خانه / آموزشی / روش مطالعه درس عربی

روش مطالعه درس عربی

عربی کنکور

?How to read Arabic

درس عربی، دومین درس دفترچه عمومی‌آزمون سراسری است که در میان بیشتر داوطلبان، چندان جایگاه دوست داشتنی و خوبی ندارد . خیلی از داوطلبان با این درس مشکل دارند و وقتی اسم عربی می‌آید، بعضی‌ها، چهار ستون بدنشان می‌لرزد!

گروهی، اخم‌هایشان در هم می‌رود و از نظر برخی از داوطلبان هم، امان از عربی و سختی‌هایش! اما کافی است که پای اظهار نظر گروه دیگری از داوطلبان نیز بشینیم. از نظر آنان، اگر درس عربی، طبق اصول درست مطالعه این درس خوانده شود، واقعاً درس چندان سختی نیست؛ بلکه شیرین و جذاب نیز هست.

اگر جزو این دسته از داوطلبان هستید به شما تبریک می‌گویم، و اگر از جمله داوطلبانی هستید که به دلیل سختی عربی از مطالعه آن صرف نظر کرده اید، باید اشاره کنیم که عربی درس مهمی‌است و با وجود اینکه ضریب ۲ دارد، اما به دلیل اینکه بسیاری از داوطلبان در نحوه مطالعه و تست زنی این درس مشکل دارند و نمی‌توانند درصد خوبی در کنکور در این درس کسب کنند، گروهی که در این درس، چند تست درست بیشتر در مقایسه با دیگران می‌زنند، می‌توانند رتبه قابل قبول تری و بهتری به دست آورند.

 

چطور میتوانیم در کنکور عربی را ۱۰۰ بزنیم؟

اگر برای شما هم، مانند بسیاری دیگر از داوطلبان، کسب رتبه خوب و رسیدن به آرزوها و اهداف مورد نظرتان ارزشمند است، حتماً به درس عربی به عنوان یک درس مهم توجه داشته باشید. برخی از شما حتماً با خودتان می‌گوییدکه «من در این درس ضعف دارم و الان چطور می‌توانم نتیجه خوبی در این درس بگیرم؟»

در جواب شما باید بگوییم که اگر از همین الان و طبق اصولی که در مقاله اشاره می‌کنیم، درس عربی را جزو برنامه مطالعاتی خود بیاورید، حتماً می‌توانید در آن، نتایج بسیار خوبی کسب کنید. ما افرادی را در سال‌های قبل داشته ایم که در همان سال برگزاری کنکور، عربیِ خود را با تلاش و کوشش تقویت کرده و به حد بسیار خوبی رسانده اند.

 

در عربی چه چیزی را بخوانیم و از کجا شروع کنیم؟

حتماً این سوال پیش می‌آید که اگر بخواهیم درس عربی را به خوبی برای کنکور مطالعه کنیم، اول چه چیزی را باید بخوانیم و از کجا شروع کنیم. برای پاسخ به این سوال، لازم است که بدانید سوالات عربی در کنکور شامل چند قسمت است : ترجمه، درک مطلب و قواعد.

۱_ بخش اول، ترجمه، که تقریباً شامل هشت سوال است و ترجمه عربی به فارسی، ترجمه فارسی به عربی(تعریب) و سوال از مفهوم جمله یا عبارت را در بر می‌گیرد.

۲_ بخش دوم، درک مطلب است که تقریباً ۹ سوال را در بر می‌گیرد و شامل سوالات از متن و تشکیل (حرکت گذاری) و تجزیه و ترکیب(التحلیل الصرفی والاعراب) است.

۳_ بخش سوم، مربوط به قواعد عربی دو و سه است که شامل سوالات اعلال، مرفوعات، منصوبات و سوال از انواع فعل مضارع و صفت و مضاف الیه و … می‌شود .

اگر به این بودجه بندی توجه کنید، متوجه خواهید شد که اگر هشت سوال از ترجمه و چهار سوال درک مطلب را، که همگی مربوط به دانستن ترجمه است، با هم جمع کنیم این سوالات حدود پنجاه درصد از سوالات عربی در آزمون سراسری را در بر می‌گیرد؛ البته حتماً می‌دانید که گاهی پاسخ گویی به قواعد نیز، مستقیم یا غیر مستقیم، با دانستن ترجمه ارتباط دارد؛ با وجود این، ارزش ترجمه و درک واژگان، ارزشی بیش از پنجاه درصد را داراست.

به همین خاطر، به شما داوطلبان عزیز پیشنهاد می‌کنیم که کار خواندن عربی را با ترجمه شروع کنید و تا آخر، مطالعه و تست و تمرین و … را در این قسمت رها نکنید.

 

روش مطالعه عربی کنکور با ترجمه و درک مطلب

گام اول: به عنوان گام اول در ترجمه، سراغ انواع فعل‌ها بروید و سعی کنید که به آن افعال تسلط کافی پیدا کنید و پس از مرور افعال، شروع به تست زدن نمایید و اشکالات و نقاط ضعف خود را پیدا کنید و تا آنجا که می‌توانید ، دایره فراگیری لغات خود را افزایش دهید، و اگر می‌خواهید در ترجمه واقعاً موفق باشید سعی کنید که هر وقت هر تست عربی را می‌بینید، به لغات آن توجه ویژه ای داشته باشید و آن‌ها را به خاطر بسپارید. پس از مدتی این کلمات، عبارات واژگان تکرار می‌شود و به این صورت، شما می‌توانید در ترجمه متون عربی موفق شوید.

گام دوم: در گام دوم باید به سراغ متون درک مطلب بروید، این متن‌ها، علاوه بر فعل‌ها، شامل لغات مهم دیگری نیز هستند. خواندن این درک مطلب‌ها توانایی شما را در ترجمه متونی که در کنکور داده می‌شود، بالا خواهد برد؛ پس با حوصله، همه لغات مشکل را بیابید و یاد بگیرید.

برای انجام این کار، به صورت آهسته و پیوسته، هفته ای یک تا سه متن درک مطلب بخوانید و سعی کنید که به آن مطالب تسلّط پیدا کنید. پس از مدتی که به خواندن و ترجمه درک مطلب پرداختید، متوجه خواهید می‌شوید که چقدر درک مطلب برایتان راحت و آسان تر شده است. علت آن هم تکراری بودن بسیاری از لغات و فعل‌ها است.

 

چند نکته مهم که در زمینه ترجمه متون عربی باید بدانید

نکته اول: در عربی، با دانستن ریشه یک فعل و زمانی که یک فعل در آن صرف شده است، می‌توانید در ترجمه بسیار پیشرفت کنید؛ افزون بر آن در عربی، بسیاری از لغات مشتق هستند؛ یعنی ریشه فعلی دارند و کافی است که شما همان سه حرف اصلی تشکیل دهنده یک کلمه را بدانید؛ به این ترتیب، موفق خواهید شد که با سهولت و به آسانی، معنی کلمه را حدس بزنید.

نکته دوم:  در زبان عربی برای حفظ معنی کلمات، می‌توانید از جعبه «لایتنر» استفاده کنید. همچنین در قواعد و سایر بخش‌های عربی استفاده از جعبه لایتنر کاربرد دارد.

 

آیا هنوز مطلب (( چگونه از فلش کارت و جعبه لایتنر استفاده کنیم؟ )) را مطالعه نکرده اید؟؟؟ >>

 

روش مطالعه عربی و یادگیری کامل قواعد درس عربی

مرحله سوم یادگیری درس عربی، مربوط به قواعد این درس است. در این مرحله سعی کنید که با خود رو راست باشید و  ببینید که چقدر از قواعد عربی را می‌دانید و چه مقدار آن برای شما نامفهموم است. پاسخ به این سوال، بسیار مهم است؛ چون قواعد عربی در بیشتر موارد به صورت زنجیره به هم پیوسته است؛ مثلاً فعل و انواع آن، که در عربی راهنمایی آمده است، نقش مهمی‌در یادگیری شما در نحوه ساختن فعل امر و اسم فاعل، اسم مفعول و … دارد.

اگر واقعاً در قواعد ابتدایی و اولیه مشکل دارید، اصلاً اشکالی ندارد که سری به جزوات و کتاب‌های راهنمایی خود بزنید و آن‌ها را دوباره مطالعه کنید تا با سهولت بیشتری قواعد دبیرستان را یاد بگیرید.

پس از انجام این کار و فراگیری مقدمات ، خلاصه ای از قواعد را تهیه کنید و در آن، نکته‌های خیلی مهم و استثناها را یادداشت کنید و پس از آن سعی کنید که تست آن موضوع را بزنید؛ البته باید توجه کنید که در ابتدا ده تا پانزده تست را انتخاب کرده و هر یک از آن تست‌ها را در زمان کمتر از یک دقیقه بزنید و سپس برای هر تست زده شده، درصد بگیرید و بعد از آن، با مراجعه به پاسخنامه ، اشکالات و نقاط ضعف خود را پیدا کرده و سعی کنید با مراجعه به قواعد خلاصه شده یا قواعد مفصل در کتاب، مطالعه را در ذهن خود تثبیت نمایید .

دراین حالت است که شما کم کم به قواعد عربی تسلّط پیدا می‌کنید. اگر در یادگیری قواعد در این مرحله هنوز مشکل داشتید، دوباره سراغ جزوه و کتاب‌هایتان بروید یا با دوستان و معلمتان کمک بگیرید؛ اما هیچ یک از قواعد را بدون یادگیری ناقص رها نکنید؛ زیرا در عربی، فراگیری بسیاری از قواعد، در یادگیری بعدی موثر هستند و نقص در یادگیری هر یک باعث می‌شود که شما قواعد بعدی را نیز نتوانید به خوبی به صورت کامل یاد بگیرید. بعد از رفع اشکال کامل به سراغ تست‌های بعدی بروید و کار خود را همین طور ادامه دهید .

کار دیگری که برای یادگیری بهتر قواعد می‌توانید انجام دهید، این است که قواعد را در مرحله اول یاد گرفته اید، روی متن پیاده کنید؛ یعنی متن درس را تجزیه و ترکیب کنید؛ مثلاً اگر در درس استثناء هستید، «مستثنی» و «مستثنی منه»‌ها را در متن درس پیدا کنید و ترکیب کنید. آن قدر این کار را انجام دهید تا با قواعد آن درس کاملاً آشنا شوید. بعد از یادگیری قواعد و ترجمه، نوبت به تمرین‌ها می‌رسد. سعی کنید که تمرین‌های کتاب را خودتان بدون نگاه کردن به جزوه حل کنید؛ حتی می‌توانید که کمی‌آنها را تغییر داده و باز هم حل کنید؛ به طور مثال، در مبحث اعلال، فعل معتل ناقص را تبدیل به اجوف کنید و بار دیگر در ذهنتان به سوال پاسخ دهید.

 

هنوز مطلب (( روش مطالعه حرفه ای شیمی )) را نخوانده اید؟؟؟

 

تست‌های جامع را در زمان مشخص شده بزنید و خود را ارزیابی کنید

مرحله آخری که در مطالعه عربی کنکور باید انجام دهید این است که تست‌های جامع را در زمان مقرر شده در کنکور بزنید و معلومات، سرعت و مهارت خود را بسنجید. انجام این کار باعث می‌شود تا آمادگی خود را در زمان بندی خاص تجزیه نمایید و بتوانید تسلّطتان به اطلاعات را با زمان بندی، هماهنگ کنید. در این زمان به خودتان یاد بدهید که با هماهنگی زمان و اطلاعاتتان، از تست‌های سخت بگذرید تا بتوانید تمام سوالات را بخوانید واز معلوماتتان حداکثر استفاده را ببرید.

 

در مطالعه عربی کنکور به نکات زیر توجه کنید

علاوه بر مطالبی که در بالا به آن اشاره شد، در خواندن درس عربی به نکات زیر توجه داشته باشید:

۱_ در درس عربی نزدیک به هشتاد درصد سوالات از قواعد و صرف و نحو زبان عربی مطرح می‌شود و بقیه پرسش‌ها از ترجمه لغات و متون عربی و … است؛ پس حتما به بودجه بندی سوالات توجه کنید و اگر تازه تصمیم به مطالعه این درس گرفته اید، با توجه به نقاط قوت و ضعف و توان مطالعاتی خود برنامه ریزی کنید.

۲_ خواندن قواعد را از پایه شروع کنید و آن‌هارا برای خود همراه با مثال خلاصه نویسی نمایید .

۳_ به لغت آموزی در این درس توجه داشته باشید، زیرا لغت آموزی خوب می‌توانید در زمان پاسخگویی به سوالات صرفه جویی کنید؛ به علاوه، این کار، دقت شما را در قسمت‌های دیگر زبان عربی افزایش خواهد داد.

۴_ از لغات و اصطلاحات مکمل فیش برداری کنید.

۵_ در درس عربی به اعراب کلمات (منصوب، مرفوع، مجرور و مجزوم) دقت ویژه داشته باشد.

۶_ فراموش نکنید که شرط مهم و اساسی ماندگار مطالب در ذهن، مرور آنها به صورت مداوم است. بهترین مرور، به ترتیب، یک روز، یک هفته و یک ماه پس از اولین مطالعه است.

۷_ عربی را به صورت پیوسته بخوانید؛ یعنی هر گاه شروع به مطالعه این درس نمودید، تا زمان برگزاری کنکور، این مطالعه را به طور پیوسته ادامه دهید.

۸_ در هنگام تست زنی یا در هنگام برسی تست‌ها، هرچه گزینه در مورد برسی قرار دهید و گزینه‌های غلط را با بیان دلیل اشتباهات آن‌ها کنار بگذارید. با انجام این کار، شما عملاً چهار تست را حل کرده اید.

۹_ نگاه کردن به پاسخ‌های تشریحی سوالات عربی، بعد از پاسخ دادن، بسیارلازم است و در فراگیری این درس خیلی به شما کمک خواهد کرد؛ هر چند به تست‌ها درست پاسخ داده باشید. توجه کنید که هنگام مطالعه پاسخ‌های تشریحی، باز هم چهار گزینه را برسی کنید.

۱۰_ اگر قواعد عربی را درس به درس نخوانید و آن‌ها را به صورت موضوعی مطالعه می‌کنید. حتماً سعی کنید که درس‌های کتاب را نیز در زمان خود مطالعه کنید .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *