لغات در ذهنتان انجام دهید.
 2.  برای ماندگاری بیشتر و بهتر لغات می‌توانید از جعبه یادگیری «لایتنر» استفاده کنید. گرچه بسیاری از داوطلبان کنکور و دانش آموزان، یادگیری با این روش را وقت گیر می‌دانند، اما اگر به این شیوه عمل کنید، مطمئن باشید نتیجه بهتری خواهید گرفت.
 3. در قسمت دیگر، تنها به خواندن متون انگلیسی بپردازید.هدف از ایجاد این بخش، کسب تجربه به منظور خواندن سریع متون انگلیسی است. شما باید با وجو مشاهده کلمات ناآشنا، مفهوم متن و جملات را درک کنید و حتی با توجه به معنی جملات و مفهوم کلی متن، کلمات جدید را حدس بزنید.

 

برای یادگیری گرامر ، زمان مشخصی را اختصاص دهید

یکی دیگر از بخش‌های زبان، که می‌توانید با یادگیری آن در آزمون این درس نمره خوبی کسب کنید، گرامر است. مفید ترین روش برای مطالعه و یادگیری گرامر، خواندن گرامرهای ذکر شده در کتاب‌های درسی و نوشتن یک خلاصه کلی از آنها است. در این خلاصه برداری‌ها می‌توانید برای به خاطر سپردن موثرتر، با استفاده از خلاقیت ذهنتان، جملات یا کلماتی را به صورت رمزی ایجاد کنید و با به خاطر آوردن این جملات و کلمات رمزی، گرامر‌های مورد نظر را نیز به یاد بیاورید؛ مثلاً ترتیب قرار گرفتن صفات در جمله قبل از اسم را می‌توانید به این طریق به خاطر بسپارید.

با این همه، تنها خواندن و خلاصه برداری کردن از گرامر‌ها( حتی اگر به بهترین شکل انجام گیرد)، به هیچ عنوان کافی نیست. شما باید درک و یادگیر عمیق گرامرها، تا می‌توانید تمرین‌های کتاب درسی(و کتاب غیر درسی) را حل کنید. ضمناً سعی کنید که جواب تمرین‌ها را در کتاب یاداشت نکنید تا بتوانید در مطالعات بعدی نیز خود را تست کنید.

برای هر هفته نیز یک گرامر را انتخاب کنید و سعی کنید که در طول هفته، خیلی خوب آن را یاد بگیرید، با کمک آن جمله بسازید، در کتاب‌های درسی آن را مطالعه کنید و در درک مطلب‌هایی که در آن هفته می‌خوانید به دنبال آن بگردید.

 

دقت و سرعت، لازمه درک مطلب

بخش دیگری از درس زبان انگلیسی، که در کنکور از آن سوال طرح می‌شود، درک مطلب است. مهم ترین نکته در درک مطلب، به کارگیری هم زمان سرعت و دقت است. ممکن است که داوطلبی، دامنه لغت خیلی خوبی داشته باشد، اما در آزمون سراسری نتواند به خوبی به سوالات درک مطلب پاسخ دهد؛ زیرا سرعت لازم برای خواندن متن و درک معنی اصلی آن را ندارد. در درک مطلب پاسخ دهد؛ زیرا سرعت لازم برای خواندن متن و درک معنی اصلی آن را ندارد.

در درک مطلب‌ها ابتدا یک نگاه کلی و گذرا در حد ۱ تا ۲ دقیقه به متن ارائه شده و سوالات انداخته و سپس متن را بخوانید وسعی کنید، با توجه به نگاه گذرایی که به سوالات انداخته اید، زیر نکات مهم آن را خط بکشید. در پاسخ دهی به سوالات طرح شده از متن، ابتدا به سوالاتVocabulary پاسخ دهید و سپس اگر سوالی از ارجاع ضمیر وجود داشت به آن، و بعد هم به سوالات مفهومی، که از ایده کلی متن پرسش کرده اند، پاسخ دهید.

اگر فکر می‌کنید در زمانی که دارید نمی‌توانید به همه درک مطلب‌ها این گونه پاسخ دهید، ابتدا به سراغ سوالات لغات و ارجاع درک مطلب‌ها بروید و بعد، اگر وقت داشتید، بقیه سوالات را پاسخ دهید. دقت داشته باشید که برای پاسخ به سوالات لغت درک مطلب‌ها، شما نیازی به خواندن متن ندارید.

 

با تست زنی، خود را محک بزنید

یکی از کارهای بسیار مهمی‌که باید در درس زبان انجام دهید، این است که با تست زنی در این درس، خود را محک بزنید. یکی از اهداف تمرین تست زنی، شناخت ضعف و قوت خودتان است؛ به طوری که شما متوجه شوید در کدام قسمت از سوالات( گرامر، درک مطلب و …) قوی و در کدام قسمت ضعیف هستند تا بعداً با توجه به آنها به سوالات پاسخ دهید. برای این منظور در ابتدا تست زنی را به صورت تست‌های تمرینی و بدون در نظر گرفتن زمان انجام دهید؛ اما وقتی میزان مطالعه تان زیاد شد و به ایام پس از عید رسیدید، تست زنی سرعتی را در برنامه خود قرار دهید. برای هر ساعت مطاعه مختص تست زنی، یک آزمون انگلیسی تهیه کنید. در این زمینه می‌توانید از آزمون‌های مشابه کنکور یا آزمون‌های سراسری گذاشته استفاده کنید ( البته آزمون‌های سراسری گذاشته، برای زمانی است که اکثر مطالب را مطالعه کرده اید). ضمناً هرگز از تست‌های طبقه بندی شده موضوعی (مثلاً صد تست پشت سر هم در مورد ضمایر و …) استفاده نکنید. در هر آزمون، این احساس را در خود ایجاد کنید که سر جلسه آزمون سراسری هستید؛ بنابراین، زمان را کنترل کنید.

با پیشرفت مطالعه و تمرین باید زمان پاسخ گویی به سوالات کاهش یابد. در انتها هر آزمون، نکات جدید گرامری و همچنین کلمات ناآشنا و جدید را، که در هنگام مطالعه به آنها بر نخورده یا به آنها توجه نکرده بودید، مشخص کرده و آنها را یاداشت کنید تا در ساعات مطالعه مختص واژگان یا گرامر، این موارد را نیز مطالعه کنید.

زبان انگلیسی کنکور

 

با توجه به نکاتی که در بالا به آن اشاره شد، به عنوان یک داوطلب، این شما هستید که باید به این نتیجه برسید و بدانید که بهترین شیوه مطالعه زبان انگلیسی در ایام آمادگی کنکور، برای شما کدام شیوه است؛ زیرا این موضوع، یادگیری شما را آسان تر می‌کند؛ اما پیشنهاد ما این است که ابتدا گرامر هر درس را مطالعه کنید و سپس ۲۰ تست گرامر مربوط به آن را پاسخ دهید و اشکالات خود را برسی و تحلیل کنید و پس از آن به سراغ Reading درس بروید. همچنین پاراگراف اول را یک بار بخوانید و سعی کنید که معنی و مفهوم آن را دریابید و بعد از آن، سعی کنید معنی کلماتی را که نمی‌دانید، با توجه به نشانه‌ها و به کارگیری روش‌های مختلف، از خود متن حدس بزنید؛ البته انجام این کار برای تمام کلمات، ممکن نیست؛ بنابراین، معنی کلماتی را که نمی‌توانید از متن دریافت کنید، با مراجعه به یک فرهنگ واژگان فراگیرید. در حین مطالعه هر پاراگراف نیز به ارتباط جملات، مرجع ضمایر و حتی گرامر آن درس یا درس‌های قبلی، توجه فراوانی داشته باشید. همچنین بعد از مطالعه هر پاراگراف، سعی کنید که مفهوم و منظور اصلی آن پاراگراف را در یک یا دو جمله انگلیسی یا فارسی خلاصه کنید و در پایان آن بنویسید. انجام این کار نشان می‌دهد که آیا آن پاراگراف را درست فهمیده اید یا خیر؛ سپس به انجام تمرین‌های آن درس بپردازید و در تمام این مدت، یاداشت برداری از لغات سخت را فراموش نکنید و وقتی را برای حفظ کردن آنها نیز در نظر بگیرید.

 

آیا هنوز مطلب (( چگونه از فلش کارت و جعبه لایتنر استفاده کنیم؟ )) را مطالعه نکرده اید؟؟؟ >>

 

برای یادگیری زبان انگلیسی کنکور به این نکات نیز توجه کنید:

 1. حتماً کلِ هر دو کتاب یازدهم و دوازدهم را با دقت بخوانید و لغت‌های مهم آنها را مشخص کنید و سپس مطالعه مربوط به گرامر را از هر دو کتاب در آوردید و در جایی جداگانه بنویسید و هر چند وقت یک بار، آنها را مرور کنید.
 2. برای حفظ لغات باید به طور کامل هر جمله را بخوانید و آن را معنی کنید و معنای کلمه مورد نظر را در جمله حدس زده یا پیدا کنید و بعد، با مراجعه به معنی درس، پاسخ خود را برسی کنید.
 3.  تمام بخش‌های کتاب زبان، از جمله لغات، متن‌ها، صورت و پاسخ تمرین‌ها و … را باید بخوانید و لغاتش را در آورید؛ نه اینکه فقط به آخر لغات هر درس اکتفا کنید.
 4. تمام تکرین‌ها را حل کنید.
 5. سعی کنید که لغت‌ها را با یک یا چند مترادف انگلیسی یاد بگیرید.
 6. تست‌های زبان را به صورت در هم بزنید، نه طبقه بندی شده.
 7. در هنگام زدن تست، چه گرامر باشد، چه درک مطلب و چه لغت، صورت تست و گزینه‌ها را معنی و از لغات جدید فیش برداری کنید.

 8. صحبت کردن در کلاس با همکلاسی‌ها یا د رخانه با یکی از افراد تحصیل کرده به زبان انگلیسی، دشوار، ولی بسیار مفید خواهد بود.
 9. در وقت تلف شده (اتوبوس، مترو، مطب پزشک یا صف‌های مختلف) لغات فیش برداری شده زبان را بخوانید.
 10.  مشاهده فیلم‌های انگلیسی زیر نویس دار، کمک موثری به یادگیری بهتر شما خواهد کرد.
 11. داوطلبان علاقه مند به زبان انگلیسی، فقط شرکت در گروه آزمایشی زبان‌های خارجی آزمون‌های سراسری اکتفا نکنند؛ بلکه حتماً در رشته اصلی خود و رد کنار آن در کنکور گروه آزمایشی زبان‌های خارجی هم شرکت کنند؛ چرا که ظرفیت پذیرش و تنوع رشته در این گروه آزمایشی، بسیار پایین است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *